Recenzja tabletu Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition – udana kontynuacja

Robert Nawrowski, 2014-01-16 19:10
22

Czy da się stworzyć jeszcze większego Galaxy Note’a 3? Z pseudo skórą na tyle, niesamowitą specyfikacją, wszechmogącym stylusem S Pen i masą ciekawych funkcji? W ten oto sposób narodził się Samsung Galaxy Note 10.1 Edycja 2014. Poprawiony i udoskonalony następca tabletu z wielkim potencjałem. Urządzenia 10-calowe nie są tak mobilne jak mniejsi odpowiednicy, ale dają większe możliwości. Sprawdźmy co potrafi nowy tablet ze stajni koreańskiego producenta.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzje tabletów

Jaki masz ekran w tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Obudowa i wygląd

Większość informacji tu zawartych można by było przenieść z recenzji Samsunga Galaxy Note 3 – jeden do jeden. Pseudo skóra z tyłu, udająca aluminiową, plastikowa ramka z delikatnymi wrąbkami oraz elegancki rysik S Pen wewnątrz obudowy. Te kilka atrybutów rzeczywiście wygląda identycznie. Diabeł jednak tkwi w szczegółach, które faktycznie tutaj poprawiono. Zacznijmy jednak od początku. 10,1-calowa obudowa oczywiście nie ma zdejmowalnej tylnej klapki. Urządzenie waży 535 gramów. W przypadku tego modelu zadbano również o aparat, który nie wystaje poza kubaturę obudowy, dzięki czemu soczewka nie jest tak bardzo narażona na rysowanie się. Pseudo skóra w tym modelu jest bardzo miła w dotyku i posiada te same walory, co w Note 3. Zbiera zdecydowanie mniej odcisków palców w porównaniu do plastiku, nawet w kolorze czarnym. Bardzo ciężko zarysować ten materiał, co pozwoli nam się cieszyć dłużej dobrym stanem naszego urządzenia.

n10.1_19

n10.1_20

Dolna krawędź oferuje złącze micro USB oraz mikrofon z redukcją szumów. Zarówno z prawej, jak i lewej strony umieszczono sporych rozmiarów głośniki, które na szczęście zlokalizowano bliżej górnej krawędzi dzięki czemu nie będziemy ich zasłaniać rękoma. Dodatkowo na lewej krawędzi znajdziemy złącze do podłączenia słuchawek, a po prawej gniazda micro SIM i micro SD z zaślepkami w kolorze srebrnym, co zresztą dodatkowo podkreśla dbałość o szczegóły. Nie można zapomnieć o najważniejszej rzeczy, która się znajduje w górnej części prawej krawędzi, a mianowicie o rysiku S Pen. Proporcjonalnie większy, wygląda identycznie jak ten z Note 3. Ostatnią, górną krawędź uzupełniają przycisk zasilania, głośności oraz port podczerwieni.

n10.1_1

n10.1_2

n10.1_3

n10.1_4

Inaczej niż w mniejszym Note ,w tablecie bliżej kontrolki do włączania ulokowany jest przycisk ściszania, a nie zgłaszania. Standardowo z tyłu znajdziemy aparat z diodą doświetlającą, logo Samsunga oraz znaki towarowe na samym dole. Przód to 3 przyciski. 2 dotykowe, menu i wstecz oraz fizyczny home. Ramka mimo, że wystająca nie posiada szczeliny i jest bardzo dobrze spasowana. Czarna ramka wokół ekranu, która pokryta jest szkłem ma ciekawą fakturę drobnego pyłu, czyli nie drobnych diamentów jak w Note 3. Na górze przedniego panelu znajdziemy szereg czujników, kamerę do wideo rozmów oraz logo producenta.

n10.1_5

System i oprogramowanie

Samsung Galaxy Note 10.1 Edycja 2014 wyposażony jest w Androida 4.3 z nakładką Touchwiz. Typowy dla Galaktycznych tabletów podział menu, z białym interfejsem oraz białą klawiaturą wygląda bardzo ciekawie. Menu jest tutaj oczywiście podzielone na kolumnę pozycji i szczegółowych funkcji. Znajdziemy tu większość rozwiązań znanych ze smartfonów z Androidem 4.3 od Samsunga. Poczynając od ekranu blokady, menu aplikacji, pasek powiadomień wszystko wygląda bardzo znajomo. Nie zapomniano tu o pakiecie pomocy, który możemy doinstalować w celu sprawdzenia wszystkich rozwiązań oferowanych przez koreańskiego producenta. Cały system standardowo oparty jest o pulpity z widżetami.

n10.1_7

n10.1_26

n10.1_25

Specyfikacja techniczna

W Samsungu Galaxy Note 10.1 Edycja 2014 zastosowano matrycę o bardzo dużej rozdzielczości równej 2560 x 1600 pikseli dającej zagęszczenie na poziomie 299 ppi. Niestety nie jest to ekran wykonany w technologii Amoled. Wyświetlacz Super LCD jednak doskonale radzi sobie z kontrastem i kolorami. Również tutaj zastosowano owianą złą sławą matrycę Pentile Matrix. Podczas normalnego korzystania nie jesteśmy wstanie dopatrzeć się pojedynczych pikseli. Zbliżają oko do tabletu na odległość kilku cm niestety zobaczymy delikatnie poszarpane kontury. Urządzenie to posiada 3 GB pamięci RAM, co jest wielkim plusem zważając na ekran, który wspiera potężną rozdzielczość oraz liczbę funkcji, które możemy jednocześnie uruchomić. Niestety dostępne mamy do naszej dyspozycji jedynie 2,35 GB. Podczas normalnego użytkowania w większości czasu będziemy oscylować ok wartości 2,1 GB. Sercem Note 10.1 Edycja 2014 jest Snapdragon 800 obsługujący łączność 3G/LTE. Prezentowana wersja wyposażona jest w 16 GB pamięci wewnętrznej. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, na szczęście złącze kart micro SD nie pozwoli nam martwić się o brak miejsca na zdjęcia, muzykę czy dokumenty. Ww. specyfikacja pozwoli na jednoczesne oglądanie filmów FULL HD, przeglądanie stron i korzystanie z komunikatora. Również najnowsze gry nie są straszne prezentowanemu urządzeniu. Niestety, znów musimy zapomnieć o radiu FM, którego zabrakło w tym modelu.

Screenshot_2014-01-15-22-17-10

S Pen

Nowy S Pen, nowe możliwości. Może nie takie nowe, bo zostały już zaprezentowane w Note 3, ale faktycznie dopiero na tak dużym ekranie wykorzystamy jego potencjał. Rysik siedzi bardzo dobrze i blokuje go wyczuwalny klik. Stylus znajduje się na bocznej krawędzi dzięki czemu nie musimy obawiać się o jego przypadkowe wypadnięcie. Również tutaj możemy wkładać rysik w dwie strony, co bardzo ułatwia korzystanie z niego. Standardowo już, załączono w zestawie wymienne końcówki w liczbie sztuk 5.

n10.1_24

Najważniejsze jednak jest to co potrafi S Pen. Oczywiście oddziałuje on na przyciski dotykowe menu i wstecz. Posiada jeden przycisk, dzięki któremu domyślnie wywołujemy polecenie wskazywane. To zbiór funkcji, które są najczęściej wykorzystywane do obsługi tabletu prezentowane w postaci półokręgu. Notatka z akcji, jak sama nazwa mówi, pozwala na robienie szybkich notatek. To co wyróżnia tą funkcję to automatyczne przechwytywanie napisanej treści. Znaki zostają rozpoznane i automatycznie możemy ich użyć w kilku wybranych aplikacjach. Zanotowany numer telefonu i imię można od razu dodać do kontaktów. Wpisanie adresu e-mail pozwoli na szybkie wysłanie poczty, a gdy podamy adres możemy szybko do niego przejść za pomocą Map Google. Funkcja ta najlepiej działa jeśli dane zostaną wpisane poziomo. Pisanie pod kątem niestety zmniejszy nasze szanse na rozpoznanie informacji.

n10.1_9

n10.1_15

Drugą, jakże bardzo przydatną funkcją, jest Album z Wycinkami. To aplikacja do przechowywania tekstu, stron WWW, zdjęć czy filmów z YouTube. Tworzenie kategorii i etykiet usprawnia segregowanie informacji, które możemy później znaleźć za pomocą S Szukacza.

n10.1_16

Prostą i bardzo przydatną funkcją jest pisanie po ekranie. Zaznaczenie tej opcji powoduje zrobienie zrzutu ekranu i automatyczne przejście do edycji danego obrazu. Wtedy bez problemu możemy pisać po danej grafice w celu zaznaczenia najważniejszych informacji. Kolejno mamy S Szukacz, o którym zdążyliśmy wspomnieć. To funkcja do przeszukiwania danych na urządzeniu. Filtrując informacje z konkretnego dnia otrzymamy spis połączeń, wiadomości, historię wyszukiwanych stron, zrobionych zdjęć czy zapisanych danych w albumie z wycinkami.

n10.1_6

Funkcje

Samsung Galaxy Note 10.1 Edycja 2014 to prawdziwy kombajn jeśli chodzi o liczbę funkcji. Jest dużo opcji, które mogą być przerostem formy nad treścią, ale są też takie, bez których nie będziecie mogli się obyć po pierwszym użyciu. Jedną z najbardziej wartościowych funkcji jest Multi Window. Funkcja wielu okien pozwala na dzielenie tabletu na dwie części i korzystanie z dwóch aplikacji jednocześnie. Niestety nie wszystkie programy są wspierane przez tą funkcję, ale duża większość aplikacji zainstalowanych z Google Play lub Samsung Apps będzie działać prawidłowo.

n10.1_12

W tablecie zastosowano również takie usługi jak Smart Stay, który nie pozwoli na wygaszenie ekranu podczas oglądania stron czy czytaniu książek. Nie zapomniano o trybie czytania, który zmienia kolorystykę i kontrast obrazu w poszczególnych aplikacjach specjalnie tak, by mniej męczyć oczy. Samsung Galaxy Note 10.1 wspiera funkcję Air View, która wykrywa położenie rysika nad ekranem. W ten sposób możemy podświetlać poszczególne elementy w celu uzyskania dodatkowych informacji, powiększania zdjęć czy zawartości na stronach www. Niestety Air View nie wykrywa palca nad naszym ekranem, co zmusza nas do wykorzystania stylusa do tej funkcji.

n10.1_8

Znajdziemy tutaj również inne funkcje znane z innych Galaxy jak Pop up Play do odtwarzania filmów w małym oknie w dowolnej części ekranu, S Tłumacz czy S Voice. Te dwie ostatnie nie wspierają języka polskiego. Nowy Note posiada port podczerwieni i za pomocą aplikacji Peel możemy zmieniać kanały na telewizorze, dekoderze czy obsługiwać inne urządzenia multimedialne. Odświeżone aplikacje S Terminarz i Notatka S również znalazły tutaj swoje miejsce. Warto nadmienić, że Samsung zadbał o doskonały program do rysowania – SketchBook, który niewątpliwie wzbudzi nasze zdolności artystyczne w tym urządzeniu.

n10.1_18

n10.1_10

Aparat

Aparat w tablecie jest swego rodzaju kontrowersyjnym rozwiązaniem. Rozmiary urządzenia zdecydowanie nie sprzyjają do robienia zdjęć, jednak zastosowana matryca 8 Mpix z możliwością robienia zdjęć o rozdzielczości 3264×2448 pikseli oraz kręcenia filmów Full HD radzi sobie całkiem sprawnie. Niewątpliwym plusem jest dioda LED, której zabrakło w Note 8.0, przez co zdjęcia w ciemnych sceneriach były praktycznie niemożliwe. To co bardzo cieszy to fakt, że Samsung zastosował nowy interfejs w aparacie. Możliwość wyboru trybu fotografowania oraz rozbudowane opcje aplikacji zachęcają do robienia zdjęć. Są tu wszystkie najbardziej potrzebne rozwiązania, jak tryb HDR, dźwięk i obraz, najlepsze zdjęcie, tryb fabularny, panorama czy tryb gumki. Ten ostatni pozwala na usuwanie elementów z tła kadru po wykonaniu fotki.

n10.1_13

n10.1_14

Pamiętano również o wbudowanych filtrach, których efekty widać przed zrobieniem zdjęcia. Jakość nagranych materiałów jest zadowalająca. Kolory są oddane poprawnie i nie widać, żadnych sztucznych zniekształceń. Przykładowe zdjęcia możecie zobaczyć poniżej.

Wydajność i multimedia

Multimedia to kolejna kategoria, w której Note 10.1 błyszczy. Nie chodzi nawet o niesamowitą specyfikację, która jest bardzo zbliżona do tej znanej z Samsunga Galaxy Note 3, ale o ekran, któremu znacznie bliżej rozmiarem do tego z laptopa niż smartfona. Większy wyświetlacz zdecydowanie bardziej pozytywnie wpłynie na nasze wrażenia podczas oglądania filmu czy grania w gry.

n10.1_22

Również głośniki dają o sobie znać. Dźwięk, który dobiega z urządzenia prezentuje się lepiej niż na smartfonie, na co oczywiście ma wpływ delikatnie wyczuwany bas. Snapdragon 800 w połączeniu z 3 GB pamięci RAM radzi sobie z najbardziej wymagającymi grami oraz pozwala na odtwarzanie filmów FULL HD bez większej zadyszki. Bateria 8220 mAh pozwala na około 10 godzin pracy na włączonym ekranie. Łączność 3G (brak możliwości przetestowania LTE) działa bardzo sprawnie, a jakość rozmów jest zaskakująca jak na tablet. Mamy tu dostępny jedynie tryb głośnomówiący albo możemy rozmawiać przez słuchawki. Samsung Galaxy Note 10.1 świetnie sprawdza się jako nawigacja. Szybko łapie fixa nawet bez połączenia z siecią, a spore rozmiary pozwalają zobaczyć więcej niż zazwyczaj.

n10.1_21

Poniżej prezentujemy wyniki z popularnych programów syntetycznych. Oczywiście nie odzwierciedlają one faktycznej płynności urządzenia, ale dają pogląd tym, którzy lubią cyferki.

Screenshot_2014-01-15-22-42-12

Screenshot_2014-01-15-22-44-14

Screenshot_2014-01-15-22-44-43

Podsumowanie

Samsung Galaxy Note 10.1 2014 to kolejny przykład jak z dobrym efektem kontynuować udaną serię. Urządzenie wygląda bardziej prestiżowo niż poprzednik, ma lepszą specyfikację i zdecydowanie więcej funkcji. Rozsądne zastosowanie pseudo skórzanej tylnej klapki praktycznie eliminuje efekt rysowania się. Android 4.3 z topową specyfikacją powoduje, że urządzenie to jest skazane na sukces. W chwili obecnej różnica cenowa między braćmi kolejnych generacji wynosi ok 1000 zł. Czy jest to cena warta inwestycji? Należy zdawać sobie sprawę, że Samsung nie wprowadza wszystkich rozwiązań z nowych urządzeń do poprzedników, tak jak miało to miejsce w przypadku Samsunga Galaxy Note II i Note 3. Pomimo aktualizacji oprogramowania funkcjonalność i opcje wytyczone w danym roku kurczowo trzymają się konkretnych urządzeń. Nie inaczej będzie w tym przypadku, dlatego warto wspomnieć, że nowe funkcje, szczególnie rysika znacznie usprawniają pracę urządzenia. Czy Samsung Galaxy Note 10.1 Edycja 2014 ma jakieś wady? Tak, oczywiście. Zapomniano o kilku rozwiązaniach, jak np. strażnik długopisu S, który z nieznanych mi powodów został pominięty. Model Wi-Fi różniący się brakiem modemu GSM od prezentowanej wersji jest tańszy o ok 400 zł i kosztuje ok 2150 zł. Nie jedynie cena jest minusem, o którym warto wspomnieć przed wyborem tego urządzenia. Samsung zdążył zaprezentować nowe urządzenia z serii Pro i mimo, że odpowiednik z rysikiem ma, aż 12.2 cala, a Taby pozbawione są stylusa, to jest to wewnętrzna konkurencja, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Urządzenie wyróżniamy w trzech kategoriach: Jakość, Wydajność i Rekomendacja.

Ocena 5,5/6

Tablety_Jakosc

Tablety_Wydajnosc

Tablety_Rekomendacja

Zalety

+ dobry wyświetlacz o dużej jasności, dobrych kolorach i kontrastach;
+ duże głośniki i dobra jakość audio;
+ pseudo skórzana tylna klapka, która się nie rysuje;
+ rysik S-Pen ułatwiający pracę i dający możliwości rysowania;
+ bardzo dobra wydajność w grach i wielu aplikacjach jednocześnie;
+ długi czas pracy na baterii;
+ funkcja wielu okien;
+ dobra jakość połączeń i połączenia z siecią 3G i WiFi;
+ szereg funkcji i aplikacji ułatwiających korzystanie z urządzenia.

 Wady

– brak możliwości ładowania przez micro USB z komputera;
– palcowanie się przedniego ekranu;
– brak niektórych funkcji i rozwiązań znanych z innych urządzeń Samsunga;
– widoczne piksele po przyjrzeniu się (nieostre krawędzie);
– długie ładowanie baterii.

Do testów dostarczył:

Logo firmy Samsung

The following two tabs change content below.
Fan nowych technologii, urządzeń z Androidem oraz Samsunga. Prowadzi kanał na YouTube poświęcony swoim pasjom. Uzależniony od serii Galaxy.
 • Azmodan

  Da rade otworzyć s notatke z 2014 na note 3 i odwrotnie ??? To byłby dla mnie główny powód przesiadki ze starszej wersji note 10.1 gdzie notatki sa po prostu w innych formatach zapisane.

  • Robert Nawrowski

   Tak da się importować Notatki z Note 3 na Note 10.1 2014. Wystarczy zsynchronizować konto Samsung i zaznaczyć Notatkę S. Niestety pomimo tego, że używam Notatki S od Samsunga Galaxy S III to mogę synchronizować od Note 3. Te z Samsunga Galaxy S4 też nie są widoczne (Note II też) Podejrzewam, że od Note 3 ujednolicono format.

   • azmodan

    Ostatnio włączyłem synchronizacje s note z evernote. Notatka napisana w note 10.1 otworzona w note 3 jest konwertowana do nowszego formatu jednak odwrotnie juz nie daje rady i niema możliwości dalszej edycji na note 10.1 (n8000). Można prosić o cokolwiek napisanego w s note 2014 na maila?? azmodan.hell (małpa) gmail.com tylko nie z exportu ale jako plik .spd

    • Robert Nawrowski

     Poszło :)

 • andrzejp

  Czemu nie jest wspomniane ze można nie tylko podzielić ekran na 2 ale na 3 (1/2 i 2× 1/4) oraz na 4?? Sądzę że jest to wyróżniającą się funkcja wśród note

  • Robert Nawrowski

   W prezentowanym modelu funkcja Multi Window wspiera 2 okna. Oczywiście można skorzystać z okna rysika.

  • Damian

   A w jakim modelu są 3 lub nawet 4?

   • andrzejp

    W Galaxy NotePro. Przepraszam przy okazji za pomyłkę xD

    • Robert Nawrowski

     No właśnie. To jest nowość w Pro, której nie mają poprzednicy.

 • Maciej

  Jestem posiadaczem tego tabletu już od 2 miesięcy (wersja WiFi). Ogólnie nie mam zastrzeżeń. Jest to pierwszy tak świetny tablet Samsunga. Ale w recenzji nie uwzględniono kilku kwestii – do minusów dodałbym wagę. Miałem przedtem Sony Xperia Tablet Z i ten w porównaniu z tamtym jest strasznie ciężki. Czuć to w rękach. Czego jeszcze brakuje? Slotu na USB 3.0. Mamy 2014 rok i takie rozwiązanie powinno już być w każdym tablecie. Nie wiem jak autor twierdzi że bateria trzyma 10 h, Mi na oglądaniu filmów wytrzymała tylko 7h max – zazwyczaj jest to 6,5-7 godzin (wyłączone wszystkie zbędne funkcje, synchronizacja, WiFi itp. ekran ustawiony na jasność automatyczną). nie jest to zły wynik jak na tablet, ale to jednak za mało…
  No i w minusach napisać, że ekran się palcuje? A w którym tablecie tak nie jest???

  • Robert Nawrowski

   Hej. Raz udało mnie się osiągnąć prawie 10 godzin. Kolejne ładowania dawały ok 7 i 30% baterii więc sądzę, że za każdym razem bym 9 osiągnął. Mnie się właśnie nie wydawał ciężki ale do Sony go nie porównywałem. Odnośnie palcowania. Podkreślałem, że to ze względu na dużą powierzchnię. Zdecydowanie mniej palcował się Note 8.0 czy Nexus 7.

   • Maciej

    Gdyby nie ta bateria, to mógłbym powiedzieć, że to tablet idealny:)… Ale niewiele mu do tego brakuje i brawo dla Samsunga, że wreszcie oddał do użytku jakiś sensowny tablet bo na razie to mu nie szło w tych produktach… Można wiedzieć Robert jakie masz ustawienia że bateria trzyma Ci przeszło 9 godzin? Soft niemodyfikowany czy wgrane jakieś kernele?

    • Robert Nawrowski

     To testowy sprzęt więc żadnych modyfikacji. Ciągle na WiFi i najczęściej wieczorem używam więć wtedy dla mnie za jasny jest ekran i ściemniam manualnie maksymalnie.

 • Qba

  Jaki jest czas ładowania akumlatora, czy tablet czyta pendrive który jest sformatowany w ntfs?

  • Robert Nawrowski

   nie mam dysku, żeby sprawdzić ntfs :/ a czas ładowania długi.. ok 6 godzin 1 ładowanie. Kolejne koło 4..

   • Qba

    wystarczy sformatowac jakikolwiek pendrive …

 • Borys

  Witam wszystkich.
  Przymierzam się do przesiadki z ASUS-a na Samsunga.i mam kilka pytań do posiadaczy Note 10.1 2014 Edition . Czy do tego Tabletu da się podłączyć używając jakiejś przejściówki np. dysk lub dodatkowy akumulator ? Ile czasu ładuje się akumulator ?
  Czytałem gdzieś na forum że są problemy z zainstalowaniem Flash Playera , czy to prawda ? Jak więc oglądać ilustracje filmowe na stronach www ?
  Od kilku dni można poczytać o nowych Tabletach np. Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 LTE Interesuje mnie różnica między nimi. Dostrzegłem tylko że Pro nie posiada rysika.

  Pozdrawiam

  • Maciej

   Hej możesz podłączyć pendrive USB za pomocą kabla OTG. Dysku zewnętrznego żaden tablet nie obsłuży, bo za małe napięcie chyba żeby chodził. Przynajmniej ja próbowałem na nim i na Xperia Tablet Z i nie dało rady. Akumulator ładuje jakieś 4 godziny. Flash mi działa. wystarczy go zainstalować i bez problemu działa na Firefoxie a to jedyna przeglądarka która bezproblemowa flasha obsługuje…
   O pro nic nie wiem, jak dla mnie ten to jest elita wśród tabletów i na pewno posiedzę na nim 2 lata przynajmniej;).

  • Maciej

   Hej możesz podłączyć pendrive USB za pomocą kabla OTG. Dysku zewnętrznego żaden tablet nie obsłuży, bo za małe napięcie chyba żeby chodził. Przynajmniej ja próbowałem na nim i na Xperia Tablet Z i nie dało rady. Akumulator ładuje jakieś 4 godziny. Flash mi działa. wystarczy go zainstalować i bez problemu działa na Firefoxie a to jedyna przeglądarka która bezproblemowa flasha obsługuje…
   O pro nic nie wiem, jak dla mnie ten to jest elita wśród tabletów i na pewno posiedzę na nim 2 lata przynajmniej;).

  • Robert Nawrowski

   Da się jak do każdego innego Samsunga. Niestety nie mam dysku zewnętrznego w ntfs :/ na inne pytania odpowiedziałem w innych komentarzach. Odnośnie Flash to Dolphin Browser rozwiązuje problemy. Ja nie korzystam z Flash :)

 • Krzysztof

  Czy i Kiedy będzie można spodziewać się aktualizacji do androida 4,4?

  • Jacel

   Oby nie było jak w poprzednim note 10.1 – samsung zapomniał o nim po pierwszej aktualizacji i potem już cisza. Zważywszy iż wchodzi note pro ten model mam wrażenie producent potraktuje bardzo szybko jak jego poprzednika. Niestety ale nie mam złudzeń że edycja 2014 będzie jakoś specjalnie wspierana – obym się mylił. W każdym razie ja po przygodzie z poprzednim note który jest notabene bardzo dobrym sprzętem ale zapomnianym przy aktualizacjach a potencjał sprzętowy ma na 4.4 i więcej.