Udostępnij
Tweetnij

Nowy trojan atakuje użytkowników Androida. Zagrożenie jest poważne

Specjaliści z Doctor Web informują o nowym trojanie – Android.Toorch.1.origin, który atakuje użytkowników Androida, a następnie stara się uzyskać dostęp do konta roota.

Specjaliści z Doctor Web informują o nowym trojanie – Android.Toorch.1.origin, który atakuje użytkowników Androida, a następnie stara się uzyskać dostęp do konta roota.

Nowego trojana nazwano Android.Toorch.1.origin. Złośliwy kod dystrybuowany jest na stronach internetowych pod postacią aplikacji latarki, która dostępna jest za darmo. Trojan uaktywnia się po instalacji aplikacji i następnie łączy się z serwerami, gdzie wysyła następujące dane z urządzenia:

– bieżący czas
– bieżącą lokalizację
– IMEI
– unikalny ID urządzenia wygenerowany przez trojana
– wersję trojana
– dostępność konta root’a
– dostępność aktywnego połączenia Wi-Fi
– wersję systemu operacyjnego
– bieżący język systemu
– model i nazwę producenta urządzenia
– nazwę pakietu trojana
– rodzaj połączenia sieciowego

W międzyczasie Android.Toorch.1.origin stara się uzyskać dostęp do konta roota (o podwyższonych prawach) w celu zainstalowania dodatkowego złośliwego oprogramowania w postaci NetworkProvider.apk, który pojawia się w katalogu systemowym. Jest to o tyle istotne, że aplikacje antywirusowe w trybie szybkiego skanowania nie sprawdzają tej lokalizacji i tym trudniej zidentyfikować zagrożenie.

Pamiętajcie, aby nie pobierać aplikacji na Androida z niesprawdzonych źródeł, jak podejrzane strony internetowe. Najlepiej, gdy aplikacji będziemy szukać w Sklepie Play lub na sprawdzonych stronach poświęconych oprogramowaniu na smartfony i tablety.

źródło: informacja prasowa

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij