Udostępnij
Tweetnij

500 mln urządzeń z Androidem zagrożone nowym wirusem

Złośliwy kod wykorzystuje tzw. „clickjacking”. O sprawie poinformowała firma Skysecure. Zagrożone są wyłącznie urządzenia pracujące pod kontrolę Androida w wersji od 2.2 do 4.4.

Złośliwy kod wykorzystuje tzw. „clickjacking”. O sprawie poinformowała firma Skysecure. Zagrożone są wyłącznie urządzenia pracujące pod kontrolę Androida w wersji od 2.2 do 4.4.

Zajmująca się bezpieczeństwem urządzeń mobilnych firma Skycure poinformowała, że w sieci pojawił się nowy wirus, którym zagrożone jest nawet 500 milionów urządzeń pracujących na Androidzie. Dotyczy to smartfonów i tabletów pracujących pod kontrolą Androida w wersji od 2.2 do 4.4 – co na tę chwilę daje około 65% urządzeń na całym świecie. Posiadacze urządzeń z systemem Google w wersji 5.0 lub nowszej są na tę chwilę bezpieczni.

Wirus działa w oparciu o tzw. „clickjacking” czyli kradzież klików. Wystarczy wejść na odpowiednio spreparowaną stronę internetową, która choć z pozoru będzie wyglądała na bezpieczną, to tak naprawdę nałożona na nią będzie niewidzialna nakładka, która będzie przekierowywała nasze kliknięcia w zupełnie inne miejsce.

malware android

Złośliwe oprogramowanie, o którym mowa może umożliwić hakerom przechwytywanie tego co piszemy w Gmailu czy Hangouts, a nawet na kontrolę nad naszym urządzeniem – przejmowanie uprawnień administratora, tworzenie nowych kont, zmianę ustawień systemowych czy nawet wyczyszczenie całego sprzętu.

Co zrobić jeśli macie zagrożony tym wirusem sprzęt? Oto zalecenia Skycure:

  1. Aktualizacja systemu do najnowszej wersji, jeśli to możliwe
  2. Nie klikaj w wyskakujące okna, chyba, że jesteś pewien, że sam je wywołałeś
  3. Nie instaluj niezaufanych aplikacji spoza Sklepu Play
  4. Sprawdź listę aplikacji, które korzystają z Ułatwień dostępu na Twoim urządzeniu

Od siebie tylko dodam, że jeśli posiadacie starsze sprzęty z Androidem, to warto unikać stron z grami na Androida do pobrania za darmo czy dziwnych stron pornograficznych uruchamiających kilkanaście okienek w tle. Jeśli już zdarzyło Wam się na takie wchodzić, to na wszelki wypadek warto przeskanować swoje urządzenie jedną z dostępnych w Sklepie Play aplikacji dbających o bezpieczeństwo.

Źródło: PhoneArena

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij