Udostępnij
Tweetnij

Android 7.1 Nougat skrywa wiele pomniejszych nowości. Zobacz je

Android 7.1 Nougat, którego Google wydało w wersji Dev Preview w zeszłym tygodniu, ma jeszcze wiele ukrytych, pomniejszych udoskonaleń. Rzućmy na nie okiem.

W zeszłym tygodniu Google udostępniło poglądowe wydanie systemu Android 7.1 Developer Preview dla użytkowników nowszych Nexusów i tabletów Pixel C. Jak nietrudno było się domyślić, oprogramowanie skrywa znacznie więcej nowości i pomniejszych udoskonaleń niż mogliśmy się spodziewać. Redakcja Android Police prześwietliła system od podszewki i ujawniła kolejne nowości. Zobaczycie je w tym artykule.

Android 7.0 Nougat

Android 7.1 Nougat zostanie wydany w grudniu

Google planuje mieć gotową wersję systemu Android 7.1 Nougat (w zasadzie jest to Android 7.1.1) na początku grudnia tego roku, a więc pewnie testerzy otrzymają jeszcze dostęp do jednej wersji Developer Preview. System w grudniu zostanie wydany na następujące urządzenia:

  • LG Nexus 5X
  • LG Nexus 6P
  • HTC Nexus 9
  • ASUS Nexus Player
  • Google Pixel C
  • zgodne smartfony Android One

Oczywiście, z czasem będzie też adoptowany przez partnerów Google’a, a więc w 2017 roku zacznie pojawiać się na innych smartfonach i tabletach. Rzućmy okiem na nowości, które jeszcze skrywa przed nami Android 7.1 Nougat.

Dotknięcie informacji o stanie zabezpieczeń wyświetla biuletyny

W zeszłym roku głośno było o lukach w bibliotekach Stagefright Androida. I dlatego firma z Mountain View zaczęła wydawać miesięczne poprawki bezpieczeństwa. Informacja o ich aktualności znajduje się w ustawieniach, w informacjach o telefonie czy tablecie. Android 7.1 Nougat wprowadza tu jednak pewną ważną zmianę. Dotknięcie tej informacji spowoduje wyświetlenie stosownych biuletynów bezpieczeństwa w domyślnej przeglądarce internetowej urządzenia.

Android 7.1 Nougat

Android 7.1 Nougat blokuje aplikacje włączające tryb nocny

Tryb nocny można aktywować w Androidzie 7.0 Nougat, choć domyślnie jest on zablokowany. Google uważa, że ta funkcja nie jest jeszcze na tyle dopracowana, aby można ją było włączyć. Dlatego w Androidzie 7.1 zablokowano aplikacje, które umożliwiały włączenie trybu nocnego. Można to było zrobić m.in. z użyciem narzędzia Night Mode Enabler. Niestety, w nowej wersji oprogramowania to już nie działa.

Night Mode Enabler tryb nocny

Gwoli przypomnienia, tryb nocny redukuje niebieskie światło po zmroku i zastępuje je cieplejszym żółtym. W ten sposób oczy odpoczywają i łatwiej jest nam zasnąć. Taką funkcję zaimplementowało też Apple w iOS 9.3, który udostępniono użytkowników iPhone’ów i iPadów w marcu.

Aparat Google pozwala zrobić zdjęcie po usłyszeniu komendy głosowej

Tak, Android 7.1 Nougat pozwala zrobić zdjęcie głosem. Wystarczy tylko powiedzieć OK google, take a picture i zostanie uruchomiony Aparat Google. Zacznie się odliczanie do trzech i po tym czasie zostanie wykonana fotka. Można też powiedzieć: OK google, take a picture in X seconds, gdzie X to maksymalnie 30 (sekund).

Android 7.1 Nougat optymalizuje aktualizacje w tle

Proces optymalizacji aktualizacji od teraz przebiega w tle. To oznacza, że nie jest wyświetlany pasek postępu dla tej czynności. Rozwinięcie ekranu powiadomień daje jednak dostęp do informacji o stanie kończenia instalacji uaktualnienia. Przykład na poniższym zrzucie ekranowym.

Android 7.1 Nougat

Wysyłanie GIF-ów bezpośrednio z klawiatury

Android 7.1 Nougat wnosi API 25 poziomu, gdzie dodano m.in. wsparcie dla GIF-ów w klawiaturach ekranowych. Klawiatura Google 5.2 też je wspiera i w ten sposób można uzyskać dostęp do GIF-ów bezpośrednio z niej. Wystarczy tylko przejść do emoji i tam znajduje się (obok spacji) przycisk GIF. To funkcja, która wkrótce powinna pojawić się także w klawiaturach deweloperów trzecich, jak Swiftkey i podobnych.

Android 7.1 Nougat

Ułatwiono usuwanie aplikacji na prawach administratora urządzenia

Google w końcu ułatwiło usuwanie aplikacji sygnowanych administratorem urządzenia. Do tej pory nie było to zbyt proste, ale Android 7.1 Nougat rozwiązuje ten problem i takich aplikacji można szybko się pozbyć.

Android 7.1 Nougat

Android 7.1 Nougat wnosi nowe emoji

Google postanowiło w nowej wersji systemu zaimplementować wiele nowych emoji. Są ich setki. Wśród nich pojawiają się m.in. emoji powiązane z różnorodnością płci (pod mężczyzną skrywają się kobiece odpowiedniki), strażak, pilot, astronauta czy sędzia. Jest ich naprawdę wiele i możecie je zobaczyć w serwisie źródłowym.

Android 7.1 Nougat

Poprawiono działanie Aparatu przy obracaniu

Do tej pory Aparat Google potrafił zamrażać się na około sekundę w momencie obracania ekranu. Firma z Mountain View w końcu rozwiązała ten lag i tak w Androidzie 7.1 Nougat odbywa się to płynnie. Interfejs aplikacji już nie ulega czasowym zamrożeniom w trakcie obracania ekranu.

Android 7.1 Nougat

Android Police co rusz publikuje informacje o kolejnych, pomniejszych udoskonaleniach, a więc z pewnością warto ich śledzić, aby być na bieżąco z tego typu informacjami.

źródło, fot.: androidpolice 

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij