Udostępnij
Tweetnij

Samsung obniża ceny smartfonów na rynkach rozwijających się. Koszty są wysokie

Samsung postanowił znów stanąć na podium wśród firm sprzedających smartfony na rynkach rozwijających się. Koszty, jakie ponoszą Koreańczycy w związku z nowym planem, są jednak bardzo wysokie.

Samsung postanowił znów stanąć na podium wśród firm sprzedających smartfony na rynkach rozwijających się. Koszty, jakie ponoszą Koreańczycy w związku z nowym planem, są jednak bardzo wysokie.

Samsung stracił pierwsze miejsce na podium na wielu rynkach azjatyckich w 2014 i 2015 roku. Teraz jednak próbuje odzyskać tron. Jak chce to zrobić? Najprostszym możliwym sposobem jest cięcie cen telefonów. Przykładem może być Galaxy J. Samsung obniżył ceny smartfonów z tej serii w Azji. Ta strategia jednak sporo kosztuje.

Samsung Galaxy J7 (2016)

Mniejsze zyski Samsunga związane są ze spadkiem cen smartfonów. Wall Street Journal zapowiada zatem, że rozwiązania stosowane teraz przez Koreańczyków na rynkach rozwijających się są krótkoterminowe. W czwartym kwartale 2015 roku zyski operacyjne ze sprzedaży smartfonów Samsunga były o 60% niższe niż w okresie analogicznym dwa lata wstecz.

Marża zysku brutto uzyskana przez Samsunga w ubiegłym roku wyniosła 8,9%. Dla porównania – Apple ze sprzedaży iPhone’ów uzyskało w analogicznym okresie 40% marży zysku operacyjnego brutto. Wyniki Samsunga są również znacznie niższe niż w 2013 roku. Wtedy wynosiły 16,1%. Przedstawiciele koreańskiej firmy twierdzą, że można podnieść ten wynik poprzez zmniejszenie kosztów produkcji oraz ograniczenie liczby niektórych modeli smartfonów. Aktualnie telefony z logiem Samsunga kosztują przykładowo w Indiach o 25% więcej niż telefony lokalnych producentów. Wcześniej ich cena była o 40% wyższa.

Źródło: WSJ, PhoneArena

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij