Udostępnij
Tweetnij

Zakupy w aplikacji. Co warto o nich wiedzieć? [FAQ]

Mikropłatności w aplikacjach to temat, który pojawił się stosunkowo niedawno. Jest on często nieznany zarówno wśród nowych użytkowników tabletów, jak i tych, którzy używają tego typu sprzętu od dłuższego czasu. Warto jednak o mikropłatnościach, czyli transakcjach wewnątrz aplikacji wiedzieć jak najwięcej, ze względu na możliwości, jakie przynoszą i fakt, iż mają one bezpośredni związek z naszymi pieniędzmi.

Mikropłatności w aplikacjach to temat, który pojawił się stosunkowo niedawno. Jest on często nieznany zarówno wśród nowych użytkowników tabletów, jak i tych, którzy używają tego typu sprzętu od dłuższego czasu. Warto jednak o mikropłatnościach, czyli transakcjach wewnątrz aplikacji wiedzieć jak najwięcej, ze względu na możliwości, jakie przynoszą i fakt, iż mają one bezpośredni związek z naszymi pieniędzmi.

Przeczytaj koniecznie >> Apple Pay – 10 pytań i odpowiedzi (FAQ)

Co to są mikropłatności i na czym polega model sprzedaży aplikacji freemium?

Jeżeli aplikacja jest darmowa, ale używając ją mamy możliwość dokonania mikropłatności, to mówimy, iż jest ona dostępna w modelu sprzedaży freemium. Mikropłatności są jednak dostępne również w płatnych aplikacjach i polegają na płaceniu realnymi pieniędzmi za rozmaite dodatki, subskrypcje i ulepszenia dostępne w programach.

Jak dokonać transakcji opartej na mikropłatnościach?

W momencie, gdy zechcemy dokonać mikropłatności, zależnie od systemu wyświetlony zostanie nam komunikat, w którym zostaniemy poinformowani o cenie i warunkach zakupu. Konieczne jest dwukrotne potwierdzenie, w celu zatwierdzenia transakcji. Dodatkowo, zależnie od ustawień, konieczne będzie wpisanie hasła do sklepu z aplikacjami. W przypadku systemu iOS możemy ustalić, czy hasło będzie konieczne do wpisywania za każdym razem, czy tylko raz na 15 minut. W celu zmiany ustawień z tym związanych musimy wejść w Ustawienia, Ogólne, a następnie w Ograniczeniach ustawić wymagane hasło. Podobnie w przypadku Androida, gdzie wchodząc w Google Play, a następnie ustawienia, możemy wybrać, czy konieczne będzie wpisywanie hasła za każdym razem, nigdy albo tylko w określonych ramach czasowych.

Purchases_2

Co możemy zdobyć dzięki mikropłatnościom?

Wszystko zależy od dewelopera. Dzięki mikropłatnościom możemy kupować filmy, muzykę i książki np. w aplikacjach iBooks i Filmy Play. W grach mogą to być dodatkowe plansze, bronie, czy postacie. Deweloper może wprowadzać także subskrypcje, które co pewien okres będą nam oferowały możliwość wykupu abonamentu na daną usługę.

Czy możemy dokonać mikropłatności tylko prawdziwymi pieniędzmi?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W wielu aplikacjach mamy wybór, czy chcemy zapłacić za dodatkowe bonusy prawdziwymi pieniędzmi, czy wirtualną walutą zdobytą w grze. Dodatkowo warto wspomnieć, że Apple testuje kody na mikropłatności, więc prawdopodobnie już niedługo, zamiast płacić, będziemy mogli wpisać specjalny kod, o ile będziemy w jego posiadaniu. Mimo wszystko, mówiąc o mikropłatnościach przeważnie mamy na myśli wydawania realnych pieniędzy.

Skąd możemy się dowiedzieć, czy aplikacja, którą pobieramy, posiada system mikropłatności?

Niedawno, ze względu na presję wywieraną na Apple i Google, obie firmy zdecydowały się na wprowadzenie w swoich sklepach z aplikacjami informacji o mikropłatnościach w programach. W przypadku App Store, w opisie aplikacji zawierających mikropłatności możecie zobaczyć napis „In-App Purchases” i wyszczególnienie płatnych dodatków. W Google Play aplikacje, w których są dostępne mikropłatności są oznaczone napisem „Zakupy w aplikacji”. Na poniższych zrzutach ekranu zaznaczyłem te informacje w obu sklepach.

Purchases

Czy mogę uzyskać zwrot pieniędzy za mikropłatności?

W przypadku systemu Android nie jest to obecnie możliwe, a w przypadku iOS tego typu zwrotu dokonujemy w ten sam sposób, w jaki reklamujemy aplikację. Warto zauważyć, że Apple nie zwróci nam pieniędzy bez podania konkretnego powodu, którym nie może być nasza zmiana zdania na temat zakupionego produktu, czy dodatku. Na skutek presji Unii Europejskiej, zarówno Google, jak i Apple oddało użytkownikom, którzy dokonali przypadkowej mikropłatności przed wprowadzeniem zmian, wydane pieniądze.

Czy mikropłatności są korzystne dla użytkowników i deweloperów?

Opinie na ten temat są podzielone. Z jednej strony użytkownik ma możliwość wypróbowania wersji demo aplikacji, dokupienia dodatkowych przedmiotów w grze, czy choćby kupienia książki bądź piosenki w programie systemowym. Niestety deweloperzy często zbyt nachalnie proponują skorzystanie z tej formy zakupów, co często zmniejsza radość i wygodę korzystania z aplikacji. Twórcy programu często zastanawiają się, w jakim modelu wydać swój produkt i zależnie od jego specyfiki i popularności decydują się na konkretną formę zarabiania.

Dlaczego nie możemy dokonać mikropłatności?

Jeżeli nie możecie dokonać mikropłatności, to wina prawdopodobnie leży po stronie serwerów Apple, Google lub waszej. W momencie, gdy nie macie wystarczającej ilości środków na koncie, to transakcja nie dojdzie do skutku. Podobnie w przypadku, gdy nie połączyliście karty płatniczej z waszym kontem w Google Play lub App Store.

Czy można zablokować mikropłatności?

Tak. Można tego dokonać w ustawieniach poprzez całkowite zablokowanie mikropłatności wewnątrz aplikacji i gier.

Co sądzisz o mikropłatnościach w aplikacjach i grach mobilnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij