Udostępnij
Tweetnij

Recenzja tabletu Google Asus Nexus 7 (2013)

Śmiało można powiedzieć, że obecnie na rynku tabletów mamy już do czynienia z naprawdę ogromnym wyborem. Konsumenta, który zdecyduje się na zakup takiego urządzenia czekają propozycje nie tylko z dowolnej półki cenowej, ale także warianty różniące się od siebie pod względem wyglądu, wykonania, rozmiaru i wydajności. Od mnogości wszelakich opcji niejednemu zawróci się w głowie, zwłaszcza że często są one dostępne nawet w ramach oferty jednego i tego samego producenta. Są jednak na szczęście jeszcze firmy, które starają się unifikować swoją wizję danego urządzenia. Tak niewątpliwie jest z Google, które, we współpracy z innymi producentami, cyklicznie prezentuje swój klarowny obraz urządzenia mobilnego przy pomocy serii Nexus.

IMG_5815

Śmiało można powiedzieć, że obecnie na rynku tabletów mamy już do czynienia z naprawdę ogromnym wyborem. Konsumenta, który zdecyduje się na zakup takiego urządzenia czekają propozycje nie tylko z dowolnej półki cenowej, ale także warianty różniące się od siebie pod względem wyglądu, wykonania, rozmiaru i wydajności. Od mnogości wszelakich opcji niejednemu zawróci się w głowie, zwłaszcza że często są one dostępne nawet w ramach oferty jednego i tego samego producenta. Są jednak na szczęście jeszcze firmy, które starają się unifikować swoją wizję danego urządzenia. Tak niewątpliwie jest z Google, które, we współpracy z innymi producentami, cyklicznie prezentuje swój klarowny obraz urządzenia mobilnego przy pomocy serii Nexus.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja tabletu LG G Pad 8.3

Jaki masz ekran w tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

O ile, produkowany przez Samsunga, dziesięciocalowy reprezentant tego projektu został już nieco zapomniany (zarówno przez firmę, jak i użytkowników), tak jego mniejsi bracia mają się całkiem nieźle. Pierwszy Nexus 7 szybko zyskał sobie sympatię konsumentów kompaktowymi rozmiarami, solidnymi osiągami oraz, przede wszystkim, ceną, która nawet do tej pory jest niemałym ewenementem (oczywiście pozytywnym) jeśli chodzi o przełożenie kosztu urządzenia na jego możliwości. Od kilku miesięcy cyferka „7” w Google należy już jednak do jego następcy, stworzonego na pozór w myśl zasady „bo przecież zawsze coś można poprawić”. No właśnie. Czy więc Nexus 7 drugiej generacji to tablet rzeczywiście usprawniony? Czy warto zwracać na niego uwagę, biorąc pod uwagę prawdopodobnie rychłego następcę? No i wreszcie – czy flagowy tablet internetowego giganta z Mountain View sprawdza się w codziennym użytkowaniu? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w teście.

Zawartość pudełka, wygląd, wykonanie

nexus tabela 

To, na co zwrócimy uwagę zaraz po otrzymaniu urządzenia to na pewno opakowanie. Trzeba przyznać, że nie ma się tu do czego doczepić, bo Asus we współpracy z Google jakością zbliża się w tym aspekcie do ideału od Apple. Sprzęt jest zapakowany estetycznie i solidnie, natomiast w samym pudełku nie znajdziemy nic oprócz tabletu, instrukcji i ładowarki (z krótkim, ale za to odłączanym kablem USB).

IMG_5846

Magiczny moment pozbycia się dźwięcznej folii, pierwsze ułożenie Nexusa 7 w dłoniach i wiemy jedno – jest to naprawdę pięknie zaprojektowane urządzenie, a samo jego dotykanie sprawia nie lada przyjemność. Do tej pory przyłapuję się na tym, że gładzę nieświadomie krawędzie tabletu, bądź przyglądam się po prostu kunsztowi jego wykonania. Niezwykle miła w dotyku jest szczególnie tylna, plastikowo-gumowa część, która idealnie pasuje i po prostu „lubi” się z palcami. Z urządzeniem potrafiłem spędzić po kilka godzin w jednej sesji i cóż – komfort użytkowania sprawia, że nie tylko nie czuć wówczas jakiegokolwiek zmęczenia, ale chciałoby się odzwierciedlić ten kontakt w relacji z każdą technologią. Mam tylko jedno, małe zastrzeżenie co do obudowy. Po jakimś czasie zaczęła ona nieco „skrzypieć” w okolicy gniazda słuchawek. Ale to dość powszechny problem w każdym sprzęcie z tym złączem.

Uwagę zwracają także detale – połyskujące logo „Nexus” z tyłu, umiejscowienie kamer (robiących całkiem nieźle jakościowo zdjęcia) w rogu, będące kompromisem wygody pomiędzy używaniem tabletu w orientacji pionowej lub poziomej, czy też lekko błyszczące przyciski głośności i usypiania. Cieszy nawet dioda powiadomień, która, zamiast mrugać odpustowym kolorem, pulsuje do nas spokojnym białym światłem. Wszystko najzwyczajniej w świecie do siebie pasuje, a całość od pierwszego kontaktu ani przez chwilę nie przestaje robić wrażenia stworzonej do wygodnego użytkowania technologii z wyższej półki.

IMG_5806 (2)

IMG_5807

IMG_5813 (2)

Ten sam efekt utrzymuje się po włączeniu ekranu. Pomimo tego, że początkowo zabezpieczony Gorilla Glass wyświetlacz wydaje się nie do końca racjonalnie rozciągnięty wzdłuż, to posunięcie ze strony projektantów zaczynamy rozumieć przy pierwszym użyciu. Nieproporcjonalnie grube boki idealnie nadają się bowiem na miejsce dla kciuków podczas grania lub oglądania multimediów w trybie horyzontalnym. A, uwierzcie mi, wspomniane aktywności to bardzo częsty program dnia z Nexusem 7. Rozdzielczość Full HD, wysokie zagęszczenie pikseli i „komputerowe” proporcje 16:10 sprawiają, że prezentowane na nim treści zostają wzbogacone o całkiem nową jakość immersji. Ta, połączona z opisanym wcześniej komfortem powoduje, że z tabletem trudno rozstać się nawet na okres conocnego ładowania (bateria przy wytężonej pracy wystarcza maksymalnie na jeden dzień zabawy). Filmy, zdjęcia, aplikacje i przeglądarka internetowa cieszą nieświadome istnienia pikseli oko, a wtóruje im bardzo wysoka dokładność ekranu w odczytywaniu gestów i położenia.

System, oprogramowanie

Opisywany tu sprzęt był pierwszym urządzeniem działającym z systemem Android, z którym dane mi było spędzić dłużej niż kilka dni. Oprogramowanie od Google wzbudza zazwyczaj skrajne emocje, dlatego od początku wiedziałem, że i ja za chwilę wyląduje po którejś stronie barykady tej mobilnej wojny. Nexus 7 „z pudełka” wyposażony jest w Android 4.3. Jelly Bean, ale już po pierwszym połączeniu się z Siecią zostałem poinformowany o możliwości aktualizacji do wersji KitKat (4.4.2.). Należę jednak do osób, których zbytnio nie interesują cyferki (za to słodycze już bardzo), raczej ogólny charakter użytkowania software’u.

IMG_5818

A ten ostatni w przypadku omawianego tabletu zasługuje na piątkę z plusem. Android na urządzeniu jest po pierwsze ładny, po drugie – szybki i, po trzecie, funkcjonalny. Estetykę ikon i ekranu głównego wreszcie można nazwać spójną, co tyczy się także podstawowych widżetów i firmowo zainstalowanych usług. Chociaż przejrzysty design to tylko jedna z zalet tych ostatnich. Nexus od początku wyposażony jest na przykład w Gmail, Quickoffice, Mapy, Dysk, czy (mój ulubiony) Keep pełniący rolę wszechstronnego notatnika.  Wszystkie te aplikacje działają wzorowo, tak samo jak rozbudowany i, najzwyczajniej, działający system ustawień.

Działanie, gry, wydajność

Jak już wspomniałem wcześniej, tabletowi pod względem płynności w działaniu oprogramowania nie można w zasadzie niczego zarzucić. A co z bardziej wymagającymi sytuacjami? Nie będę ukrywał, że tutaj też jest bardzo dobrze. Topowa specyfikacja sprzętowa sprawia, że urządzenie nie ma najmniejszych problemów z generowaniem grafiki w najbardziej zaawansowanych technologicznie grach, takich jak „Dead Trigger 2”, „Injustice”, „FIFA 14” lub, testowany ostatnio przeze mnie, „Archangel” (pełna recenzja tutaj). Granie na Nexusie 7 to przyjemność, co potwierdzają demonstracje techniczne pokroju świetnie działającego „Epic Citadel” oraz szereg przeprowadzonych na potrzeby testu benchmarków.

Weźmy na przykład „3D Mark Ice Storm Extreme”. Choć tablet w zestawieniu z urządzeniami sprawdzanymi przez innych użytkowników aplikacji znajduje się w dość niestandardowym towarzystwie (a dokładniej – między HTC Buttefly S a Motorola Droid XT1080), osiągając ostateczny wynik 7008 punktów, to należy zwrócić uwagę na inną rzecz. Mianowicie – w czasie tego wymagającego testu liczba klatek wyświetlanych w ciągu jednej sekundy w zasadzie nigdy nie spadała poniżej dwudziestu. Co więcej, wynik ten zazwyczaj był co najmniej o dziesięć oczek wyższy, a wydajność zmalała wyłącznie w najbardziej wymagającej, drugiej części benchmarku. Nowe światło na ostateczną notę rzuca także porównanie do innych testowanych przez nas tabletów. W tym wypadku Nexus to już ścisły top.

Podobną prawidłowość ujrzymy w wynikach aplikacji AnTuTu oraz Quadrant. Urządzenie nie jest być może gigantem jeśli chodzi o cyferki. Natomiast 2GB pamięci RAM oraz czterordzeniowy Snapdragon S4 Pro w połączeniu z GPU Adreno 320 powodują, że tablet to sprzętowo naprawdę najwyższa półka. Należy pamiętać również o tym, że aplikacje są tu zawsze skalowane do pełnego 1080p. Z tą informacją w głowie płynność działania gier, filmów, programów i systemu jest jeszcze bardziej zdumiewająca. Potwierdzają to poniekąd także testy pamięci w AndroBench i SunSpider:

Kilka słów należy się jeszcze innym multimediom. Niestety, podstawowe programy nie oferują w tym wypadku zadowalającego poziomu w ich odtwarzaniu. Dla przykładu aplikacja YouTube, która jest co prawda estetyczna, ale jej używanie nie należy do przyjemnych. Co innego gdy zastąpimy ją alternatywnym SuperTube ze sklepu Google Play. Wówczas nie tylko będziemy pewni, że oglądamy w wysokiej rozdzielczości, ale i będziemy mogli zmniejszyć okno z filmem, wykorzystując wielozadaniowy potencjał testowanego urządzenia. To samo tyczy się zamiennych aplikacji do plików zawierających na przykład seriale. Pełne HD, krystaliczna jakość ekranu, niezły dźwięk przestrzenny – z Nexusem 7 niestraszne nam będą nawet maratony.

ekran

Wiem, że robienie zdjęć tabletem to tabu, wstyd, żenada i jeszcze kilka innych. Są jednak czasem sytuacje, kiedy chcemy szybko uchwycić jakąś sytuację, a tak się składa, że akurat mamy w dłoniach wspomniane urządzenie. I w takim wypadku dziecko Asusa i Google sprawdzi się bardzo dobrze. Co prawda obie kamery mają problem z jakością zdjęć przy słabym oświetleniu, a tej przedniej wyraźnie brakuje kilku megapikseli, ale w okazjonalnym użytku spełniają one swoją rolę. Zresztą, zobaczcie sami:

Podsumowanie

Nexus 7 to bardzo dobry tablet. Dzięki użytym do jego produkcji materiałom już pierwszy kontakt generuje magnetyzm zwiastujący zespół nowych, przyjemnych doświadczeń. A później jest jeszcze lepiej. Testowane urządzenie wprowadza do życia wygodę, od której chce się zaczynać planowanie każdego dnia. Korzystanie z serwisów społecznościowych, oglądanie filmów, granie, przeglądanie Internetu, czy nawet czytanie prasy i ebooków – mam wrażenie, że te czynności powinienem już zawsze filtrować przez wyraźny, 7-calowy ekran. Aż trudno uwierzyć, że taka jakość idzie w parze z ceną tylko o kilkaset złotych wyższą od najtańszych tabletów. I to jest właśnie największa zaleta tej serii Google, bowiem próżno gdziekolwiek indziej szukać sprzętu, który za około 900 zł (16GB, bez 4G) oferowałby tak wiele, w tak dobrym stylu. Dlatego też tablet wyróżniamy w 3 z 4 kategorii.

Ocena: 5,0/6

Tablety_Jakosc

Tablety_Rekomendacja

Tablety_Wydajnosc

Plusy:

+ jakość wykonania, ergonomia i przyjemność w użytkowaniu;
+ wydajne podzespoły gwarantujące najwyższą płynność każdej animacji;
+ niesamowity, przejrzysty i dokładny ekran Full HD;
+ dobra cena;
+ no i oczywiście jest to Nexus, a więc mamy pewność, że przez jakiś czas będziemy otrzymywać aktualizacje Androida.

Minusy:

– ograniczony czas działania baterii i jej stosunkowo długie ładowanie;
– brak czytnika kart pamięci, wymóg przejściówki Slimport dla HDMI;
– sporadyczne błędy w działaniu aplikacji.

Jakub Wojajczyk

Pochłaniacz muzyki, odbiorca gier wszelakich, fan dobrych książek, filmów i seriali. Ogromny pasjonat nowych technologii. Znajdujący przyjemność w polecaniu i krytykowaniu wszystkich powyższych.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij