Udostępnij
Tweetnij

Samsung Mobile czekają zmiany. Nie ma innego wyjścia, bo jest coraz gorzej

Samsung. Firma, która jest gigantem rynku urządzeń mobilnych. Koreański gigant ma pierwsze miejsce na rynku smartfonów i drugie wśród producentów

Samsung Galaxy TabPRO 10.1 05

Samsung. Firma, która jest gigantem rynku urządzeń mobilnych. Koreański gigant ma pierwsze miejsce na rynku smartfonów i drugie wśród producentów tabletów. Niestety, Koreańczycy nieco ostatnio się zatracili i zaczynają borykać się z problemami. Zysk ze sprzedaży urządzeń mobilnych jest coraz mniejszy, a sprzedaż smartfonów poniżej oczekiwań. Dlatego też Samsung Mobile wkrótce czekają zmiany. Firma będzie restrukturyzowana, co niestety nie obejdzie się bez zwolnień. Pracę ma stracić około 30% pracowników firmy.

Przeczytaj koniecznie >> Rynek tabletów w Polsce. Samsung liderem. Apple dopiero na siódmym miejscu

W ostatnim czasie wspominaliśmy wam już kilka razy na temat problemów Samsunga Mobile. Niestety, ale doszło do momentu, gdy firma spotkała się z przerostem własnych możliwości. Sprzedaż smartfonów zaczyna spadać i zyski są coraz mniejsze. W zeszłym kwartale zyski ze sprzedaży smartfonów Samsunga okazały się być gorsze aż o 74% względem adekwatnego okresu sprzed roku. To znalazło swoje odzwierciedlenie na spadku przychodów o 20%. Dwa poprzednie kwartały wcale nie były lepsze. Dobrym przykładem jest tutaj ostatni flagowiec z rodziny Galaxy S. Sprzedaż „piątki” okazała się być o 40% gorsza niż przewidywano. W trzy miesiące Samsung sprzedał „tylko” 12 milionów sztuk tego smartfonu, a więc mniej niż w przypadku Galaxy S4, o czym wspominaliśmy wam dziś (przy okazji omówienia prognoz sprzedaży iPhone’ów 6). To znalazło także swoje odzwierciedlenie w pensji szefa Samsung Mobile – J.K. Shina, który dostał ponad dwa razy mniejszą wypłatę.

Sytuacja ta niestety nie podoba się udziałowcom koreańskiej firmy, a więc pora coś z tym zrobić. Z informacji przekazanych przez koreańskie media wynika, że Samsung Mobile czekają zmiany i to niemałe. Firma przejdzie restrukturyzację i pracę na stracić nawet 6700 pracowników Samsung Mobile, których obecnie jest 28 tysięcy. To około 25% (i około 10% wszystkich zatrudnionych przez Samsunga we wszystkich oddziałach). Dowiadujemy się również, że Samsung Electronics zamierza wycofać się ze swoja platformę dla wiadomości z wieli krajów. Po to, aby zaoszczędzić pieniądze firmy i podnieść rentowność. Jest to jednak o tyle ciekawe, że ChatOn jest dosyć popularne w ponad 120 państwach na całym świecie. Klient ChatOn ma zostać jednak uaktualniony zanim dojdzie do jego wyłączenia w wybranych regionach.

Wiemy także, z informacji, które przekazano wcześniej, że w przyszłym roku Samsung zamierza wprowadzić do sprzedaży około 25-30% mniej nowych modeli smartfonów. Informację przekazał w wypowiedzi dla The Wall Street Journal jeden z przedstawicieli Samsunga – Robert Yi. Na chwilę obecną nie wiemy jednak, które z modeli znikną z oferty Koreańczyków. Możemy się tylko domyślać, że mogą to być jakieś smartfony z dopiskiem Neo w nazwie lub podobne. Nie wiemy także, jakie to będzie miało odbicie wśród tabletów Samsunga. Wszak w tym roku Koreańczycy wprowadzili do sprzedaży również kilkanaście nowych modeli. Całkiem możliwe, że za rok ich także będzie mniej.

O tym przekonamy się już w przyszłym roku. Samsunga na pewno czekają zmiany, które powinny zaowocować (a przynamniej takie jest założenie) zwiększeniem sprzedaży smartfonów i tabletów. Jak będzie w praktyce? O tym przekonamy się z czasem, a na razie pozostaje nam tylko przyglądać się poczynaniom koreańskiego giganta.

Źródło: Korea Times (1)(2)

Którą z polskich marek tabletów cenisz sobie najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij