Android bardziej podatny na ataki hakerskie niż iOS w 2016 roku

Katarzyna Dąbkowska, 2017-01-09 12:08
0

Najnowsze dane wskazują, że iOS był znacznie bezpieczniejszym systemem operacyjnym na urządzeniach mobilnych niż Android w 2016 roku. Produkt oferowany przez Google miał aż 523 luki, z których mogli skorzystać hakerzy, by przejąć nasze dane. iOS miało 125 takich luk. Sytuacja jest odwrotna do tej, która miała miejsce w 2015 roku.

Z najnowszych danych opublikowanych przez CVE Details wynika, że Android był o wiele bardziej podatny na działania hakerów w 2016 roku niż iOS. Wynik mówi, iż w systemie Google wykryto w sumie 523 luki w 2016 roku. W analogicznym okresie w systemie Apple dostępnym na urządzeniach mobilnych z logiem nadgryzionego jabłka wykryto 125 takich luk.

Android iOS

Dla wyjaśnienia – luka to błąd w systemie, który ułatwia zhakowanie urządzenia, co może oznaczać niebezpieczeństwo dla danych użytkownika. Wykorzystując lukę w systemie haker może przejąć informacje na temat naszych haseł do prywatnych kont mailowych, bankowych, wiadomości SMS, listy wykonywanych połączeń czy zdjęć.

W 2015 roku Android miał znacznie mniej luk niż iOS

Nie oznacza to, że w 2017 roku te wyniki mogą się nie odwrócić. W 2015 roku sytuacja wyglądała zgoła inaczej – to iOS było na pierwszym miejscu wśród systemów na urządzenia mobilne z największą liczbą luk pozwalających hakerom na włamanie się do naszego sprzętu. Miało ich aż 387. W przypadku Androida było ich 125. Oczywiście, to liczba znanych luk.

Źródło: CVE Details, BusinessInsider

The following two tabs change content below.

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.
Android · Apple iOS · · · · · · · ·