Udostępnij
Tweetnij

HoloFlex: elastyczny smartfon wyświetlający obraz w 3D (wideo)

Naukowcy z Queen’s University stworzyli elastyczny smartfon o nazwie HoloFlex, który potrafi wyświetlać obrazy w 3D wyglądające jak hologramy.

Naukowcy z Queen’s University stworzyli elastyczny smartfon o nazwie HoloFlex, który potrafi wyświetlać obrazy w 3D wyglądające jak hologramy.

Naukowcy prześcigają się w pomysłach na elastyczne ekrany w smartfonach. O krok dalej poszli naukowcy z Queen’s University w Kanadzie, którzy zaprezentowali światu telefon o nazwie HoloFlex. Jak sama nazwa wskazuje, smartfon ten ma do czynienia zarówno z technologią hologramów, jak i wyginaniem. I tak też jest.

HoloFlex

Dzięki ekranowi FOLED (Flexible Organic Light Emitting Diode) o rozdzielczości 1080p urządzenie jest w stanie wyświetlić obrazy w 3D z paralaksą obrazu i w technologii obrazowania dającej wrażenie normalnego widzenia przestrzennego, które połączone ze sobą dają wrażenie hologramu widocznego dla użytkownika na ekranie bez konieczności zakładania specjalnych okularów. Co więcej, można z takim „hologramem” wchodzić w interakcje poprzez wyginanie ekranu. Dr. Roel Vertegaal z Human Media Lab, który przyglądał się między innymi powstawaniu telefonu ReFlex, uważa, że technologia zawarta w HoloFlex mogłaby zostać użyta chociażby podczas konferencji. Dzięki wygięciu ekranu rozmówca mógłby być widoczny, jakby był w danym pokoju. Smartfon działa pod kontrolą Androida 5.1.

Jest tylko jeden problem – choć to ciekawa technologia, telefon nie jest w stanie wygenerować obrazu hologramu w rozdzielczości wyższej niż 160 x 104 piksele. Użytkownicy zatem może i widzą obrazy w 3D na ekranie, jednak w bardzo niskiej jakości. Chwilowo jest to ciekawostka. Telefon zostanie zaprezentowany podczas konferencji ACM CHI odbywającej się 9 maja w San Jose.

Poniżej możecie zobaczyć na krótkim wideo, jak smartfon rzeczywiście działa. Widać na nim, jak użytkownik gra w trójwymiarową wersję Angry Birds, w której reaguje z otoczeniem gry z pomocą wyginania ekranu.

Źródło: TheNextWeb

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij