Udostępnij
Tweetnij

Android i aktualne poprawki bezpieczeństwa. Google ujawnia, że mają je tylko 42 smartfony

Google opublikowało na łamach własnego bloga statystyki dotyczące programu Android Security Rewards, który uruchomiono dwa lata temu. Gigant z Mountain View przy okazji postanowił ujawnić informacje związane z tymi smartfonami i tabletami z systemem Android, które mają aktualne poprawki bezpieczeństwa. Okazuje się, że takich urządzeń jest tylko około 40.

Google opublikowało na łamach własnego bloga statystyki dotyczące programu Android Security Rewards, który uruchomiono dwa lata temu. Gigant z Mountain View przy okazji postanowił ujawnić informacje związane z tymi smartfonami i tabletami z systemem Android, które mają aktualne poprawki bezpieczeństwa. Okazuje się, że takich urządzeń jest tylko około 40.

Google Android atan aktualizacji zabezpieczeń

Macie smartfona z Androidem? Pewnie tak, a zaglądacie czasem do sekcji Informacje o telefonie w ustawieniach, gdzie można m.in. znaleźć informację o stanie aktualizacji zabezpieczeń? Najpewniej nie. Może nawet i dobrze, bo informacje, które byście tam znaleźli niekoniecznie byłyby dobre.

Google opublikował na własnym blogu wpis podsumowujący dwa lata programu Android Security Rewards, w ramach którego szukacze dziur mogą zgłaszać znalezione luki i firma z Mountain View im za to zapłaci. Do tej pory otrzymano już ponad 450 zgłoszeń z lukami, które kwalifikowały się do poprawienia. Szukaczom dziur wypłacono już ponad 1,5 mld dolarów, z czego 1,1 mld w ciągu ostatniego roku.

Przy okazji Google postanowiło przyjrzeć się z bliska, jak wygląda stan aktualizacji zabezpieczeń systemu Android na urządzeniach partnerów OEM. Cóż, dobrze nie jest. Okazuje się, że tylko nieco ponad 100 różnych modeli pracuje pod kontrolą aktualizacji zabezpieczeń z ostatnich 90 dni. Jeśli jednak zawęzić informacje do ostatnich dwóch miesięcy, to okazuje się, że tylko 42 smartfony (w tym kilka tabletów) mają aktualne poprawki bezpieczeństwa. Jeśli zastanawiacie się, które to z nich, to znajdziecie je w poniższej tabeli.

Te smartfony z systemem Google Android mają aktualne zabezpieczenia

Producent Model urządzenia
BlackBerry PRIV
Fujitsu F-01J
General Mobile GM5 Plus d, GM5 Plus, General Mobile 4G Dual, General Mobile 4G
Gionee A1
Google Pixel XL, Pixel, Nexus 6P, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 9
LGE LG G6, V20, Stylo 2 V, GPAD 7.0 LTE
Motorola Moto Z, Moto Z Droid
Oppo CPH1613, CPH1605
Samsung Galaxy S8+, Galaxy S8, Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy S7 Active, Galaxy S6 Active, Galaxy S5 Dual SIM, Galaxy C9 Pro, Galaxy C7, Galaxy J7, Galaxy On7 Pro, Galaxy J2, Galaxy A8, Galaxy Tab S2 9.7
Sharp Android One S1, 507SH
Sony Xperia XA1, Xperia X
Vivo Vivo 1609, Vivo 1601, Vivo Y55

Różowo więc nie jest, choć lista zdaje się nie być kompletna. Brakuje tu choćby wybranych modeli od HTC, które mają aktualne zabezpieczenia. Google stara się „zmusić” producentów OEM do implementacji comiesięcznych poprawek bezpieczeństwa, które wydaje. Niestety, z bardzo różnym skutkiem. Większość producentów ma to w zasadzie gdzieś i nawet nie stara się, aby ich smartfony pracowały pod kontrolą aktualnych zabezpieczeń. Inni starają się to robić, ale efekt bywa różny. Przeważnie w miarę aktualne zabezpieczenia mają flagowce, ale już tańsze smartfony najczęściej nie. Czy kiedyś ulegnie to znaczącej poprawie? Możliwe, że tak, wraz z premierą systemu Android O, który wprowadzi Treble.

źródło: Google

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij