Udostępnij
Tweetnij

Wyświetlacz 4K w Xperii Z5 Premium – Sony odpowiada na pytania

Ponieważ Sony reklamowało rozdzielczość 4K w Xperii Z5 Premium, a smartfon działa przez większość czasu w Full HD (1080×1920 pikseli), narosło kilka frapujących konsumentów kwestii. Na najczęściej zadawane pytania japońska firma postanowiła udzielić wyczerpujących odpowiedzi.

Xperia Z5 Premium
Ponieważ Sony reklamowało rozdzielczość 4K w Xperii Z5 Premium, a smartfon działa przez większość czasu w Full HD (1080×1920 pikseli), narosło kilka frapujących konsumentów kwestii. Na najczęściej zadawane pytania japońska firma postanowiła udzielić wyczerpujących odpowiedzi.

Pierwsze z pytań, na jakie odpowiedziało Sony, jest najbardziej podstawowe: jak wyświetlacz 4K w Xperii Z5 Premium jest (i nie jest) wykorzystywany?

Xperia Z5 Premium używa swojego wyświetlacza 4K, kiedy przeglądasz zawartość 4K, którą uchwyciłeś za pomocą swojego urządzenia, lub zewnętrzną zawartość 4K z serwisów streamujących – cała pozostała zawartość (włączając w to ekran domowy i aplikacje) wyświetlana jest w rozdzielczości Full HD (1080×1920 pikseli) lub niższej, by zoptymalizować działanie, konsumpcję energii i wydajność baterii. (…) Jest wiele serwisów oferujących zawartość w 4K, ale nie zostały one w pełni zoptymalizowane pod kątem urządzeń przenośnych. Zintegrowaliśmy więc funkcję automatycznego zwiększania rozdzielczości.”

Sony postanowiło również dogłębniej wyjaśnić, dlaczego Xperia Z5 Premium przez większość czasu wyświetla obraz w rozdzielczości Full HD, a 4K tylko w wybranych sytuacjach.

„Jest kilka powodów. Po pierwsze, po szeroko zakrojonych badaniach konsumenckich i testach odkryliśmy, że wyświetlanie rozrywkowych treści w 4K przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do wszystkich pozostałych świetnych funkcji smartfonów Sony, bez poświęcania długości pracy baterii, jest dla użytkowników absolutnym priorytetem. Po drugie, wiele aplikacji zewnętrznych firm nie jest zaprojektowanych do działania w rozdzielczości 4K (jeszcze). (…) Czujemy, że stworzyliśmy odporne na upływ czasu urządzenie dla wyobrażeń, developerów i aplikacji przyszłości.”

Nie zabrakło też wyjaśnienia wpływu rozdzielczości 4K na działanie Xperii Z5 Premium. Tu Sony zwraca uwagę na baterię o sporej pojemności (3430 mAh), która zapewnia nawet dwa dni pracy smartfona, a także funkcję szybkiego ładowania. Tryb Battery STAMINA Mode optymalizuje działanie telefonu, a Ultra STAMINA Mode jest w stanie tak zarządzać energią, by urządzenie ograniczone do swoich podstawowych funkcji działało nawet tydzień. Osobną sprawą jest ilość miejsca na dane – ta ze zdjęciami i filmami w 4K mogłaby się szybko kurczyć. Sony oferuje jednak 32 GB pamięci flash, które dzięki karcie microSD można rozszerzyć o kolejne 200 GB.

W kwestii robienia zrzutów ekranowych także wszystko jest jasne: ponieważ Android Lollipop (Xperia Z5 Premium ma obecnie właśnie tę wersję systemu) nie wspiera przechwytywania obrazu w 4K, screeny zapisują się w rozdzielczości Full HD. Japońska firma rozwiewa też wątpliwości w kwestii tego, po co w ogóle inwestować w rozdzielczość 4K, skoro zakres jej użytkowania jest tak ograniczony.

„Wrażenia wizualne są czterokrotnie lepsze niż w przypadku Full HD. Obraz jest bliższy rzeczywistemu, bogatszy głównie w trzech sferach: zagęszczeniu 806 pikseli na cal, obrazowym kolorze z wyświetlaniem Triluminous na urządzeniach przenośnych, a także dynamicznym wzmacniaczu kontrastu dla krystalicznej przejrzystości.”

Źródło: Sony

Patryk Purczyński

Szczęśliwy posiadacz urządzenia z Androidem i jeszcze szczęśliwszy mąż. W mediach branżowych od blisko dekady.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij