Udostępnij
Tweetnij

Wykryto lukę w jądrze Linuksa. Na dziurę podatne są urządzenia z Androidem

Nowo odkryta luka w jądrze Linuksa umożliwia atakującemu dostęp do milionów urządzeń z systemem Android.

Android

Nowo odkryta luka w jądrze Linuksa umożliwia atakującemu dostęp do milionów urządzeń z systemem Android.

Firma Perception Point znalazła błąd w Linuksie indeksowany jako CVE- 2016-0728. Luka ta istnieje od prawie trzech lat i jest usytuowana w jądrze Linuksa w wersji 3.8, wydanego w 2013 roku. Perception Point o sprawie poinformowało deweloperów zajmujących się jądrem.

Luka ta może być wykorzystana przez osoby z lokalnym dojściem do serwerów w celu uzyskania pełnego dostępu do konta roota. Na telefonach z systemem Android w wersji 4.4 i nowszym może pozwolić złośliwej aplikacji na kontrolowanie podstawowych funkcji systemu operacyjnego.

Według Perception Point problem ten dotyczy wielu gadżetów, w tym 66% wszystkich urządzeń z Androidem. Firma zaznaczyła jednak, że nie zauważyła jeszcze przypadków wykorzystania tej luki, jednak bez odpowiedniego załatania błędu istnieje możliwość przejęcia kontroli nad milionami urządzeń przez hakerów… w teorii.

Google potwierdziło, że opracowało już odpowiednie rozwiązanie, które zostało udostępnione partnerom. Firma stwierdziła jednak, że sprawa dotyczy znacznie mniejszej liczby urządzeń niż podaje w swoim raporcie Perception Point. Według Google seria Nexus jest bezpieczna. To samo ma się tyczyć urządzeń z Androidem 5.0 i nowszym. Google twierdzi też, że część urządzeń z Androidem KitKat również nie jest zagrożona, ponieważ wspomniana wersja jądra Linuksa nie jest powszechna w starszych urządzeniach z systemem Android.

Źródło: AndroidAuthority, PerceptionPoint

Gdybyś miał wybrać tylko jedno akcesorium dla tabletu, to co by to było?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij