Udostępnij
Tweetnij

Każdy nowy telefon w Indiach będzie musiał mieć GPS i przycisk alarmowy

Indie wprowadziły nowe prawo, w ramach którego smartfony pojawiające się w sprzedaży na tamtejszym rynku będą musiały obowiązkowo posiadać przyciska alarmowy oraz moduł GPS.

Indie wprowadziły nowe prawo, w ramach którego smartfony pojawiające się w sprzedaży na tamtejszym rynku będą musiały obowiązkowo posiadać przycisk alarmowy oraz moduł GPS.

Indie uchwaliły nowe prawo, w ramach którego wszystkie smartfony pojawiające się na tamtejszym rynku po 1 stycznia 2017 roku będą musiały posiadać specjalny przycisk. Jego wciśnięcie będzie oznaczało automatyczne wybranie 112, czyli numeru alarmowego łączącego z centrum powiadamiania ratunkowego, które decyduje, czy dzwoniącego połączyć ze strażą pożarną, policją czy pogotowiem. 112 nie wymaga odblokowywania telefonu, jednak władze indyjskie zdecydowały się na skrócenie drogi użytkownikom poprzez dodanie specjalnego przycisku w razie paniki użytkownika.

Indie przepisy

 

Co jednak z telefonami, takimi jak HTC 10 czy Samsung Galaxy S7, które takiego przycisku posiadać nie będą? Tutaj władze poszły nieco na ustępstwa umożliwiając producentom zaprogramowanie już istniejącego na telefonie przycisku, by użytkownik mógł skorzystać z niego w celu wybrania numeru alarmowego. Jako przykład podawane jest długie wciskanie przycisku z numerem 5 na klawiaturze numerycznej lub też długie przytrzymanie przycisku wyłączającego telefon, a następnie natychmiastowe wybranie opcji połączenia ze 112. Od 1 stycznia 2018 roku natomiast wszystkie sprzedawane na rynku indyjskim smartfony będą musiały posiadać moduł GPS, pozwalający na szybkie zlokalizowanie poszkodowanego. Przypomnijmy, że Indie pod koniec marca wprowadziły 112 jako jeden numer alarmowy zastępujący numery 100, 101 i 102 (kolejno policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe). Nowe przepisy odnoszą się właśnie do tych zmian oraz do programu odnoszącego się do ochrony życia i zdrowia kobiet w tym kraju.

Źródło: AndroidCentral, TheTimesOfIndia

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij