Udostępnij
Tweetnij

Recenzja i test Sony Xperia Z3 Tablet Compact

Xperia Z3 Tablet Compact to kolejna generacja tabletu firmy Sony. Jak wypadnie, szczególnie w odniesieniu do testowanej w marcu br. Xperii Z2 Tablet? Na to pytanie mamy zamiar odpowiedzieć w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Xperia Z3 Tablet Compact to kolejna generacja tabletu firmy Sony. Jak wypadnie, szczególnie w odniesieniu do testowanej w marcu br. Xperii Z2 Tablet? Na to pytanie mamy zamiar odpowiedzieć w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja Sony Xperia Z2 Tablet

Xperia Z3 Tablet Compact to niewielkie urządzenie, jednak – można by rzec – niewspółmiernie wiele mieszczące w swoim wnętrzu:

Sony_Xperia_Z3_Tablet_Compact_00_Specyfikacja

Jeden z najsilniejszych układów SoC na rynku – Qualcomm Snapdragon 801. Do tego aż 3 GB pamięci operacyjnej i 16 lub 32 GB (w zależności od opcji) przestrzeni na dane. To jeszcze nie koniec. Pełen pakiet modułów łączności bezprzewodowej, włączając w to dwuzakresowe Wi-Fi 802.11ac, NFC czy modem LTE. Również w kwestii interfejsów fizycznych nie można się do czegokolwiek przyczepić – mamy tu pełen przegląd portów. Do tego wszystkiego kompaktowe gabaryty, niewielka waga i… bateria o nie największej pojemności.

Tablet

Sony Xperia Z3 Tablet Compact 01Sony Xperia Z3 Tablet Compact 02

W opakowaniu dostarczonym przez producenta odnalazłem jedynie ładowarkę sieciową, przewód microUSB i instrukcje obsługi. Czy w zestawie sprzedażowym znajdzie się coś więcej – tego nie potrafię powiedzieć. Egzemplarz, który trafił do mnie, był tzw. demo, czyli wersją do testów i prezentacji.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact 03

Pierwsze wrażenie jakie odnosi się po złapaniu Xperii to: „Wow! Ależ on cieniutki!”. To fakt, niewiele ponad 6 mm grubości sprawia, że urządzenie sprawia wrażenie może nawet zbyt cienkiego. To tylko wrażenie, bo w przeciwieństwie do poprzednio testowanego modelu Sony, sztywność konstrukcji i spasowanie elementów jest na 5+. Nie uświadczymy tu żadnych skrzypnięć, tablet nie wygina się, nie odnajdziemy żadnych pustych przestrzeni pod poszczególnymi elementami. Jakość wykonania – wzorowa.

Skoro jesteśmy przy panelu frontowym, warto zatrzymać się przez chwilę przy ekranie. W Z-trójce zastosowano matrycę IPS Triluminos o wielkości 8 cali i rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli. Połączenie tych wartości sprawia, że zagęszczenie wyświetlacza wynosi 283 ppi, co z kolei sprawia, że obraz jest ostry niczym stary, dobry Polsilver zamontowany w Juniorze. ;) Kompletnie nic nie można zarzucić odwzorowaniu kolorów, kontrastowi, a nawet jasności. Wartość maksymalna tej ostatniej jest stosunkowo wysoka, co ułatwia odczytywanie zawartości ekranu w dużym nasłonecznieniu. Pomaga temu również delikatnie matowa warstwa pokrywająca matrycę. Jeśli przyjrzeć się bardzo dokładnie, owa warstwa powoduje delikatny efekt „mgiełki” na powierzchni wyświetlacza, która jednak nie przeszkadza w komfortowym oglądaniu zdjęć czy filmów. Nie mam również zastrzeżeń do działania funkcji dotykowych. Muśnięcie powoduje natychmiastową reakcję tabletu i wykonanie polecenia. Warto tu wspomnieć, że program MultiTouch Tester pokazał jednoczesną obsługę 10-punktów.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact 04

Wokół ekranu znajduje się niesymetryczna ramka, szerokości około 7 mm na dłuższych bokach i nieco ponad 2 cm na krótszych. Jeśli będziemy trzymać tablet pionowo, może okazać się, że dłuższe ramki są nieco zbyt wąskie. Testowany tablet jest urządzeniem, które domyślnie powinno być użytkowane w trybie portretowym, dlatego też w górnej części panelu frontowego odnajdziemy logo producenta, oraz ukrytą pod białą powierzchnią diodę powiadomień i znajdujący się bliżej prawego boku oczko obiektywu kamerki rozmów wideo. Ostatni element poza bardzo wysoką płynnością przechwytywanego obrazu i dobrym radzeniem sobie ze zmiennymi warunkami oświetleniowymi, charakteryzuje się bardzo dużą ziarnistością obrazu. Ten traci przez to nie tylko na odwzorowaniu kolorów, ale i – to bardzo istotne – na ostrości.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact 05

Producent pomyślał o osobach lubujących się w oglądaniu filmów na tabletach. Zatroszczył się bowiem o odpowiednie rozmieszczenie głośników, które odmiennie dla większości „dachówek” tutaj znalazły się na panelu frontowym. To plus, bo dźwięk jest skierowany wprost do uszu osoby trzymającej tablet. Nie tylko jednak za to należy w tym miejscu pochwalić Sony. Dźwięk jaki emitują jest bardzo dobrej jakości! Nieco zastrzeżeń można mieć do faktu, iż wydaje się on nieco spłaszczony, jakby delikatnie przesłonięty i nieco pozbawiony tonów wysokich. Na pewno jednak to jedne najgłośniejszych głośników z jakimi zetknąłem się w dotychczas testowanych tabletach. Dźwięk jest wysokiej jakości i co najistotniejsze, oferuje bardzo wyraźny (co akurat nie jest normą wśród urządzeń) podział kanałów – wyraźny dźwięk stereofoniczny, a także dobrą dynamikę jak na przetworniki umieszczane w tabletach. Może to zbyt wcześnie, aby mówić o porządnych basach, ale jest już bardzo blisko.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact 06

Panel tylny to tworzywo sztuczne – bez dwóch zdań. Jest ono bardzo wysokiej jakości. Jego powierzchnia jest chropowata.. gumowana.. Właściwie to takie… gumowane, chropowate tworzywo softshell. Kontakt z nim jest dla opuszków mega przyjemny, a sama struktura powierzchni sprawia, że pomimo swojej niewielkiej grubości tablet nie wyślizguje się z dłoni. Warto dodać, że tworzywo to częściowo zachodzi na panel frontowy, tworząc nie tylko wgłębienia dla opisywanych wcześniej szczelin z głośnikami, ale i ramkę ochronną, wystającą nieco ponad powierzchnię ekranu, a co za tym idzie chroniącą go przed zarysowaniami (przynajmniej w pewnej części).

Sony Xperia Z3 Tablet Compact 07

Płaszczyzna ta, która oprócz logo producenta, serii i NFC, zawiera jedynie optykę głównego aparatu cyfrowego. Tablet został również wyposażony w pełen przegląd złącz.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact 08

Na prawej stronie (cały czas zakładamy portretowy tryb pracy), dokładnie pośrodku umiejscowiono przycisk regulacji głośności oraz tak charakterystyczny dla urządzeń z serii Xperia, okrągły klawisz zasilania. Obydwa pracują bez zastrzeżeń, choć ten pierwszy mógłby być nieco większy.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact 09

Tuż przy górnym narożniku umieszczono gniazdo audio typu jack 3,5 mm, a tuż pod nim otwór skrywający mikrofon rozmów wideo.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact 10Sony Xperia Z3 Tablet Compact 11

Górna krawędź nie została zagospodarowana. Na lewej, od góry odnajdziemy na środku złącze stacji dokującej, zaś tuż pod nim zaślepkę skrywającą dwa gniazda kart: pamięci i SIM. Niestety, ta ostatnia to rozmiar nano, co może nieść dodatkowe koszty u niektórych operatorów (względem kart SIM tradycyjnych lub micro).

Sony Xperia Z3 Tablet Compact 12

Dolna krawędź zawiera już tylko port micro USB, który również zamknięto pod uszczelnianą klapką. Te zabezpieczenia złącz nie wzięły się znikąd.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact 13

Tablet spełnia wymagania norm wodoodporności (IP65/68), co oznacza, że jest nie tylko odporny na kurz, ale można go również poddać działaniu strumienia wody lub zanurzyć na głębokość 1,5 m na okres 30 minut. Efekt? Biały tablet podwodny ;) Minus operacji jest taki, że ekran, czy raczej jego funkcje dotykowe praktycznie nie istnieją w chwili zetknięcia z cieczą. Dopóki nie osuszymy dokładnie urządzenia, jego obsługa jest niemożliwa.

System, aplikacje i multimedia – działanie, wydajność

Po wyciągnięciu z pudełka otrzymujemy tablet pracujący pod kontrolą Androida w wersji 4.4.4. Okraszony został nakładką Xperia, która działa świetnie. Oczywiście jest to zasługą nie tylko podzespołów, ale i dobrej optymalizacji oprogramowania.

Sony_Xperia_Z3_Tablet_Compact_14_Pulpit

Na ekranie głównym, tuż po włączeniu wita nas kafelkowy widżet będący przedstawieniem aktualnych informacji zebranych przez poszczególne aplikacje.

Sony_Xperia_Z3_Tablet_Compact_15_Menu_podreczne

Menu, w układzie 4 x 6 jest wspomagane dodatkowym panelem ustawień, do którego dostęp zyskujemy poprzez przesunięcie dłonią od lewej krawędzi ku środkowi ekranu.

Sony_Xperia_Z3_Tablet_Compact_16_Menedzer_aplikacji

W menadżerze uruchomionych aplikacji, oprócz możliwości „zabijania” działających programów, mamy dostęp do aplikacji działających w trybie wielu okien.

Sony_Xperia_Z3_Tablet_Compact_17_DialerSony_Xperia_Z3_Tablet_Compact_18_Wiadomosci

Jako, że tablet wyposażono w modem LTE, możemy nim wykonywać połączenia. Dlatego też na pokładzie znalazł się dialer (panel telefonu) oraz aplikacja SMS.

Sony_Xperia_Z3_Tablet_Compact_19_Mail

Nie zabrakło klienta poczty, opartego oczywiście o GMail.

Sony_Xperia_Z3_Tablet_Compact_20_FilmySony_Xperia_Z3_Tablet_Compact_21_WalkmanSony_Xperia_Z3_Tablet_Compact_22_Album

A także specyficznych dla urządzeń mobilnych Sony aplikacji gromadzących filmy, muzykę i zdjęcia. Wszystkie zostały dopracowane w najdrobniejszym szczególe – płynność działania, animacja (podgląd) w ekranie głównym aplikacji. Można wymieniać bez końca. Bez dwóch zdań jedne z lepszych odtwarzaczy multimediów wśród tych, z jakimi stykam się testując tablety. Co równie istotne. Dla Xperii Z3 nie ma znaczenia czy materiał jest w rozdzielczości SD, HD, Full HD czy 4K. Wszystkie są odtwarzane z jednakową płynnością. Plus.

Sony_Xperia_Z3_Tablet_Compact_23_PlayStation

Oczywiście, jak przystało na produkt Sony, nie mogło zabraknąć możliwości skorzystania z systemu PlayStation. Dedykowana aplikacja nie tylko umożliwi podłączenie kontrolera DualShock 4. Jak zapewnia Sony, Xperia Z3 Tablet Compact to pierwszy na świecie tablet z funkcją PS4 Remote Play, umożliwiającą dostęp do konsoli PS4 za jego pośrednictwem, w dodatku z dowolnego miejsca, pod warunkiem przebywania w zasięgu domowej sieci Wi-Fi.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Oprócz tego, na pokładzie Xperii Z3 odnajdziemy szeregi innych programów:

– LifeLog – elektroniczny pamiętnik,

– Movie Creator – edytor filmów,

– Szkic – prosty program graficzny,

– SocialLife – aplikacja skupiająca sieci społecznościowe,

– TrackID – pozwala rozpoznawać słuchane utwory muzyczne,

– Sony Select – gromadzi najlepszą zawartość aplikacji,

– Xperia Link – aplikacja do połączeń z smartfonami Xperia czy notebookami VAIO,

– Smart Connect – inteligentne zarządzanie podłączanymi akcesoriami,

– Navigon – nawigacja samochodowa.

A jak to wszystko działa w praktyce? Możecie się przekonać o tym osobiście. Na pokładzie Xperii Z3 Tablet Compact znalazła się ciekawa aplikacja. Pozwala ona nagrywać film będący zobrazowaniem tego, co się dzieje na ekranie tabletu. Oto jak to wygląda:

Na odrębny akapit zasługuje aparat i zarządzająca nim aplikacja sterująca.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Poza możliwością dostosowywania samych ustawień i parametrów towarzyszących wykonywaniu zdjęć, producent dodaje pakiet efektów, które możemy wykorzystać w trakcie lub po zrobieniu zdjęcia. To doskonale znane z poprzedniego modelu tricki typu „Jurasic Park” czy „Chlapiąca farba”.

Poniżej natomiast możecie zobaczyć jak wypadają zdjęcia wykonane wbudowanym aparatem:

Jest dobrze, choć…. pewnej części ciała nie urywa.

Już tylko formalnością niech będą rezultaty uzyskane przez układ będący sercem tablet w benchmarkach. Oto wyniki:

Cóż… Tablet jest zdecydowanie jednym z najbardziej wydajnych urządzeń. Do powyższych wykresów można dorzucić wynik 18.176 punktów uzyskany w teście 3DMark Unlimited (opcje Standard i Extreme okazały się zbyt mało wymagające, w obydwu tablet uzyskał rezultat poza skalą).

Funkcjonowanie modułów łączności bezprzewodowej można sprowadzić natomiast do jednego stwierdzenia: działają wyśmienicie. Wi-Fi nie gubi zasięgu, nie zrywa połączeń (choć mogłoby oferować nieco wyższą moc anteny), moduł GPS błyskawicznie łapie fix, nawet w pomieszczeniu.

Jednym z bardziej istotnych elementów każdej „dachówki” jest ogniwo zasilające. W Xperii Z3 Compact mamy do czynienia z baterią o pojemności 4500 mAh. Jak to się przekłada na rzeczywistą żywotność? Ponad 5 godzin ciągłej gry w Real Racing 3 (no, może z małą przerwą na kawę ;) ). Jeśli będziecie oglądać wideo w Internecie, możecie spokojnie oddalić się od gniazdka. Tablet pozwoli na oglądanie materiałów wideo w sieci przez przynajmniej 9,5 godziny! Świetny wynik! Podobnie jest z czasem pracy przy przeglądaniu internetu. Prawie 9 godzin. Naładowanie ogniwa  zajmie natomiast około 4 godzin.

Podsumowanie

Bez dwóch zdań, Sony stanęło na wysokości zadania. Tablet jest świetny, począwszy od aspektów fizycznych (sprzętowych) – wyposażenie pod kątem portów, modułów łączności, procesora, ilości i jakości (szybkości) pamięci, świetnego ekranu i piekielnie wydajnej baterii czy dobrego aparatu, aż po kwestie programowe – znakomitą wydajność, bogactwo oprogramowania, optymalizację systemu i aplikacji.

Tak naprawdę ciężko znaleźć w tablecie jakieś znaczące wady. Jedynymi jakie potrafię wskazać, są słaba kamerka rozmów wideo i chyba mimo wszystko cena. 1600 złotych to może nie niebotyczna kwota, jednak często wciąż nieosiągalna dla przeciętnego Kowalskiego. Na pewno jednak Sony Xperia Z3 Tablet Compact jest pierwszym tabletem, który tak bardzo zbliżył się do ideału. Tym samym w pełni usprawiedliwionym będzie przyznanie mu logo Rekomendacji, Wydajności i Jakości portalu Tablety.pl.

Tablety_RekomendacjaTablety_JakoscTablety_Wydajnosc

Sony Xperia Z3 Tablet Compact

Nasza ocena: 5,5/6

+ świetna jakość materiałów i spasowanie elementów;
+ leciutki i bardzo cienki;
+ wodoodporny;
+ bezkompromisowa wydajność – również pamięci masowej tabletu;
+ pełen asortyment modułów łączności bezprzewodowej;
+ pełen pakiet interfejsów fizycznych;
+ głośniki umieszczone na froncie, oferujące bardzo wysoką jakość dźwięku;
+ aparat główny wykonujący dobrej jakości zdjęcia;
+ wyśmienity wyświetlacz;

– niezbyt wysokiej jakości kamerka rozmów wideo;
– niedziałający dotyk po zamoczeniu tabletu.

 Sprzęt do testów dostarczyło:

Sony_logo

Którą z polskich marek tabletów cenisz sobie najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij