Udostępnij
Tweetnij

Android 5.1 Lollipop już oficjalnie. Co nowego?

Wczoraj wieczorem, bez większego rozgłosu, firma z Mountain View oficjalnie zapowiedziała kolejną odsłonę Androida Lollipop – wydanie z numerkiem 5.1. Co nowego znajdziemy w tej wersji i na jakie urządzenia dostępny jest nowy lizaczek? Przyjrzyjmy się nowej wersji Androida Lollipop z bliska.

Android 5.1 Lollipop

Wczoraj wieczorem, bez większego rozgłosu, firma z Mountain View oficjalnie zapowiedziała kolejną odsłonę Androida Lollipop – wydanie z numerkiem 5.1. Co nowego znajdziemy w tej wersji i na jakie urządzenia dostępny jest nowy lizaczek? Przyjrzyjmy się nowej wersji Androida Lollipop z bliska.

Przeczytaj koniecznie >> Tablety w Polsce. Wiemy, które z modeli były najpopularniejsze przez ostatnie pół roku

Plotki na temat Androida 5.1 pojawiły się w zasadzie niedługo po listopadowej premierze Lollipopa. Google najpierw uraczyło nas dwoma poprawkami – w postaci Androida 5.0.1 i 5.0.2. W tych wersjach pojawiły się tylko poprawki błędów i inne udoskonalenia. Natomiast wczoraj doczekaliśmy się większego uaktualnienia w postaci Androida z numerkiem 5.1.

Google ogłosiło system w trakcie konferencji Apple, gdy firma z Cupertino prezentowała nowe produkty. Celowo? Zapewne tak, bo jeszcze przed oficjalnym pokazem Apple Watch Google opublikowało nową reklamę systemu Android Wear, którą możecie zobaczyć poniżej.

Co nowego w Androidzie 5.1 Lollipop? Nowa wersja platformy nie wnosi oczywiście tyle zmian i udoskonaleń, co Android 5.0 z listopada, ale parę nowości z pewnością zasługuje na większą uwagę i są to:

  • Wsparcie dla dual SIM. Android 5.1 Lollipop. Z dwóch kart SIM możemy korzystać w urządzeniach z Androidem już od dawna. Google chce jednak, aby obsługa takiego rozwiązania była wygodniejsza. Dlatego nowy lizak doczekał się nowych opcji z zakresu zarządzania zainstalowanymi kartami SIM. Dzięki temu możemy w prostszy sposób kontrolować każdą z kart. Co za tym idzie, również związane z tym koszty.
  • Ochrona urządzeń. Z roku na rok Google udoskonala narzędzia związane z ochroną urządzeń pracujących pod kontrolą Androida. W zeszłym roku doczekaliśmy się między innymi usługi Menedżer urządzeń Android, która umożliwia nam zdalną kontrolę smartfonów i tabletów. W Androidzie 5.1 Google idzie o krok do przodu i wprowadza funkcję, którą nazwano Device Protection. Jej celem jest ochrona danych na smartfonach, które skradziono lub zostały zgubione. Dostęp do urządzenia pozostanie zablokowany do momentu, aż zalogujemy się na własne konto Google. Zresetowanie urządzenia do ustawień domyślnych nie spowoduje wyłączenia funkcji. Będzie to z pewnością duże utrudnienie dla złodziei, gdyż ukradzione smartfony staną się bezużyteczne.
  • Rozmowy w jakości HD. Android 5.1 Lollipop doczekał się nowej funkcji w postaci rozmów w jakości HD. Będą one mogły być wykonywane pomiędzy zgodnymi urządzeniami. Niestety, oba z nich będą musiały pracować pod kontrolą Androida 5.1. Nowa funkcja nie wspiera urządzeń ze starszymi wersjami platformy.
  • Nowości w szybkich ustawieniach. Ostatnimi, aczkolwiek także wartymi uwagi udoskonaleniami są nowości w szybkich ustawieniach. Możemy tutaj uzyskać dostęp do połączeń Wi-Fi i zarządzać połączeniami poprzez Bluetooth.

Android 5.1 trafił już do AOSP (Android Open Source Project) i został przy okazji udostępniony (w postaci obrazów) na kilka Nexusów. Niestety, na razie są to tylko trzy urządzenia: Nexus 5, Nexus 7 2012 (Wi-Fi) oraz Nexus 10. Co ciekawe, system nie został jeszcze udostępniony dla zeszłorocznych urządzeń, czyli dla Nexusa 6 i Nexusa 9. To nastąpi z czasem. Obrazy dostępne są pod tym adresem. Natomiast tutaj znajdziecie opis, krok po kroku, instalacji systemu z obrazu.

W niedługim czasie Google uruchomi proces aktualizacji w trybie OTA. Kiedy? Tego na razie nie wiem.

Źródło: Google, Android Police

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij