Udostępnij
Tweetnij

Google poważnie obawiało się konkurencji Microsoftu na rynku systemów mobilnych

Podczas procesu pomiędzy Oracle i Google ujawniono list Richa Minera do współpracowników, z którego wynika, że gigant z Redmond zanim powstał Android twierdził, że to Microsoft będzie miał w garści rynek systemów na smartfony.

Podczas procesu pomiędzy Oracle i Google ujawniono list Richa Minera do współpracowników, z którego wynika, że gigant z Redmond zanim powstał Android twierdził, że to Microsoft będzie miał w garści rynek systemów na smartfony.

android

Treść ciekawego maila wyciekła podczas trwającej właśnie batalii pomiędzy Oracle oraz Google. Chodzi o Androida, którego Google, według przedsiębiorstwa z Redwood City, miało wykorzystać do tworzenia swojego systemu API Javy bez licencji. W tej sprawie odbyło się już kilka procesów, ale jeszcze jej nie rozstrzygnięto. Sprawa stała się głośna po ujawnieniu przez prawnika Oracle dokładnych zysków Google, jakie przyniósł tej firmie Android. Ale to nie jedyna ciekawa informacja, jaka się pojawiła. Z listu, który został ujawniony w ramach nowego procesu wynika, że gigant z Redmond przed 2006 rokiem, że to Microsoft będzie górowało nad innymi firmami na rynku systemów do urządzeń mobilnych. W liście do swoich współpracowników Rich Miner, współtwórca Androida, napisał:

– Jeśli otwarta platforma nie zostanie wprowadzona w ciągu kilku kolejnych lat, wtedy Microsoft będzie rządził rynkiem systemów operacyjnych na smartfony. Palm umiera, RIM [Blackberry] ogranicza się do sprzętu jednego sortu, a udział w rynku Symbiana zwiększa się, ale jednocześnie staje się jedynym rozwiązaniem dla Nokii – pisze Miner w liście.

Rzeczywistość okazała się być inną. Android ma ponad 80% udział na rynku smartfonów, a udział okienek Microsoftu spada i nie zapowiada się na zmiany.

Źródło: PhoneArena

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij