Udostępnij
Tweetnij

Najciekawsze polecenia głosowe Google Now po polsku

Polecenia głosowe przez ostatnie lata urosły do jednego z najważniejszych sposobów komunikacji użytkownika z urządzeniem. Od niedawna technologia ta dociera również do naszego kraju – wszystko to dzięki Google Now oraz rozpoznawaniu komend w języku polskim. Co jednak powiedzieć możemy do telefonu, aby ten wykonał nasze polecenie?

Polecenia głosowe przez ostatnie lata urosły do jednego z najważniejszych sposobów komunikacji użytkownika z urządzeniem. Od niedawna technologia ta dociera również do naszego kraju – wszystko to dzięki Google Now oraz rozpoznawaniu komend w języku polskim. Co jednak powiedzieć możemy do telefonu, aby ten wykonał nasze polecenie?

Wbrew pozorom, asystent głosowy Google rozpoznaje już całkiem sporo rozkazów w naszym języku. Od prostych wyszukiwań czy pytań (“Kto jest prezydentem Polski?”), poprzez komendy dotyczące ustawień telefonu (“Wyłącz Wi-Fi”), po bardziej skomplikowane polecenia (“Przypomnij mi oddać książkę, gdy będę w pracy”).

W tym wpisie podzielimy je wszystkie na trzy kategorie – komunikacja, aplikacje i ustawienia oraz nawigacja. W ramach każdej z nich zaprezentujemy Wam najciekawsze (oraz najbardziej przydatne) komendy, które Wasz telefon/tablet z Androidem zrozumie.

Komunikacja

Zacznijmy od kategorii niestety najuboższej w różnorodne polecenia. Te wpasowujące się w określenie “komunikacja” są co prawda najprostsze i najmniej zróżnicowane, ale naszym zdaniem na pewno są one warte wspomnienia i opisania.

Zadzwoń do <nazwa kontaktu> – polecenie aż do bólu proste – po jego wypowiedzeniu nasz telefon po prostu dzwoni do osoby, która to zapisana została w kontaktach pod taką właśnie (lub najbardziej zbliżoną) nazwą.

polecenia-google-2

Wyślij/napisz SMS do <nazwa kontaktu> <treść> – tutaj również nie ma zbyt wiele do wyjaśniania. Najpierw wypowiadamy komendę, potem nazwę kontaktu, a na sam koniec treść wiadomości, którą chcemy wysłać. Proste, ale przydatne, szczególnie gdy nie chce nam się pisać ręcznie.

Aplikacje i ustawienia

Tutaj zaczyna robić się już o wiele ciekawiej – ta kategoria zawiera bowiem polecenia już o wiele bardziej skomplikowane, ale również zróżnicowane.

Nagraj film/Zrób zdjęcie – po usłyszeniu tych słów telefon uruchomi aplikację aparatu (lub pozwoli nam wybrać, której chcemy użyć) od razu w odpowiednim trybie.

Nastaw budzik/alarm na <godzina> – nie chce Wam się ręcznie ustawiać budzika? Wystarczy powiedzieć Google, o której godzinie ma się on włączyć, a system zajmie się wszystkim za nas. Zamiast dokładnie tego polecenia powiedzieć można również “Obudź mnie o <godzina>„, niby nic, ale możliwość wyboru cieszy, prawda?

polecenia-google-1

Otwórz <nazwa aplikacji> – przy tym poleceniu mamy lekkie problemy ze znalezieniem jego rozsądnego zastosowania. Mimo to, załóżmy jednak, że ktoś ze znajomych bawi się naszym telefonem i prosi nas o odpalenie danej aplikacji. Co wtedy robimy? Zabieramy mu telefon z rąk? Skądże znowu! Wystarczy powiedzieć “Ok Google” (oczywiście o ile mamy funkcje tą skonfigurowaną), a następnie to właśnie polecenie i nazwę aplikacji. Efekt “wow” gwarantowany.

<adres strony www> – w tym przypadku to polecenie tak naprawdę poleceniem nie jest. Google wystarczy, że powiemy sam adres strony www, aby została ona wczytana w domyślnej przeglądarce internetowej.

Włącz/wyłącz <nazwa funkcji> – aby wyłączyć, bądź włączyć w naszym telefonie Wi-Fi, Bluetooth czy usługi lokalizacji (kryjące się pod nazwą “nawigacja”) nie musimy grzebać w opcjach. Wystarczy bowiem, że poprosimy o to samo urządzenie.

Zrób notatkę <treść> – szybka myśl, której nie chcemy za chwilę stracić? Podyktujmy ją telefonowi, a on sam zapiszę ją w aplikacji Google Keep na później. W ramach samej appki zostanie ona również zsynchronizowana z chmurą, aby już na pewno nie przepadła.

Przypomnij mi <o czym> <kiedy/gdzie> – to jest chyba jedno z najbardziej efektownych poleceń, jakie wydać możemy telefonowi. Chcemy, aby ktoś przypomniał nam o kupieniu jajek w sklepie? Powiedz to urządzeniu, a ono zadba już o to, aby Ci o tym przypomnieć jak tylko znajdziesz się w odpowiednim miejscu. Magia? Całkiem możliwe.

polecenia-google-4

Nawigacja

W tej kategorii praktycznie wszystkie (wszystkie oprócz jednego) polecenia dotyczyć będą głównie aplikacji Mapy Google. Dobrze? Źle? Przekonajmy się.

Zacznij biegać – zacznę jednak od komendy, która z Mapami związana nie jest. Czego możemy się spodziewać po wypowiedzeniu tych słów (oprócz dziwnego spojrzenia od osób przebywających obok nas oczywiście)? Telefon uruchomi aplikację do zbierania danych o naszej aktywności ruchowej, np. Runstatic.

Droga go <adres/miejsce> – najbardziej logiczne polecenie w tej kategorii. Wystarczy podać miejsce do którego chcemy się udać, a telefon sam zaproponuje nam najlepszą drogę, jak i środek transportu. Zamiast słów “droga do” użyć możemy między innymi “jak daleko jest do” lub “nawigacja do”.

polecenia-google-5

<adres/miejsce> blisko mnie – dzięki tej komendzie dowiedzieć się możemy gdzie w okolicy znajdują się najbliższe tego typu miejsca (ot np. restauracje) oraz do której z nich udać się najlepiej.

Gdzie jestem? – na sam koniec polecenie chyba najlepsze spośród wszystkich przez nas wymienionych. Po jego “przemyśleniu” telefon poda nam adres (lub nawet i nazwę) miejsca, w którym obecnie się znajdujemy. Do końca nie jesteśmy pewni jakie wydarzenia zmotywowały pracowników Google do jego wprowadzenia, ale możemy być pewni jednej rzeczy – imprezy integracyjne giganta z Mountain View muszą być ciekawe.

Tym oto akcentem kończymy naszą listą na dzisiaj. Mamy nadzieję, że wraz z upływem czasu Google nie tylko doda nowe polecenia ogólnie, ale i również uczyni jest dostępnymi w naszym języku.

Jaki masz system we własnym tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Maciej Leszczuk

Uczeń technikum informatycznego, mieszkaniec Wrocławia, wierny widz Formuły 1, ale przede wszystkim miłośnik Androida.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij