Udostępnij
Tweetnij

64-bitowy Android w trzecim kwartale tego roku?

W trakcie tegorocznych targów Mobile World Congress 2014 w Barcelonie doczekaliśmy się zapowiedzieli wielu 64-bitowych procesorów mobilnych. W tym od takich firm jak Qualcomm, MediaTek oraz Intel. Co ciekawe, nie są to układy dla high-endowych urządzeń, ale tych z niższej półki cenowej. Co jednak z samym Androidem, który do tej pory nie doczekał się wsparcia dla 64-bitowych rozszerzeń i rozkazów? Okazuje się, że Google może udostępnić taki system już w trzecim kwartale tego roku!

Android Kit Kat

W trakcie tegorocznych targów Mobile World Congress 2014 w Barcelonie doczekaliśmy się zapowiedzieli wielu 64-bitowych procesorów mobilnych. W tym od takich firm jak Qualcomm, MediaTek oraz Intel. Co ciekawe, nie są to układy dla high-endowych urządzeń, ale tych z niższej półki cenowej. Co jednak z samym Androidem, który do tej pory nie doczekał się wsparcia dla 64-bitowych rozszerzeń i rozkazów? Okazuje się, że Google może udostępnić taki system już w trzecim kwartale tego roku!

Przeczytaj koniecznie >> Krótki test popularnych przeglądarek internetowych na Androida

Jaki masz ekran w tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Jakiś czas temu wspominaliśmy wam, iż Intel sfinalizował prace nad 64-bitowym kernelem Androida, który przygotowano z myślą o nowych procesorach z serii Atom Bay Trail. Kilka dni temu, w trakcie targów Mobile World Congress, gigant rynku CPU zaprezentował pierwsze, 64 bitowe Atomy, a kilku jego partnerów pokazało własne tablety z tymi układami i Windows 8.1. Co jednak z urządzeniami z Androidem?

Google nadal każe sobie czekać na 64-bitową wersję systemu Android. Obecnie na rynku urządzeń mobilnych, poza Windows oczywiście, jest dostępny tylko 64-bitowy iOS 7, który zadebiutował wraz z iPhonem 5s we wrześniu i trafił również na pokład nowych iPadów.

W trakcie Mobile World Congress własne procesory 64-bitowe oparte na architekturze ARM zaprezentowały również firmy Qualcomm oraz Mediatek. Co jednak ciekawe, nie są to jednostki opracowane z myślą o high-endowych smartfonach lub tabletach, a tych tańszych. Świadczy o tym między innymi zastosowanie słabszych rdzeni Cortex-A53. Mocniejsze (Cortex-A57) pojawią się z czasem w droższych procesorach. To oznacza, że producenci SoC dla tabletów chcą przeprowadzić 64-bitową rewolucję również w segmencie urządzeń ze średniej półki cenowej.

Firma z Mountain View milczy na temat 64-bitowego Androida. Bardzo możliwe, że pierwsze detale na jego temat zostaną ujawnione w trakcie czerwcowej konferencji Google I/O. Z drugiej strony pewne plotki sugerują, że nastąpi to później, w okolicy lipca na osobnej konferencji (notabene na tej samej, w trakcie której mamy zobaczyć domniemany tablet Google Nexus 8). Tymczasem jeden z przedstawicieli Mediatek – Jeffrey Ju (który w firmie pełni stanowisko wiceprezesa do spraw smartfonów) przekazał w trakcie barcelońskich targów MWC przekazał, że premiera 64-bitowego Androida jest kwestią najbliższych miesięcy i sugeruje, że Google może wydać system w trzecim kwartale 2014 roku. Ju dodaje, że byłoby to dobre posunięcie ze strony Google, gdyż wtedy 64-bitowe procesory prezentowane na MWC powinny już być dostępne dla partnerów sprzętowych. W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem będą oni mogli rozpocząć przygotowania tabletów i smartfonów, które będą w stanie wykorzystać potencjał architektury ARMv8.

Domyślamy się, że partnerzy sprzętowi Google’a znają jego plany i informacje przekazane przez przedstawiciela Mediatek mogą być jak najbardziej trafne. Programiści firmy z Mountain View z pewnością ostro pracują nad 64-bitową odsłoną Androida. Samo przystosowanie systemu do działania na urządzeniach z procesorami ARMv8 nie powinno być trudne. Wszak Android bazuje na Linuksie, a wsparcie dla 64-bitowej architektury ARM (w postaci AArch64) pojawiło się już w 2012 roku.

Oczywiście 64-bitowy Android nie sprawi, że wszystko będzie działać dwa razy szybciej niż na obecnie dostępnych wersjach systemu. Wzrost wydajności będzie niewielki, ale zostanie zniesiona bariera w postaci 4 GB pamięci RAM, która już praktycznie została osiągnięta (na rynku pojawia się coraz więcej tabletów i smartfonów z 3 GB pamięci RAM i brak urządzeń z 4 GB wynika tylko z braku sensu stosowania takiej wielkości w przypadku 32-bitowych systemów).

Tak więc pozostaje nam czekać na kolejne informacje.

Źródło: techradar

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij