Udostępnij
Tweetnij

Sony rozpoczyna beta-testy Androida 6.0 dla Xperii Z2, Z3 oraz Z3 Compact

Aktualizacja telefonów oraz tabletów opartych o system Google do nowszej wersji oprogramowania nigdy – poza przypadkiem urządzeń z linii Nexus – nie trwa szybko i przyjemnie. Spowodowane jest to dużą ilością producentów sprzętu, którzy instalują w swoich urządzeniach różne podzespoły, do których nowsza wersja systemu zawsze musi zostać odpowiednio zoptymalizowana – przede wszystkim pod względem sterowników.

Sony Xperia Z3+

Aktualizacja telefonów oraz tabletów opartych o system Google do nowszej wersji oprogramowania nigdy – poza przypadkiem urządzeń z linii Nexus – nie trwa szybko i przyjemnie. Spowodowane jest to dużą ilością producentów sprzętu, którzy instalują w swoich urządzeniach różne podzespoły, do których nowsza wersja systemu zawsze musi zostać odpowiednio zoptymalizowana – przede wszystkim pod względem sterowników i stosowanych nakładek.

Widać to m.in. po Sony, które nadal nie udostępniło Androida Marshmallow na Xperie poprzednich generacji – Z2, Z3 oraz Z3 Compact i najpewniej nie zrobi tego przynajmniej do końca pierwszego kwartału 2016 roku – podobnie jak konkurencyjne firmy.

Japońska firma postanowiła jednak zadośćuczynić czekanie na nowszą wersję systemu power-userom tych urządzeń i podobnie jak w przypadku testów AOSP (czystego Androida) oraz Lollipopa, umożliwia dziś użytkownikom wymienionych wyżej urządzeń pobranie aplikacji ze sklepu Play, za której pomocą zainstalują oni testową wersję Androida 6.0 na swoich telefonach. Program ten nazywa się Xperia Beta Program i pobierzecie go stąd. Jednak pamiętajcie, że oprogramowanie, które zainstalujecie, nie jest jeszcze finalną wersją Androida 6.0, a co za tym idzie, system ten może działać niestabilnie – choć nie musi.

System, który przyjdzie wam testować, jest jednym z wielu kandydatów do udostępnienia w aktualizacji OTA dla wszystkich, dlatego też nie spodziewajcie się tutaj czystego Androida, jak w przypadku AOSP – znajdziecie tu zarówno nakładkę, jak i autorskie aplikacje oraz funkcje od Sony, które wymagają testów przed udostępnieniem ich dla szerszego grona użytkowników.

Dodatkową uwagą jest fakt, że oficjalnie testy oprogramowania dostępne są jedynie we Włoszech, Holandii oraz w Hiszpanii, istnieje jednak szansa, że program rozszerzy się o inne kraje Europy – w tym Polskę.

Źródło: Phandroid;

Rafał Kurczyński

Dwudziestotrzyletni kreatywny i artystycznie uzdolniony maniak Twittera, który bardziej od technologii kocha jedynie rocka i pisanie. Felietonista z wyboru. Poeta po godzinach.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij