Recenzja Sony Xperia Z2 Tablet

Maciej Rosiński, 2014-03-23 18:17
11

Sony_Xperia_Z2_Tablet_in_water

Sony to jeden z czołowych producentów nie tylko smartfonów, ale i tabletów, a także urządzeń klasyfikujących się do różnych działów segmentu elektroniki użytkowej. Dzisiaj na “tapecie” najnowsze dziecko Japończyków – tablet Xperia Z2 Tablet. Czy okaże się godnym miana flagowej “dachówki” Sony? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w niniejszej recenzji.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja smartfonu Sony Xperia Z1

Co sądzisz o mikropłatnościach w aplikacjach i grach mobilnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

To kolejne urządzenie firmy Sony, jakie trafiło do mnie na testy. Odebrałem je z tym większą radością, że miałem nadzieję zetknąć się z tabletem charakteryzującym się nie tylko jakością, ale i wydajnością podobną tej, z jaką miałem do czynienia w przypadku phabletu Z1. Zanim przystąpimy do oględzin, spójrzmy na specyfikację Xperii Z2 Tablet:

Sony_Xperia_Z2_Tablet_00_Specyfikacja

Nic dodać, nic ująć. Jeden z najwydajniejszych, jeśli nie najwydajniejszy na rynku procesor Snapdragon 801 (wykonany w 28 nanometrach, mieszczący cztery rdzenie Krait 400), połączony z chipem graficznym Andreno 330. Do tego aż 3GB pamięci operacyjnej (chipy LPDDR3) i 16 GB miejsca na dane, rozszerzalne dodatkowo za pomocą kart microSD. Dużą zaletą jest niesamowity przegląd  interfejsów – myślę tu o tych przewodowych i bezprzewodowych. W zasadzie ciężko jest znaleźć cokolwiek, czego tutaj nie ma. Pod tym względem Sony postanowiło nie pozostawiać niczego przypadkowi i wyposażyło swój tablet we wszystkie, dostępne na rynku modemy i złącza. Niepokojącym może być natomiast stosunkowo niewielkiej pojemności bateria, która wraz z ekranem o wysokiej rozdzielczości i piekielnie wydajnym procesorem może zbyt szybko rzucić białą flagę.

Tablet – zestaw, wykonanie, materiały

Urządzenie zapakowano w biały, dość sporych rozmiarów kartonik, zawierający podstawowe informacje o nim.

Sony_Xperia_Z2_Tablet_01Sony_Xperia_Z2_Tablet_02

W zestawie… dosyć słabo. Przy cenie tabletu oscylującej w granicach 2000 – 2500 PLN można by oczekiwać choć pokrowca, czy może przejściówki z microUSB do USB lub HDMI. Nic z tych rzeczy. Przewód USB i ładowarka sieciowa oraz niewielki pakiet “makulatury” stanowią cały dodatek do samego urządzenia.

Sony_Xperia_Z2_Tablet_03

Xperia Z2 jest sporym tabletem. Nawet nie dlatego, że ma duży wyświetlacz, bo 10,1 cala to rozmiar standardowy. Producent wymyślił sobie, że okrasi ekran sporymi ramkami. Trudno nie zgodzić się z tym, że to dobry pomysł. Szeroka ramka ułatwia trzymanie urządzenia, jednak… No właśnie. Wszystko jest dobrze do momentu, gdy chcemy dotknąć aktywnej części matrycy trzymając tablet obiema rękoma. Ramka najzwyczajniej przeszkadza, jest zbyt szeroka. Nie ma szans na wygodne pisanie trzymając go oburącz. Zwyczajnie nie sięgniecie do wszystkich literek wirtualnej klawiatury.

Sam wyświetlacz to matryca o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli. W końcu, podkreślmy to, Sony dało szansę technologii IPS. Dzięki temu wyświetlany obraz nie tylko jest bardzo szczegółowy, bo z przyjemnością in plus zaliczam poprawę jakości kątów patrzenia, ponieważ nawet przy dużym odchyleniu nie uświadczycie zjawiska degradacji kontrastu, ani kolorów. Plus. Od razu jednak muszę wspomnieć o sporej przypadłości ekranu Z-dwójki. To dotyk, który niestety działa…. jak mu się chce. Raz wystarczy muśnięcie, po czym przez kilkanaście sekund matryca nie reaguje, samoczynnie wracając do “normalności” lub rozpoczynając poprawną interakcję po bardzo silnym naciśnięciu powierzchni ekranu. Minus, choć bardzo możliwe, że to tylko swoista wina egzemplarza, który otrzymaliśmy do testów.

Sony_Xperia_Z2_Tablet_04Sony_Xperia_Z2_Tablet_05

Wszystkie krawędzie boczne, a w zasadzie ich ranty, zaopatrzono delikatnie wystającą ramką, co wizualnie nieco rozbija jednolitość powłoki szklanej panelu frontowego. Jedynymi elementami, jakie odnajdziemy na tej płaszczyźnie, są logo producenta, czujnik oświetlenia, a także oczko kamerki rozmów wideo. Te ostatni element, pomimo zastosowania matrycy o rozdzielczości 2,2 Mpix nie jest najwyższych lotów. O ile w oświetleniu dziennym obrazowi nie można wiele zarzucić, o tyle w oświetleniu sztucznym tak różowo już nie jest. Choć obraz jest płynny, to kolory są dalekie od ideału, a cały kadr jest wypełniony potężnym ziarnem.

W dolnej części panelu frontowego, tuż przy rancie, znajdziemy obustronnie rozlokowane szczeliny. Skrywają one głośniki tabletu. Ich jakości nie można nic zarzucić. Zarówno siła głosu, jak i jego jakość nie dają powodów do niezadowolenia. Muzyka, filmy – jakość dźwięku jest na dobrym poziomie.

Sony_Xperia_Z2_Tablet_06Sony_Xperia_Z2_Tablet_07

Tył testowanej Xperii to czarna, praktycznie jednolita powierzchnia. Poza logo producenta i sygnaturką serii urządzeń, odnajdziemy tu tylko ikonkę modułu NFC, a także obiektyw wbudowanego aparatu cyfrowego. Całość panelu, wraz z rantami i wspomnianą wcześniej rameczką, wykonano z bardzo przyjemnego w kontakcie tworzywa wysokiej jakości. Stanowi ono połączenie plastiku z gumą, o delikatnie aksamitnej fakturze. Powoduje, że tablet trzyma się przyjemnie. Tu niestety słów kilka o spasowaniu elementów urządzenia. Jakość samych materiałów nie budzi żadnych wątpliwości. To najwyższa półka. Gorzej jest z ich połączeniem, ponieważ chwyciwszy tablet w dłonie usłyszymy skrzypienie. Tak, skrzypienie źle spasowanych elementów. W sprzęcie tej klasy absolutnie nie powinno to mieć miejsca. Tutaj niestety będziemy na to skazani. Mało tego, jeśli tablet silniej chwycić, to cały szkielet konstrukcji nie jest zbyt stabilny, całość urządzenia można wykrzywić, nie używając nawet większej siły. Minus.

Sony_Xperia_Z2_Tablet_08

Trzy z krawędzi bocznych Xperii Z2 zostały zagospodarowane. Na lewej umiejscowiono charakterystyczny dla linii produktów Xperia przycisk zasilania, a tuż pod nim klawisz regulacji natężenia dźwięku. Obydwa są dobrze spasowane, ich skok nie jest głęboki, ale wyczuwalny.

Sony_Xperia_Z2_Tablet_09Sony_Xperia_Z2_Tablet_10

Na dolnym boku, tuż przy lewym narożniku, odnajdziemy gniazdo słuchawkowe typu jack 3,5 mm, a po środku złącze stacji dokującej / ładowarki.

Sony_Xperia_Z2_Tablet_11

Na górnej krawędzi z kolei, umieszczono dwie klapki, które tradycyjnie dla wodoodpornych urządzeń z linii Xperia zabezpieczono uszczelkami. Skrywają one port microUSB, złącze kart pamięci formatu microSD, a także port kart microSIM.

System, aplikacje, multimedia, wydajność

Xperia Z2 Tablet pracuje pod kontrolą Androida w wersji 4.4.2. Przy tak wydajnej jednostce napędzającej urządzenie, w zasadzie ciężko do czegokolwiek się przyczepić. Ba! Ciężko zauważyć jakiekolwiek spowolnienia lub przycięcia. I to bez względu na to, jakiej aplikacji czy gry używacie.

Sony_Xperia_Z2_Tablet_12_PulpitSony_Xperia_Z2_Tablet_13_Ostatnio_otwarteSony_Xperia_Z2_Tablet_14_Multiokna

Na system nałożono interfejs Xperia. Oprócz typowych dla systemu Google, choć zmienionych graficznie funkcjonalności, do których zaliczyć można listę ostatnio używanych aplikacji i obsługę wielu okien, na pokładzie odnajdziemy charakterystyczne i dedykowane aplikacje produktów linii Xperia.

Sony_Xperia_Z2_Tablet_15_WalkmanSony_Xperia_Z2_Tablet_16_ZdjeciaSony_Xperia_Z2_Tablet_17_Filmy

Aplikacje te, a mówię tu o dostępie do zdjęć, filmów i muzyki (Walkman) są na tyle rozbudowane, że powinny stać się tematem odrębnego artykułu. Na tę chwilę dość nadmienić, że to całkowicie funkcjonalne centrum rozrywki, a przy okazji jedno z lepszych wśród androidowych nakładek.

Oczywiście to nie wszystko. Na pokładzie Z-dwójki odnajdziemy sporo softu, również dedykowanego linii produktowej Sony. Na liście najistotniejszych programów znajdują się:

 • Xperia Link – aplikacja umożliwiająca łączenie z Internetem z pomocą tetheringu;
 • Xperia Longue – dostęp do zawartości multimedialnych z sieci;
 • Xperia Centrum Aktualizacji – panel zarządzania aktualizacjami systemu i aplikacji;
 • Xperia Care – łatwy dostęp do wsparcia technicznego Sony;
 • Tworzenie kopii zapasowych – rozbudowana aplikacja do tworzenia backupu danych i ustawień;
 • PlayStation – bezpośredni dostęp do centrum gier Sony PlayStation;
 • Pilot – aplikacja pozwalająca wykorzystać tablet jako wielofunkcyjny pilot zdalnego sterowania;
 • Pixlr Express – aplikacja do obróbki zdjęć;
 • What’s News – serwis informacyjny;
 • McAfee – aplikacja antywirusowa;
 • Menadżer plików;
 • NeoReader – uniwersalny, rozbudowany czytnik kodów kreskowych;

Aplikacjami, których należy spodziewać się na tablecie z wbudowanym modemem łączności GSM, są Kontakty, Telefon i Wiadomości. Jakkolwiek pierwsza i ostatnia jest całkiem logiczna i w pełni funkcjonalna, tak w przypadku Telefonu, głównie z uwagi na gabaryty urządzenia jesteśmy skazani wyłącznie na połączenia telefoniczne w trybie głośnomówiącym. Trudno bowiem oczekiwać, aby ktokolwiek rozmawiał z 10,1-calowej “patelni” przyłożonej do ucha. ;)

Jedną z bardziej zaawansowanych pod względem dostępnych funkcji aplikacją jest aparat. Oprócz zestawu ustawień dotyczących samych zdjęć, balansu bieli, automatyki, itp. …

… odnajdziemy znane z recenzji phabletu Z1 dodatki  w postaci funkcji samego aparatu:

Na listę tychże funkcji składają się: lepsza automatyka (poprawiony system automatycznego doboru ustawień), Ręcznie (tryb ręcznego doboru ustawień fotografowania i filmowania), Nieostre tło (efekt rozmywania tła wokół sprecyzowanego obiektu), Efekt AR (seria dodatkowych, interaktywnych obiektów umiejscawianych przez aparat w fotografowanym kadrze), Efekt kreatywny (dodatkowe efekty zdjęć), Timeshift burst (wykonywanie serii zdjęć dla umożliwienia wybrania najlepszego ujęcia), Social live (dzielenie się mediami i informacjami via Facebook) aż w końcu Rozległa panorama, umożliwiająca wykonywanie ujęć panoramicznych.

Jak wykonuje zdjęcia wbudowany aparat? Oto wyniki:

Jakość fotek można określić jako dobrą. To na pewno nie jest poziom niedawn0 testowanych obiektywów Sony, jednak nie jest też najgorzej, choć w oświetleniu sztucznym ujęcia nie są tak szczegółowe i charakteryzują się sporym ziarnem.

Jak z wydajnością? Chciałoby się rzec: to przecież oczywiste! Czy aby na pewno?

To swoista ciekawostka, ponieważ nowszy procesor o wyższym taktowaniu powinien być wydajniejszy. Tyle teorii. Jak wynika z praktyki, a co potwierdzają powyższe testy, Snapdragon 801 okazuje się minimalnie, ale jednak mniej wydajny od poprzedniego układu. Czy jest to spowodowane oprogramowaniem? Optymalizacją? Ciężko to jednoznacznie stwierdzić. Nie oznacza to jednak, że zauważymy spadek mocy urządzenia. To grupa układów SoC, przy których ludzkie oko nie jest w stanie stwierdzić różnic w mocy. Pokaże ją jedynie kilkunastopunktowa różnica w benchmarkach, która równie dobrze może okazać się wynikłą z błędu pomiarowego samej aplikacji syntetycznej. Nie zmienia to również faktu, że Xperia Z2 Tablet jest urządzeniem piekielnie wydajnym, któremu nie straszne są najbardziej wymagające gry i aplikacje.

Xperia Z2 otrzymała pełen dostępnych na rynku interfejsów: moduły GPS z A-GPS i GLONASS, NFC, Wi-Fi (z Miracast), DLNA. Do tego oczywiście pełen asortyment standardów łączności komórkowej z LTE włącznie. Dość wspomnieć, że w przypadku modułu Wi-Fi, jego zasięg w całym mieszkaniu był taki sam, nawet kilka pomieszczeń od routera. Na plus należy również zaliczyć pełen przegląd portów, a wśród nich microUSB z trybem MHL i OTG. W tej kwestii Z2 jest tabletem idealnym.

Nie można nic zarzucić testowanej Xperii w kwestii multimediów. Tablet doskonale radzi sobie z większością popularnych plików, miewając sporadycznie problemy z poprawnym odtwarzaniem napisów. Nie najgorzej jest w kwestii baterii. Niewiele obiecująca pojemność 6000 mAh okazuje się być wystarczającą na to, aby blisko 1 dzień intensywnie użytkować tablet, przy włączonym module Wi-Fi / 3G, przeglądaniu zawartości Internetu, zabawą z Facebookiem, grami i filmami / muzyką.

Podsumowanie

Sony Xperia Z2 to tablet pełen… nieoczekiwanych zwrotów akcji. Świetny ekran, z doskonałymi kątami patrzenia, kontrastem i odwzorowaniem kolorów, a jednocześnie z kiepsko działającym dotykiem. To tablet niemiłosiernie wręcz wydajny, jednak paradoksalnie nieznacznie słabszy w tej materii od poprzednika, wyposażonego w starszy i teoretycznie słabszy układ SoC. To również połączenie świetnych materiałów z nie najlepszym spasowaniem elementów.

Druga generacja tabletu Xperia teoretycznie powinna być we wszystkim lepsza od protoplasty. Część elementów poprawiono, to fakt, i tu na wyróżnienie zasługuje ekran, teraz już wykonany w technologii IPS. Jednak Sony niestety nie do końca przyłożyło się do pracy i stworzyło urządzenie, dla którego posiadaczom pierwszej generacji Xperii Z nie będzie opłacało się dokonać migracji do nowego modelu. Bo i po co? Sony Xperia Z2 Tablet to urządzenie bardzo wydajne, w pełni zasługujące na logo “Wydajność”. Czy jednak warte dorzucenia kwoty 1000 złotych do jej zakupu? To zależy od Was.

Sony Xperia Z2 Tablet

Nasza ocena: 4,5/6

Tablety_Wydajnosc

+ bezkompromisowa wydajność, deklasująca praktycznie każdego rywala;
+ duża ilość dodatkowego oprogramowania;
+ bardzo wysoka jakość materiałów;
+ pełen asortyment modemów łączności bezprzewodowej i interfejsów;
+ wodo- i pyłoodporny;
+ dość dobrej jakości aparat;
+ dobrej jakości głośniki;
+ przyzwoicie wydajna bateria;
+ szczegółowy ekran, o świetnych parametrach…,

– …, który jednak charakteryzuje się kiepsko działającym dotykiem;
– zbyt szeroka ramka okalająca wyświetlacz, wydatnie utrudniająca pisanie;
– niskiej jakości kamerka rozmów wideo;
– słabe spasowanie elementów tabletu;

Sprzęt do testów dostarczył:

Sony_logo

The following two tabs change content below.

Maciej Rosiński

Redaktor/Recenzent
Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.
 • Michał

  Dobra recenzja. +1 … tablet odpada

 • Krzysiek

  No to Sony trochę się nie postarało. Szkoda

 • Chris

  Trochę dziwna ta recenzja…Chciałem kupić ten tablet nawet dziś i dowiaduję się że mimo najnowszych podzespołów jest wolniejszy od z1?:) To jakieś niewiarygodne. Zajrzyjcie na strone http://tbreak.ae/reviews/sony-xperia-z2-tablet-review jak mają się wyniki tej recenzji do wyników z inne portalu? Czy komuś zależy aby przedstawić go w niezbyt optymistycznym świetle? Osobiście jeszcze poszukam innych recenzji. Prośba do autora o weryfikację tego tematu. Jak wygląda funkcja qualcom quick charge? ile czasu tablet sie ładuje? Kiepsko działający dotyk? też dziwne bo na innym portalu podają że ma 2x szybszy czas reakcji niż note 2014 samsunga i że działa super. Czy autor może zwrócić się do sony z zapytaniem / ewntualnie prośbą o nowy egzemplarz?

 • tablety.pl klamia

  jak czytam tą recenzje to smiac sie chce, jakis niekompetentny czlowiek musial to pisac, skrzypiaca konstrukcja? jakos jak ja go trzymalem w rekach to czegos takiego nie bylo, wez sie lecz czlowieku

  NIE POLECAM TEJ RECENZJI, JEST NACIAGANA, LEPIEJ ZAJRZEC NA INNE PORTALE!!!!

  • Dawid Długosz

   Naciągana mogłaby być… gdyby było w drugą stronę, a więc na plus. Całkiem możliwe, że egzemplarz, który otrzymaliśmy do testów był feralny. To się oczywiście czasami zdarza i dlatego taka, a nie inna ocena. Skoro w tekście jest info o źle spasowanej konstrukcji, to tak było. Nie mamy z tego żadnej korzyści, iż tablet otrzymał nieco słabszą notę niż przewidywano.

   • chris

    Recenzja raczej mało profesjonalna. Sam pogrzebałem w temacie wydajności okazało sie że zagraniczne portale bardziej zainteresowały się tematem niż ten. Napisali do sony i okazało się że Sony wypuści w momencie premiery w połowie kwietnia poprawkę, która znacznie poprawi ową wydajność.

    Mało istotnych informacji w tej recenzji. Ile czasu tablet się ładuje?
    Ile godzin trzyma bateria? (Cały dzień to troche mało precyzyjne)

    Po tej recenzji stwierdziłem, że o niej zapominam i czekam ma inne portale, oby były bardziej profesjonalne:)

    • Guest

     Czyli co? Zanim zrecenzuję dowolny produkt winienem najpierw zawsze skontaktować się z producentem i spytać, czy aby za miesiąc nie wyda doń poprawki? Według mnie recenzja ma być oceną tego, co klienci dostają zaraz po zakupie i ostrzegać ich przed wszystkimi ewentualnymi wadami i Maciej w swoich wrażeniach zastosował dokładnie taką filozofię.

     • chris

      Przeczytajcie recenzje na benchmark.pl i nauczcie się czegoś.
      Np na problemy z matryca juz jest poprawka i porownajcie wyniki wydajnosci przy okazji;) tam jakos zadziwiajaco dobrze wypadl co?;)
      Czas pracy na baterii tez pomierzony…chyba sie z powolaniem mineliscie.

    • Maciej Rosiński

     W uzupełnieniu informacji dotyczących baterii. 9,5 godziny pracy, przy czym większość czasu to oglądanie filmów wideo, filmów YouTube i przeglądania Internetu. Bateria ładuje się około 5 godzin, przy czym ładuje się bardzo równomiernie, około 20% co godzinę.
     Co do wydajności. Każdy z testów przeprowadzam trzykrotnie, zaś wynik na wykresie jest średnią arytmetyczną tychże wyników. Nie doczytałeś wyników na Benchmarku, którym tak się zasłaniasz. Tam, choćby w teście AnTuTu Xperia Z2 (Snapdrogon 801) jest mniej wydajna od Samsunga Galaxy Note (Snapdragon 800). Wyniki punktowe u mnie i w tamtej recenzji są zbliżone. Tego też nie zauważyłeś?
     Co do obudowy i dotyku. Jak już wspomniał Dawid. Nie mamy żadnej korzyści z opisywania wad testowanego sprzętu. Dotyk w moim egzemplarzu (podkreśliłem to w tekście) jest kiepski. Obudowa skrzypi. Koniec kropka.

     • majki0ne

      Ja dostałem swój egzemplarz przedwczoraj. W moim przypadku wszystko jest spasowane idealnie. Ramki są grube co może być dla jednych zaletą dla drugich wadą. Z jednej strony fakt, że trzymając tablet w dłoniach nie dosięga się wszystkich znaków na klawiaturze, ale z drugiej strony można pewniej trzymać tablet bez obawy o przypadkową interakcję z ekranem. Zauważyłem również że ekran nie reaguje na bardzo delikatne muśnięcia ekrany często trzeba “kliknąć” w ekran żeby zadziałał. Nie wiem czy to jest problem który autor artykułu opisuję ?. Przy lekkim nacisku reakcja jest bardzo dobra ale również uważam że powinna być lepsza.

 • klamra

  Oglądałem swój tablet dokładnie, co do łączenia materiałów u mnie złe spasowanie nie występuje, zarówno jak i ”skrzypienie” – chyba poniosło autora. Prawdą jest czułość dotyku, nie raz w coś klikniemy i nam nie zareaguje, lecz warto podkreślić, że dzieje się to sporadycznie i gdy mamy uruchomione bardziej wydajne aplikacje – nie jest to regułą ani ”poceniem się sprzętu” po prostu to tylko maszyna ;). W innych urządzeniach daje się to bardziej we znaki ;)

  Czytając tą recenzje faktycznie można dojść do wniosku że ów tablet nie jest żadnym skokiem względem z1. Osobiście się z tym nie zgadzam. Sprzęt polecam, choć warto poczekać aż cena trochę spadnie.