Udostępnij
Tweetnij

Znaleziono malware w smartfonach z Androidem chińskich producentów

Telefony producentów z Chin wydają się być kuszącą opcją. Egzotyczne urządzenia z innymi niż u reszty firm nakładkami i niskimi cenami potrafią mieć jednak swoje wady, jedną z nich są fabrycznie zainstalowane złośliwe oprogramowanie.

Bad Android

Telefony producentów z Chin wydają się być kuszącą opcją. Egzotyczne urządzenia z innymi niż u reszty firm nakładkami i niskimi cenami potrafią mieć jednak swoje wady, jedną z nich są fabrycznie zainstalowane złośliwe oprogramowanie.

Raz na jakiś czas usłyszeć można, że takie oto przypadki zdarzają się producentom kompletnie nieznanym w Polsce, tym razem jednak sprawa dotyczy między innymi Huawei, czy Lenovo, które to w naszym kraju posiadają mniejsze, lub większe grono użytkowników.

Jak podaje niemiecka firma G Data, w telefonach tych marek odkryto złośliwe oprogramowanie, które bez wiedzy użytkownika szpieguje go oraz wysyła wrażliwe dane na nieznane serwery. Wirus zaszyty jest bezpośrednio w systemie i pomimo podczepiania się pod aplikacje typu Facebook, czy Dysk Google jest on nie do usunięcia w łatwy sposób.

G Data podaje również, że złośliwe oprogramowanie odkryto w 26 modelach smartfonów, zarażone urządzenia to między innymi: Xiaomi Mi 3, Huawei G510, Lenovo S860, Alps A24, Alps 809T, Alps H9001, Alps 2206, Alps PrimuxZeta, Alps N3, Alps ZP100, Alps 709, Alps GQ2002, Alps N9389, Andorid P8, ConCorde SmartPhone6500, DJC touchtalk, ITOUCH, NoName S806i, SESONN N9500, SESONN P8 oraz Xido X1111.

Nie jest na razie wiadome, czy producenci ci sami instalowali wirusy na swoich produktach, czy (jak tłumaczy się Xiaomi) zostało one doinstalowane przez pośredników. Sytuacja ta przypomina podobną sprawę z firmą Coolpad, która to również umieszczała zaszyte w systemie narzędzia do szpiegowania użytkowników.

Źródło: iDigitalTimes

Maciej Leszczuk

Uczeń technikum informatycznego, mieszkaniec Wrocławia, wierny widz Formuły 1, ale przede wszystkim miłośnik Androida.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij