Android O Developer Preview 1 – co nowego?

Marcelina Poznańska, 2017-03-22 08:42
2

Android O Developer Preview 1 to pierwsza, poglądowa wersja nowego systemu dla smartfonów i tabletów, którą Google udostępniło deweloperom wczoraj wieczorem. Oprogramowanie wnosi naprawdę wiele nowości i z czasem pojawi się ich jeszcze więcej. Co wprowadza Android O Developer Preview 1? Zobaczmy.

Android O Developer Preview 1 udostępniono wczoraj. Na razie system dostępny jest tylko w postaci obrazów (można je pobrać tutaj) dla nowszych Nexusów oraz urządzeń z serii Google Pixel. Finalne wydanie Androida O ma być gotowe w trzecim kwartale tego roku, a tymczasem rzućmy okiem na nowości wprowadzone w pierwszej, poglądowej wersji oprogramowania.

Android O Developer Preview 1 Android 8.0

Android O z Picture-in-Picture na smartfonach i tabletach

Android O Developer Preview 1 wnosi tryb Picture-in-Picture na smartfony i tablety. Wraz z Nougatem wprowadzono go do platformy Android TV, a teraz także na inne urządzenia. W ten sposób będziecie mogli oglądać wideo w małym okienku, na przykład przeglądając strony internetowe czy rozmawiając ze znajomymi w komunikatorze. Plotki na temat dodania takiej funkcji pojawiły się już wcześniej i rzeczywiście, tryb Picture-in-Picture zmierza na różne urządzenia.

Adaptacyjne ikonki i plakietki

Android O wnosi wsparcie dla adaptacyjnych ikon aplikacji oraz plakietek, które doskonale znają użytkownicy urządzeń z iOS. W ten sposób ikony będą lepiej dopasowywać się do wyglądu systemu. Pojawią się także nowe animacje. Niestety, wygląd plakietek na razie nie jest znany. Można je włączyć w ustawianiach powiadomień konkretnych aplikacji. Niestety, żadna z nich jeszcze nie wspiera funkcji, a więc musimy jeszcze poczekać.

Android O Developer Preview 1 Android 8.0 Android O Developer Preview 1 Android 8.0

Limity dla aplikacji w tle

Android O ma znacznie lepiej oszczędzać energię baterii (tak, wiem, Google twierdzi tak co roku). Nowym rozwiązaniem, które ma w tym pomóc są limity dla aplikacji uruchomionych w tle. Google zamierza ograniczać ich aktywność i w ten sposób takie aplikacje powinny zużywać mniej energii.

API dla autouzupełniania

Autouzupełnianie, które znamy chociażby z przeglądarek internetowych, zostaje wprowadzone do Androida O na zasadzie dodatkowego API. W ten sposób aplikacje będą mogły przechowywać i zabezpieczać dane użytkowników. To dotyczy adresów, nazw użytkowników czy haseł.

Kanały dla powiadomień

Android O Developer Preview 1 wprowadza kanały dla powiadomień. W ten sposób użytkownik będzie mógł zdefiniować kategorie dla treści nadchodzących powiadomień. Google twierdzi, że w ten sposób użytkownik otrzyma bardzo precyzyjną kontrolę nad powiadomieniami.

Android O Developer Preview 1 Android 8.0

Nowości jest więcej

Android O wprowadza znacznie więcej nowości i udoskonaleń. Na pewno warto tu wspomnieć o nowych kodekach Bluetooth, jak na przykład LDAC, nowych funkcjach dla Wi-Fi, w tym Wi-Fi Aware, udoskonaleniach obejmujących nawigację z użyciem klawiatury, usprawnienia dla WebView czy wsparcie dla ekranów z obsługą szerokiego zakresu kolorów, w tym profili AdobeRGB, Pro Photo RGB i DCI-P3.

Android O zostanie wydany w trzecim kwartale

Google planuje udostępnić cztery poglądowe wydania Androida O. Nowe wersje systemu będą wydawane mniej więcej co miesiąc (z wyjątkiem kwietnia). Finalna wersja systemu ma zostać wydana w trzecim kwartale. Wiele więcej o nowościach firma z Mountain View opowie w trakcie majowej konferencji Google I/O 2017. Poniżej oficjalna tapeta z systemu.

Android O Developer Preview 1 Android 8.0 tapeta

źródło: Google

The following two tabs change content below.

Marcelina Poznańska

Redaktor
Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką od sześciu lat. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.
Android · · · · · · · · ·
  • Karol

    Fajnie, można zobaczyć już teraz, czego nie dostanie mój telefon. Hurra :D

    • youhosi

      Mój Nexus 5 niestety też, ale mam nadzieję, że xda sobie z tym poradzi ;D