Udostępnij
Tweetnij

Android Pay wkrótce z funkcją rozpoznawania twarzy

Google przygotowuje dla Android Pay nową funkcję o nazwie Visual ID. Ma ona pozwolić na autoryzację poprzez rozpoznawanie twarzy użytkownika. W ten sposób nie będzie można jednak autoryzować płatności dokonywanych smartfonem. Android Pay z Visual ID pozwoli jednak na szybkie dodawanie punktów lojalnościowych czy ich wymianę na nagrody.

Google przygotowuje dla Android Pay nową funkcję o nazwie Visual ID. Ma ona pozwolić na autoryzację poprzez rozpoznawanie twarzy użytkownika. W ten sposób nie będzie można jednak autoryzować płatności dokonywanych smartfonem. Android Pay z Visual ID pozwoli jednak na szybkie dodawanie punktów lojalnościowych czy ich wymianę na nagrody.

ING Bank Śląski Mastercard w telefonie płatności smartfonem HCE Android Pay

Android Pay 1.22 to najnowsza wersja aplikacji, która od połowy listopada działa również w Polsce. W tej wersji programu nie widać zmian widocznych gołym okiem, ale w kodzie aplikacji dostrzeżono wiele zmianek na temat planowanych funkcji. Zobaczmy, jakich dokładnie.

Po pierwsze, Android Pay 1.22 zawiera informacje o nowych walutach. Pojawiły się kanadyjskie dolary, dolary Trynidadu i Tobago oraz brazylijskie reale. To oznacza nic innego, jak rychłą premierą Androida Pay na nowych rynkach. Nie to jednak jest najistotniejsze. Kod aplikacji ujawnia coś ciekawszego.

Android Pay z funkcją Visual ID

Android Pay 1.22 zawiera wzmianki na temat nowej funkcji o nazwie Visual ID. Kod aplikacji zawiera całkiem szczegółowe opisy, które ujawniają to, nad czym pracuje Google. Visual ID ma pozwolić na rozpoznawanie użytkownika na podstawie twarzy. Obecnie trzeba autoryzować się w aplikacji z użyciem odcisku palca, a nowa funkcja opisywana jest jako wolna od rąk. To oznacza, że nie trzeba będzie nic przyciskać.

Niestety, to nie oznacza, że będzie można dokonywać płatności, które będą autoryzowane poprzez funkcję rozpoznawania twarzy. Google opracowało to rozwiązanie z myślą o dodawaniu punktów lojalnościowych czy ich późniejszej wymiany na różne nagrody. Firma z Mountain View obiecuje, że tak zrobione zdjęcia twarzy będą kasowane i na pewno nie będą współdzielone ze sprzedawcami w sklepach.

Co najważniejsze, pod działanie Visual ID będą musiały przygotować się sklepy. To nie będzie działać na zasadzie rozpoznawania twarzy przez kamerkę w smartfonie. Będzie to odbywać się za sprawą specjalnych kamer w sklepach. Dlatego to rozwiązanie prędko zapewne nie zostanie rozpowszechnione. Nie wiemy również, kiedy mogłoby się pojawić w Polsce. Najpewniej upłynie sporo czasu zanim to nastąpi i trzeba to mieć na uwadze.

Android Pay 1.22 jest już udostępniany poprzez Sklep Play. Oczywiście, to może przebiegać etapami i jeśli nie widzicie aktualizacji w sklepie, to zawsze możecie sięgnąć po odpowiedni plik APK z aplikacją. Biorąc jednak pod uwagę, że nowa wersja i tak nie wnosi nic szczególnego uwagi, to zapewne instalowanie jej z APK nie ma w ogóle sensu. Lepiej poczekać na uaktualnienie, które zostanie wdrożone poprzez Sklep Play.

Android Pay niedawno został wdrożony w Polsce przez mBank. Integrację z usługą przygotowuje także ING Bank Śląski. Ten bank zamierza wdrożyć Android Pay w drugiej połowie tego roku.

Na poniższym filmie obejrzysz najciekawsze nowe funkcje, które ostatnio pojawiły się w aplikacji YouTube:

źródło: 9to5google

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij