Udostępnij
Tweetnij

Recenzja tabletu Samsung Galaxy NotePRO 12.2

Seria Pro to cała nowa rodzina tabletów od koreańskiego producenta. Urządzenia Tab i Note w różnych rozmiarach mają podbić rynek ze zmienionym interfejsem oraz kilkoma innowacyjnymi funkcjami. NotePRO 12.2 to największy, najmocniejszy i posiadający najwięcej funkcji przedstawiciel. Czy nie będzie za duży? W końcu 10 cali nie jest już poręcznym urządzeniem. Co wyróżnia go na tle konkurencji? Sprawdźmy.

Seria Pro to cała nowa rodzina tabletów od koreańskiego producenta. Urządzenia Tab i Note w różnych rozmiarach mają podbić rynek ze zmienionym interfejsem oraz kilkoma innowacyjnymi funkcjami. NotePRO 12.2 to największy, najmocniejszy i posiadający najwięcej funkcji przedstawiciel. Czy nie będzie za duży? W końcu 10 cali nie jest już poręcznym urządzeniem. Co wyróżnia go na tle konkurencji? Sprawdźmy.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzje tabletów

Co sądzisz o tabletach Samsunga?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Obudowa i wygląd

Samsung Galaxy NotePRO 12.2 to tablet o niestandardowej przekątnej ekranu wynoszącej 12.2 cala. Wyglądem przypomina Note’a 10.1 Edycja 2014, a sam wygląd nawiązuje do stylistyki Note 3, który zapoczątkował pseudo skórzaną tylną klapkę. Pod szkłem na przodzie urządzenia nie znajdziemy żadnej faktury, a czysty biały materiał. Ramka, która okala urządzenie jest rozwiązaniem znanym z Samsunga Galaxy S4 i w tej kwestii wygląda to znacznie lepiej niż w przypadku Note 3 czy S5. Note Pro mimo, że plastikowy sprawia wrażenia bardzo dobrze spasowanego i całkiem nieźle wyważonego. 753 gramy to nie waga piórkowa, ale wielkość urządzenia nie pozwala aż tak bardzo tego odczuć.

np

np1

np2

Z tyłu urządzenia znajdziemy aparat 8 MPix z diodą doświetlającą LED. To co zasługuje na pochwałę to fakt, że oczko kamery nie wystaje ponad klapkę urządzenia co powinno ograniczyć rysowanie się tego elementu. Dodatkowo znajdziemy tu logo producenta oraz znaki towarowe. Całość stanowi ładną kompozycję wraz z pseudo skórzaną tylną klapką, która nie łapie rysek ani nie zbiera odcisków palców. Górna krawędź to fizyczne przyciski głośności oraz power wraz z mikrofonem i portem podczerwieni do sterowania urządzeniami w domu. Na lewej krawędzi znajdziemy gniazdo słuchawkowe oraz głośnik. Z prawej natomiast złącza microSD oraz microSIM pod zaślepkami, złącze do ładowania microUSB 3.0, drugi głośnik oraz rysik S Pen. Dolna krawędź została wolna od jakichkolwiek komponentów co jest dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę postawienie tabletu w pozycji poziomej.

np3

np4

np5

Z przodu tradycyjnie znajdziemy czujniki, kamerę do wideo rozmów oraz logo producenta. W dolnej części pod ekranem umieszczono 3 przyciski. Fizyczny home oraz dwa dotykowe ostatnich aplikacji i wstecz.
Urządzenie to nie należy do najbardziej komfortowych w kwestii użytkowania w trakcie przemieszczania się. Trzymanie tabletu jedną ręką nie jest niemożliwe, ale bardzo niewygodne i niebezpieczne. Nawet dłoń koszykarza nie jest wstanie dosięgnąć do krawędzi ramki i chwycić go pewnie. Note Pro jednak stworzony jest do pracy stacjonarnej, a do jego transportu potrzebujemy już torby od laptopa lub plecaka.

np6

np7

System i oprogramowanie

Samsung Galaxy Note Pro pracuje pod kontrolą Androida 4.4.2. W kwestii oprogramowania i interfejsu nowy tablet prezentuje dużo zmian. Pierwsze co rzuca się w oczy to nowy efekt odblokowania ekranu, ikony oraz pasek powiadomień. Sam układ kart pulpitu również został zmieniony. Oprócz standardowych aplikacji mamy teraz specjalne widgety inspirowane kafelkami. Takie rozwiązanie wygląda bardzo estetycznie. Sami możemy decydować jakie okna będą pojawiać się na odpowiednich stronach. Możemy tu wybrać między innymi pocztę, kalendarz, zdjęcia, odtwarzacz muzyki czy filmów oraz inne aplikacje. Połączenie tych dwóch rozwiązań daje bardzo fajny efekt. Teraz to my decydujemy jak ma wyglądać nasz tablet, a zmiany nie ograniczają się do kilku widgetów i aplikacji.

np25

np10

np24

Pasek powiadomień również został zmieniony i tak naprawdę podzielony na 2 strefy. Biała odpowiada za przełączniki, które również są w stylu flat oraz jasność ekranu. Druga, czarna jest poświęcona powiadomieniom. Ustawienia klasycznie zostały podzielone na 4 zakładki połączenia, urządzenie, sterowanie i ogólne. Tło w białej kolorystyce z kolorowymi okrągłymi ikonami bez zbędnych wypukłości i cieni jest bardzo funkcjonalne i eleganckie. Jedną z nowości, która pojawiła się w menu ustawień jest tryb przyśpieszania sieci. Pobieranie plików powyżej zadeklarowanej przez nas wielkości jednocześnie przez Wi-Fi i sieć GSM.

Specyfikacja techniczna

Note Pro to nie tylko duża ilość funkcji, ale potężna specyfikacja. Czterordzeniowy Snapdragon 800 o taktowaniu 2,3 GHz oraz 3 GM pamięci RAM do idealne połączenie. W zestawieniu z wysoką rozdzielczością (2560 x 1600 pikseli) w ekranie wykonanym w technologii Super Clear LCD daje niezwykłą płynność przy przeglądaniu sieci, oglądaniu filmów FULL HD czy graniu w wymagające gry 3D. Czy na ekranie widać piksele? Musimy zdawać sobie sprawę, że mimo bardzo dużej rozdzielczości przy tak dużej matrycy w pewnych momentach widać delikatnie poszarpane krawędzie. Występuje to tylko wtedy kiedy bardzo zbliżymy się do urządzenia. Przy normalnej pracy nie uświadczymy tego efektu. Bateria w Note Pro 12.2 to bardzo mocna strona tego urządzenia. Wyniki jakie udało nam się osiągnąć na ogniwie 9500 mAh to 10 godzin na ekranie w trakcie zwykłej pracy. Po wyłączeniu Wi-Fi i oglądaniu filmów możemy liczyć na nawet ciut większy czas pracy. Nie wiemy czy można oczekiwać czegoś więcej?

Screenshot_2014-04-14-06-16-38

Screenshot_2014-04-14-06-16-45

Screenshot_2014-04-14-06-16-53

Prezentowana wersja posiada 32 GB pamięci wewnętrznej co zapewnia dużą przestrzeń dla zdjęć, filmów i muzyki, które możemy przechowywać na tym tablecie. Podczas korzystania z urządzenia nie zauważyliśmy żadnych problemów z połączeniem z siecią WiFi czy 3G (posiada modem LTE). Z urządzenia tego możemy również dzwonić, jednak brak głośnika z przodu informuje nas, że będzie się to odbywało w trybie głośnomówiącym lub przez słuchawki podłączone do tabletu.

Funkcje

Note Pro to bardzo wszechstronny tablet. Jest on stworzony do biznesu, jak i codziennego zastosowania w domu. Ciężko opisać wszystkie funkcje, ale te które są najważniejsze postaramy się tutaj poruszyć. Samsung pamiętał o funkcjach ruchu do korzystania z urządzenia. Nie zabrakło tutaj również dobrze Wam znanych Group Play, S Voice (bez języka polskiego), Album Story do tworzenia kolaży zdjęć czy S Note do robienia notatek za pomocą rysika. Notatka z akcji, która pozwala szybko zapisywać numery telefonów, adresy e-mail czy lokalizacje również jest tutaj dostępna po naciśnięciu przycisku nad ekranem tabletu. Wywołane w ten sposób polecenie wskazywane pozwala również na utworzenie screenshota aktualnie włączonego okna z możliwością natychmiastowej edycji. Kolejno S Szukacz do przeglądania całej zawartości urządzenia wliczając w to wiadomości SMS, historię WWW czy poczty. Album z Wycinkami to następna bardzo ciekawa aplikacja, która pozwala zaznaczyć dowolny obszar ekranu i zapisać go do późniejszego odczytu. Skorzystanie z tego rozwiązania automatycznie generuje link do wybranej witryny, filmu na YouTube czy aplikacji z Google Play. Ostatnią funkcją polecenia wskazywanego jest okno rysika. Uruchomienie jej pozwala na określenie wielkości okna, w której chcemy uruchomić konkretną aplikację. Obszar ten możemy dowolnie modyfikować, pamiętając o tym, że minimalna wielkość tego okna zależy od konkretnej aplikacji. Tak uruchomiony program może być w każdym momencie zminimalizowany do małego kółka oczekując na nasze zainteresowanie w późniejszym czasie.

np18

np8

np15

To co jednak najważniejsze w Note Pro 12.2 to Multiwindow, czyli funkcja wielu okien, którą możemy podzielić na cztery obszary, a nie jak do tej pory w urządzeniach Samsunga na dwa. Okna możemy dowolnie zamieniać kolejnością i przenosić między wspierającymi tę funkcję aplikacjami zdjęcia czy tekst. Zaznaczenie adresu w poczcie, kliknięcie jednego przycisku i przenosimy dane do wiadomości SMS. Proste, szybkie i niezwykle efektowne. Urządzenie zapamiętuje w każdym oknie ostatnio otwarte aplikacje dla danego obszaru więc nie ma problemu z szybkim przełączaniem się miedzy kilkunastoma programami we wszystkich czterech miejscach. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest REMOTE PC. Funkcja, która pozwala na zdalne sterowanie naszym komputerem. Urządzenie nie musi należeć do tych z rodziny Samsung. Działa to na każdym komputerze z systemem operacyjnym Windows lub OS X. Co więcej, działa zarówno jeśli jesteśmy podłączeni do sieci Wi-Fi jak i przy korzystaniu z transmisji danych. W tym drugim przypadku niestety jakoś połączenia jest gorsza. Objawia się to przez rozmazanie obrazu. Wszystkie podstawowe funkcje bez problemu możemy wykonywać za pomocą tej właśnie funkcji. Obsługa okien działa bardzo sprawnie. Kopiowanie plików wewnątrz komputera, ale również na Note Pro odbywa się bez większych problemów. Jeżeli jednak liczycie na odtwarzanie płynnego obrazu bezpośrednio na Note Pro to musicie o tym zapomnieć. O ile muzyka z komputera jest dobrej jakości i bez zniekształceń, to obraz odświeża się skokowo i jest to zapewne spowodowane dużą ilością przesyłanych danych.

np11

np12

np13

Warto jeszcze wspomnieć o pakiecie Hancom Office. To dedykowana przeglądarka oraz edytor dokumentów. Prezentuje się ona niezwykle efektownie i pozwala użytkownikowi w bardzo wygodny sposób zarządzać dokumentami na urządzeniu.

np14

Aparat

Przednia kamera jest jak najbardziej zrozumiała. Wideo rozmowy są bardzo popularne i to się sprawdza na prezentowanym tablecie. Tylna kamera z diodą doświetlającą LED robi bardzo ładne zdjęcia, ale niestety proces ich wykonywania nie należy do najłatwiejszych. Owszem mamy tu nowy interfejs z ustawianiem trybów za pomocą rolki, która jest osiągalna prawą ręką. Lewą natomiast spokojnie przełączymy się na tryb auto, włączymy ustawienia czy zajrzymy do galerii. Mimo wszystko tablet nie jest łatwy w utrzymaniu nieruchomo podczas robienia zdjęcia.

np17

np16

Fotografie w rozdzielczości 3264×1836 wykonane w dobrych warunkach oświetleniowych są bardzo ładne. Nie brakuje im szczegółowości, autofokus sprawnie ostrzy zarówno elementy położone blisko nas jak i te w oddali. Przy braku dostatecznie oświetlonego planu, utrzymanie tego tabletu nieruchomo w trybie zdjęć nocnych jest wręcz niemożliwe. Maksymalna rozdzielczość filmów jakie możemy kręcić to FULL HD. Poniżej możecie zobaczyć przykładowe zdjęcia wykonane tym urządzeniem.

Wydajność i multimedia

Ciężko wyobrazić sobie bardziej wydajny tablet niż Note Pro. Czterordzeniowy Snapdragon 800 i 3 GB pamięci RAM to jedna z najmocniejszych specyfikacji na rynku. Nie bez wpływu jest wysoka rozdzielczość matrycy, ale urządzenie działa niezwykle płynnie zarówno w środowisku systemowym, w aplikacjach czy grach. Nie doświadczyliśmy żadnych niepożądanych błędów czy lagów. Uruchomienie czterech aplikacji jednocześnie nie jest problemem dla tego tabletu. Oglądania filmów i przeglądanie sieci to już czysta przyjemność. Z dwóch głośników dopływa głośny i wyraźny dźwięk. To co najbardziej cieszy to fakt, że duża ilość pamięci RAM pozwala na pozostawieniu wielu aplikacji w tle bez samoczynnego ich zamykania. Ładowanie NotePRO trwa około 3 godzin. MicroUSB 3.0 pozwala na przesyłanie plików znacznie szybciej niż w przypadku poprzedniego standardu. Wszystkich zainteresowanych testami syntetycznymi zapraszamy poniżej.

Screenshot_2014-04-13-22-32-36

Screenshot_2014-04-13-22-36-32

Screenshot_2014-04-13-22-38-38

Podsumowanie

Okres testowy Samsunga Galaxy NotePRO 12.2 dobiega końca. Czy da się podsumować to urządzenie jednym zdaniem? Tak. Ogromny, potężny tablet z niesamowitą funkcjonalnością. Warto jednak powiedzieć nieco więcej. Nie jest on wolny od wad. Zdecydowanie największym minusem jest poręczność urządzenia. Ogranicza nas to strasznie w korzystaniu z niego w pewnych miejscach i momentach kiedy faktycznie smartfon jest za mały, a tablet byłby idealny. Niestety nie jest to urządzenie pokroju 7 cali, które zmieścimy w małej torbie czy nawet tylnej kieszeni spodni. Note Pro to bardziej urządzenie stacjonarne z możliwością transportu. Nie można odmówić mu funkcjonalności i wydajności. W tych dwóch aspektach mało które urządzenie jest wstanie pokonać nowego Note. Musimy pamiętać, że tylko wersja z tak dużą matrycą posiada funkcję Wielu Okien dzieloną na cztery aplikacje. NotePRO to połączenie tego co najlepsze w produktach koreańskiego producenta, czyli rysika S Pen, wszystkich funkcji ruchu, Air View i rozwiązań Smart oraz innowacyjny REMOTE PC, Hancom Office czy tryb przyśpieszania sieci. Wszyscy, którzy nie potrzebują małego i kompaktowego urządzenia, które mogą wszędzie ze sobą zabrać będą zadowoleni z tego tabletu. Wydajność i funkcjonalność to dwie najważniejsze cechy, które będą określać ten tablet. Dlatego też odznaczamy go w trzech kategoriach.

Tablety_Wydajnosc

Tablety_Jakosc

Tablety_Rekomendacja

Ocena 5,5/6

Zalety

+ funkcjonalność (REMOTE PC, Wiele Okien);
+ duże głośniki i dobra jakość audio;
+ dobrej jakości ekran;
+ wydajność w grach i multimediach;
+ wydajna bateria 9500 mAh.

 Wady

– mało poręczny;
– wysoka cena;
– mało zadowalająca jakość zdjęć przy kiepskim oświetleniu.

Do testów dostarczył:

Logo firmy Samsung

Robert Nawrowski

Fan nowych technologii, urządzeń z Androidem oraz Samsunga. Prowadzi kanał na YouTube poświęcony swoim pasjom. Uzależniony od serii Galaxy.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij