Android 7.1 Nougat skrywa wiele pomniejszych nowości. Zobacz je

Marcelina Poznańska, 2016-10-24 15:13
3

W zeszłym tygodniu Google udostępniło poglądowe wydanie systemu Android 7.1 Developer Preview dla użytkowników nowszych Nexusów i tabletów Pixel C. Jak nietrudno było się domyślić, oprogramowanie skrywa znacznie więcej nowości i pomniejszych udoskonaleń niż mogliśmy się spodziewać. Redakcja Android Police prześwietliła system od podszewki i ujawniła kolejne nowości. Zobaczycie je w tym artykule.

Android 7.0 Nougat

Android 7.1 Nougat zostanie wydany w grudniu

Google planuje mieć gotową wersję systemu Android 7.1 Nougat (w zasadzie jest to Android 7.1.1) na początku grudnia tego roku, a więc pewnie testerzy otrzymają jeszcze dostęp do jednej wersji Developer Preview. System w grudniu zostanie wydany na następujące urządzenia:

 • LG Nexus 5X
 • LG Nexus 6P
 • HTC Nexus 9
 • ASUS Nexus Player
 • Google Pixel C
 • zgodne smartfony Android One

Oczywiście, z czasem będzie też adoptowany przez partnerów Google’a, a więc w 2017 roku zacznie pojawiać się na innych smartfonach i tabletach. Rzućmy okiem na nowości, które jeszcze skrywa przed nami Android 7.1 Nougat.

Dotknięcie informacji o stanie zabezpieczeń wyświetla biuletyny

W zeszłym roku głośno było o lukach w bibliotekach Stagefright Androida. I dlatego firma z Mountain View zaczęła wydawać miesięczne poprawki bezpieczeństwa. Informacja o ich aktualności znajduje się w ustawieniach, w informacjach o telefonie czy tablecie. Android 7.1 Nougat wprowadza tu jednak pewną ważną zmianę. Dotknięcie tej informacji spowoduje wyświetlenie stosownych biuletynów bezpieczeństwa w domyślnej przeglądarce internetowej urządzenia.

Android 7.1 Nougat

Android 7.1 Nougat blokuje aplikacje włączające tryb nocny

Tryb nocny można aktywować w Androidzie 7.0 Nougat, choć domyślnie jest on zablokowany. Google uważa, że ta funkcja nie jest jeszcze na tyle dopracowana, aby można ją było włączyć. Dlatego w Androidzie 7.1 zablokowano aplikacje, które umożliwiały włączenie trybu nocnego. Można to było zrobić m.in. z użyciem narzędzia Night Mode Enabler. Niestety, w nowej wersji oprogramowania to już nie działa.

Night Mode Enabler tryb nocny

Gwoli przypomnienia, tryb nocny redukuje niebieskie światło po zmroku i zastępuje je cieplejszym żółtym. W ten sposób oczy odpoczywają i łatwiej jest nam zasnąć. Taką funkcję zaimplementowało też Apple w iOS 9.3, który udostępniono użytkowników iPhone’ów i iPadów w marcu.

Aparat Google pozwala zrobić zdjęcie po usłyszeniu komendy głosowej

Tak, Android 7.1 Nougat pozwala zrobić zdjęcie głosem. Wystarczy tylko powiedzieć OK google, take a picture i zostanie uruchomiony Aparat Google. Zacznie się odliczanie do trzech i po tym czasie zostanie wykonana fotka. Można też powiedzieć: OK google, take a picture in X seconds, gdzie X to maksymalnie 30 (sekund).

Android 7.1 Nougat optymalizuje aktualizacje w tle

Proces optymalizacji aktualizacji od teraz przebiega w tle. To oznacza, że nie jest wyświetlany pasek postępu dla tej czynności. Rozwinięcie ekranu powiadomień daje jednak dostęp do informacji o stanie kończenia instalacji uaktualnienia. Przykład na poniższym zrzucie ekranowym.

Android 7.1 Nougat

Wysyłanie GIF-ów bezpośrednio z klawiatury

Android 7.1 Nougat wnosi API 25 poziomu, gdzie dodano m.in. wsparcie dla GIF-ów w klawiaturach ekranowych. Klawiatura Google 5.2 też je wspiera i w ten sposób można uzyskać dostęp do GIF-ów bezpośrednio z niej. Wystarczy tylko przejść do emoji i tam znajduje się (obok spacji) przycisk GIF. To funkcja, która wkrótce powinna pojawić się także w klawiaturach deweloperów trzecich, jak Swiftkey i podobnych.

Android 7.1 Nougat

Ułatwiono usuwanie aplikacji na prawach administratora urządzenia

Google w końcu ułatwiło usuwanie aplikacji sygnowanych administratorem urządzenia. Do tej pory nie było to zbyt proste, ale Android 7.1 Nougat rozwiązuje ten problem i takich aplikacji można szybko się pozbyć.

Android 7.1 Nougat

Android 7.1 Nougat wnosi nowe emoji

Google postanowiło w nowej wersji systemu zaimplementować wiele nowych emoji. Są ich setki. Wśród nich pojawiają się m.in. emoji powiązane z różnorodnością płci (pod mężczyzną skrywają się kobiece odpowiedniki), strażak, pilot, astronauta czy sędzia. Jest ich naprawdę wiele i możecie je zobaczyć w serwisie źródłowym.

Android 7.1 Nougat

Poprawiono działanie Aparatu przy obracaniu

Do tej pory Aparat Google potrafił zamrażać się na około sekundę w momencie obracania ekranu. Firma z Mountain View w końcu rozwiązała ten lag i tak w Androidzie 7.1 Nougat odbywa się to płynnie. Interfejs aplikacji już nie ulega czasowym zamrożeniom w trakcie obracania ekranu.

Android 7.1 Nougat

Android Police co rusz publikuje informacje o kolejnych, pomniejszych udoskonaleniach, a więc z pewnością warto ich śledzić, aby być na bieżąco z tego typu informacjami.

źródło, fot.: androidpolice 

The following two tabs change content below.

Marcelina Poznańska

Redaktor
Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką od sześciu lat. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.
Android · · · · · · ·
 • Mariusz

  Fajne podsumowanko. Liczę na więcej :)

 • Zdjęcia komendą głosową można również robić w języku polskim :-)

 • Android idzie w końcu w fajnym kierunku, udaje mu się być lżejszym i przyjemniejszym, a przy tym rozwijane są nowe funkcjonalności. Wychodzi z kryzysu :)