Udostępnij
Tweetnij

Android O Developer Preview 1 – co nowego?

Android O Developer Preview 1 to pierwsza, poglądowa wersja nowego systemu dla smartfonów i tabletów, którą Google udostępniło deweloperom wczoraj wieczorem. Oprogramowanie wnosi naprawdę wiele nowości i z czasem pojawi się ich jeszcze więcej. Co wprowadza Android O Developer Preview 1? Zobaczmy.

Android O Developer Preview 1 to pierwsza, poglądowa wersja nowego systemu dla smartfonów i tabletów, którą Google udostępniło deweloperom wczoraj wieczorem. Oprogramowanie wnosi naprawdę wiele nowości i z czasem pojawi się ich jeszcze więcej. Co wprowadza Android O Developer Preview 1? Zobaczmy.

Android O Developer Preview 1 udostępniono wczoraj. Na razie system dostępny jest tylko w postaci obrazów (można je pobrać tutaj) dla nowszych Nexusów oraz urządzeń z serii Google Pixel. Finalne wydanie Androida O ma być gotowe w trzecim kwartale tego roku, a tymczasem rzućmy okiem na nowości wprowadzone w pierwszej, poglądowej wersji oprogramowania.

Android O Developer Preview 1 Android 8.0

Android O z Picture-in-Picture na smartfonach i tabletach

Android O Developer Preview 1 wnosi tryb Picture-in-Picture na smartfony i tablety. Wraz z Nougatem wprowadzono go do platformy Android TV, a teraz także na inne urządzenia. W ten sposób będziecie mogli oglądać wideo w małym okienku, na przykład przeglądając strony internetowe czy rozmawiając ze znajomymi w komunikatorze. Plotki na temat dodania takiej funkcji pojawiły się już wcześniej i rzeczywiście, tryb Picture-in-Picture zmierza na różne urządzenia.

Adaptacyjne ikonki i plakietki

Android O wnosi wsparcie dla adaptacyjnych ikon aplikacji oraz plakietek, które doskonale znają użytkownicy urządzeń z iOS. W ten sposób ikony będą lepiej dopasowywać się do wyglądu systemu. Pojawią się także nowe animacje. Niestety, wygląd plakietek na razie nie jest znany. Można je włączyć w ustawianiach powiadomień konkretnych aplikacji. Niestety, żadna z nich jeszcze nie wspiera funkcji, a więc musimy jeszcze poczekać.

Android O Developer Preview 1 Android 8.0 Android O Developer Preview 1 Android 8.0

Limity dla aplikacji w tle

Android O ma znacznie lepiej oszczędzać energię baterii (tak, wiem, Google twierdzi tak co roku). Nowym rozwiązaniem, które ma w tym pomóc są limity dla aplikacji uruchomionych w tle. Google zamierza ograniczać ich aktywność i w ten sposób takie aplikacje powinny zużywać mniej energii.

API dla autouzupełniania

Autouzupełnianie, które znamy chociażby z przeglądarek internetowych, zostaje wprowadzone do Androida O na zasadzie dodatkowego API. W ten sposób aplikacje będą mogły przechowywać i zabezpieczać dane użytkowników. To dotyczy adresów, nazw użytkowników czy haseł.

Kanały dla powiadomień

Android O Developer Preview 1 wprowadza kanały dla powiadomień. W ten sposób użytkownik będzie mógł zdefiniować kategorie dla treści nadchodzących powiadomień. Google twierdzi, że w ten sposób użytkownik otrzyma bardzo precyzyjną kontrolę nad powiadomieniami.

Android O Developer Preview 1 Android 8.0

Nowości jest więcej

Android O wprowadza znacznie więcej nowości i udoskonaleń. Na pewno warto tu wspomnieć o nowych kodekach Bluetooth, jak na przykład LDAC, nowych funkcjach dla Wi-Fi, w tym Wi-Fi Aware, udoskonaleniach obejmujących nawigację z użyciem klawiatury, usprawnienia dla WebView czy wsparcie dla ekranów z obsługą szerokiego zakresu kolorów, w tym profili AdobeRGB, Pro Photo RGB i DCI-P3.

Android O zostanie wydany w trzecim kwartale

Google planuje udostępnić cztery poglądowe wydania Androida O. Nowe wersje systemu będą wydawane mniej więcej co miesiąc (z wyjątkiem kwietnia). Finalna wersja systemu ma zostać wydana w trzecim kwartale. Wiele więcej o nowościach firma z Mountain View opowie w trakcie majowej konferencji Google I/O 2017. Poniżej oficjalna tapeta z systemu.

Android O Developer Preview 1 Android 8.0 tapeta

źródło: Google

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij