Udostępnij
Tweetnij

Troll patentowy pozywa dewelopera za… korzystanie ze Sklepu Play (wideo)

Troll patentowy, Uniloc, pozwał dewelopera gier z USA, Austina Meyera, za bezprawne naruszenie patentów należących do wspomnianej firmy. Jak twierdzi Uniloc, posiadają oni patent na koncepcję Sklepu Play.

Troll patentowy, Uniloc, pozwał dewelopera gier z USA, Austina Meyera, za bezprawne naruszenie patentów należących do wspomnianej firmy. Jak twierdzi Uniloc, posiadają oni patent na koncepcję Sklepu Play.

troll patentowy

Austin Meyer, twórca aplikacji z Karoliny Południowej, opublikował wideo w serwisie YouTube, w którym opowiedział swoją historię związaną z walką z trollem patentowym. Meyer został pozwany za wysłanie swojej aplikacji do Sklepu Play. Według Uniloc, deweloper złamał jeden z patentów należących do tej firmy. I nie chodzi tutaj o aplikację, a o… użycie Sklepu Play. Jak twierdził troll, posiadają oni patent, choć bardzo niejasno sformułowany, na koncepcję wirtualnego sklepu. Mayerowi udało się przeciwstawić Unilocowi w sprawie naruszenia tego patentu, jednak troll nie dał za wygraną i pozwał dewelopera ponownie w związku z inną licencją.

Za całym procederem ma kryć się jednak nieco bardziej skomplikowana historia. Jak twierdzi Meyer, osobą, która dopuszcza trolli patentowych do głosu i do wykorzystywania historii małych firm w procesach patentowych, jest sędzia Leonard Davis z Teksasu. Pozwala on na to, by takie sprawy trafiały do sądu (w USA istnieje możliwość odrzucenia sprawy jeszcze przed procesem) ze względu na dobro swojego syna, który, jak się okazuje, jest prawnikiem wykwalifikowanym w obronie ofiar trolli patentowych. Innymi słowy, jak wnosi Meyer, sędzia Davis poniekąd stara się utrzymać interes syna przy życiu. Następnie deweloper wymienia inne podobne sprawy. Zobaczcie sami:

Przypomnijmy, że trolle patentowe to firmy czy osoby, które wykorzystują niedoskonałość prawa patentowego, by uzyskać z tego pieniądze. Wykupują one przestarzałe, ale upowszechnione patenty, a następnie występują z roszczeniami do różnych firm, takich jak chociażby Apple, które ostatnio zostało oskarżone o naruszenie patentów. Chodziło o wykonywanie połączeń oraz komunikację głosową. O ile duże korporacje mają jeszcze szansę na walkę z trollami patentowymi, tak mniejsze firmy, kiedy sprawa trafia do sądu, nie mają pieniędzy na swoją obronę. Tym samym muszą iść na ugodę. Innymi słowy – troll patentowy wygrywa.

Źródło: YouTube

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij