Udostępnij
Tweetnij

Luka w systemie Android. Zagrożone 900 mln urządzeń

Check Point znalazł poważną lukę w urządzeniach z systemem Android. Problem dotyczy sprzętów z procesorami firmy Qualcomm.

Check Point znalazł poważną lukę w urządzeniach z systemem Android. Problem dotyczy sprzętów z procesorami firmy Qualcomm.

Firma Check Point zajmująca się produkcją zapór sieciowych i systemów VPN odkryła niebezpieczną lukę w urządzeniach z systemem Android. Chodzi o te smartfony i tablety, które mają procesory firmy Qualcomm. Jeśli zebrać wszystkie takie urządzenia, to wychodzi na to, iż zagrożonych jest ponad 900 mln użytkowników.

Android

Lukę odnaleziono w kodzie odpowiedzialnym za komunikację procesów odbywających się na smartfonach i tabletach. Nie wiadomo czy i ewentualnie ilu hakerów skorzystało z tej luki, by otrzymać dostęp do naszych urządzeń. Sprawa jest o tyle utrudniona, że wymaga instalacji aplikacji zawierającej szkodliwe oprogramowanie, tak więc haker musiałby namówić w jakiś sposób użytkownika, by ten to wykonał. Jeśli mu się to uda – będzie miał dostęp do danych w telefonie czy tablecie, a także do aparatu czy mikrofonu.

Check Point potwierdziło, że przekazało informacje o błędach wcześniej do Qualcomma. Stosowna aktualizacja likwidująca całkowicie bug pojawi się dopiero we wrześniu, choć firma twierdzi, że załatała już cztery poważniejsze błędy. Kod z poprawkami wysłano podobno także do producentów urządzeń. Check Point wydał także darmową aplikację mającą sprawdzać, czy dane urządzenie nie zawiera wspomnianej luki. Nazywa się QuadRooter Scanner i jest dostępna za darmo w Sklepie Play.

Źródło: ZDNet

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij