Udostępnij
Tweetnij

Logowanie do konta Google niedługo będzie możliwe bez haseł?

Google testuje nową opcję, która będzie pozwalała na logowanie się do konta Google bez konieczności wpisywania haseł. Wystarczy kompatybilny smartfon.

Google Keep

Google testuje nową opcję wśród użytkowników Androida, która będzie pozwalała na logowanie się do konta Google bez konieczności wpisywania haseł. Wystarczy kompatybilny smartfon.

Rohit Paul, znany również pod nickiem rp1226 w serwisie Reddit, miał szczęście być zaproszonym do przetestowania nowej funkcji w Google. Nowa opcja pozwala na logowanie się do konta Google bez konieczności wpisywania haseł i dwustopniowego uwierzytelniania. Wszystko opiera się na konieczności posiadania telefonu w pobliżu i użycia go w dogodnym momencie.

Według screenów, które opublikował Rohit oraz jego wiadomości od Google, opcja ta działa po odpowiednim ustawieniu kompatybilnego smartfona. Nie wiadomo jednak, jakie dokładnie są to urządzeniach. Na pewno kwalifikuje się Nexus 6P, którego posiadaczem jest Rohit. Po skonfigurowaniu smartfona, podczas próby zalogowania się do Google na innym komputerze lub urządzeniu, wystarczy wpisać adres mailowy i poprosić o dostęp. Na telefonie pojawi się powiadomienie z pytaniem, czy jesteś tym, za którego się podajesz. Wystarczy zatwierdzić i otrzymujemy dostęp do konta.

Google znalazło również sposoby na ekstremalne sytuacje. Co się stanie, kiedy nagle wyłączy się nam telefon, np. w wyniku rozładowania baterii? W tym wypadku możemy użyć jeszcze hasła. Nie muszą bać się również ci, którzy akurat zgubili telefon lub ten został im ukradziony. Wystarczy, że zablokują opcję logowania z pomocą smartfona w ustawieniach konta na innym urządzeniu. W ten sposób można uniemożliwić również dostanie się do konta ze skradzionego lub zagubionego urządzenia. Przy zmianie smartfona na inny model również możemy przypisać nowy telefon do konta korzystając z ustawień prywatności i edytując opcje urządzenia. Jeśli poczujemy, że opcja ta nie jest dla nas odpowiednia, możemy przejść do działu Logowanie i bezpieczeństwo i w ustawieniach konta wyłączyć opcję logowania się z pomocą smartfona.

Czy będziemy w takim razie potrzebować hasła? W sumie tak. Po pierwsze – zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidzianego, jak w przypadku powyższych sytuacji. Po drugie – Google może zapytać nas o hasło, jeśli stwierdzi, że zachowujemy się podejrzanie. W takim przypadku możliwym jest, że będziemy musieli dodatkowo przejść jeszcze jeden krok czy dwa, by dostać się do swojego konta.

To dość ciekawa opcja, szczególnie dla tych osób, które często potrafią zmieniać hasło i po prostu o nim zapominają. Teraz dostanie się do własnego konta Google będzie dużo prostsze i, sądząc po zabezpieczeniach, jakie wprowadza firma, może być nawet całkiem bezpieczne. Dodatkowym plusem może być telefon z czytnikiem linii papilarnych. Chwilowo nie wiadomo czy i kiedy ewentualnie Google miałoby wprowadzić nowe możliwości logowania się do konta. Opcja ta testowana jest na niewielkiej grupie użytkowników. Jeśli dostaliście taką możliwość, pewnie już wiecie, że, aby w ogóle móc z tej opcji korzystać, musicie zalogować się do konta Google, następnie zaakceptować zaproszenie do grupy Google, przejść do strony myaccount.google.com/security, następnie kliknąć w zaproszenie związane z logowaniem się bez konieczności wpisywania hasła i podążać za instrukcjami.

Źródło: AndroidPolice

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij