Recenzja tabletu Acer Iconia A1-811

Maciej Rosiński, 2013-12-04 19:37
10

Nie dalej jak pół roku temu mieliście okazję zapoznać się z recenzją tabletu Acer Iconia A1-810. Dzisiaj na nasz redakcyjny warsztat trafił prawie bliźniaczy model, Iconia A1-811. Różnice między obydwoma tabletami są – wydawałoby się – marginalne, jednak jeśli zagłębić się w specyfikację, nie kończy się jedynie na zmianie cyferek w oznaczeniu modelu. Czym zatem różnią się obydwa modele? Czy warto wydać niespełna 900 złotych na testowany tablet Acera? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w niniejszym artykule. Zapraszamy!

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja tabletu Acer Iconia A1-810

Zamierzasz kupić tablet z Windows 8 lub RT?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Skoro wspomniałem o poprzednim modelu, to warto porównać to, co widnieje na “papierku”, czyli specyfikacje obydwu urządzeń, podawane przez Acera:

Acer Iconia A1-811 Specyfikacja

Iconia A1-811 różni się od modelu A1-810, nie tylko oznaczeniem. Pierwsza “nowość” to zmiana układu zasilającego tablety. Słowo nowość celowo umieściłem w cudzysłowie, ponieważ procesor MT8389 jest identyczny z poprzednim układem – MT8125. To takie same, czterordzeniowe chipy z rdzeniami Cortex A9, wykonane w 28-nanometrowym procesie technologicznym i pracujące w przypadku obydwu Iconii z taktowaniami 1,2GHz. A1-811 to również identyczny ekran IPS, o przekątnej 7,9 cala (format 4:3) i nie powalającej jak na dzisiejsze wymogi rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. W testowanym modelu znalazło się 1GB pamięci operacyjnej i 8GB przestrzeni na dane użytkownika. W 811-tce powiększono nieco baterię (4960 vs. 4740 mAh) i co chyba najistotniejsze, dodano wbudowany modem 3G, obsługujący również standard HSDPA, choć szkoda, że zabrakło obsługi LTE.

Tablet – opakowanie, budowa, wykonanie

Opakowanie, czy jak kto woli kartonik ;), zawiera podstawowe akcesoria:

Acer Iconia A1-811 01Acer Iconia A1-811 02

Ładowarka sieciowa, przewód USB i komplet dokumentacji w formie papierowej są uzupełnieniem wytłoczki, w której umieszczono sam tablet. To niewiele, jednak nie zapominajmy o tym, że tablet wyceniono na 899 PLN (najniższa cena w Ceneo na dzień 02.12).

Acer Iconia A1-811 03

Patrząc na front tabletu próżno dopatrywać się różnic w konstrukcji w stosunku do A1-810. Niesymetryczna, nieaktywna ramka, która przy krótszych krawędziach ma około 2,5cm, a przy dłuższych 1cm szerokości. Pośrodku ekran, o którym można powiedzieć, że bardzo dobrze odwzorowuje obraz. To nie jest żyletka pokroju testowanego ostatnio iPada mini z Retiną, ale też i nie ma obawy o konieczność… liczenia pikseli. Dość powiedzieć, że matryca oferuje praktycznie pełne kąty patrzenia, kolory i kontrast są na poziomie dobrym, natomiast – i tu powtórka z modelu 810 – biel ma delikatnie żółty odcień. Osoby obawiające się o ostrość obrazu mogę uspokoić, nie widać pikseli nawet przy bliższym spojrzeniu.

Ciekawostką, z którą zetknąłem się również w przypadku 810-tki, jest sposób wybudzania tabletu z uśpienia. Nie musimy korzystać z dedykowanego przycisku, a wystarczy jednoczesne dotknięcie matrycy pięcioma palcami, aby ekran się rozświetlił.

W górnej części ramki umiejscowiono webkamerkę o matrycy 0,3Mpix. Nie zaoferuje ona jakości porównywalnej do tej, z lustrzanek cyfrowych, jednak spełnia ona swoje zadanie poprawnie przechwytując obraz, zarówno statyczny, jak i ruchomy.

Acer Iconia A1-811 04

Tablet jest stosunkowo gruby i nawet delikatnie zaokrąglone krawędzie panelu tylnego nie są w stanie, choćby optycznie, zmienić tego wrażenia. Tył wykonano z tworzywa dobrej jakości w kolorze kości słoniowej, o gładkiej strukturze. Całość jest bardzo dobrze spasowana, nie uświadczymy tu żadnych szczelin, skrzypień i innych tego typu przypadłości, które zwykle towarzyszą urządzeniom określanym jako budżetowe.

Acer Iconia A1-811 05

W lewym, dolnym narożniku umieszczono skryty pod metalową siateczką głośnik. Reprodukuje on dźwięk o bardzo dobrej jakości, choć jest on stosunkowo cichy i odsłuch w gwarnym pomieszczeniu może być cokolwiek kłopotliwy.

Acer Iconia A1-811 06

W tablecie zainstalowano aparat z matrycą 5Mpix. Jakość zdjęć przezeń wykonywanych omówię przy okazji opisu multimediów. W tym miejscu natomiast warto wspomnieć, czy wypomnieć, że przydałaby się dioda LED doświetlająca fotografowane obiekty.

Acer Iconia A1-811 07Acer Iconia A1-811 08Acer Iconia A1-811 09Acer Iconia A1-811 10

W Iconii A1-811, podobnie jak w poprzedniku, oprócz bardzo dobrze spasowanych i sprawnie działających przycisków głośności i zasilania, znajdziemy w zasadzie cały pakiet interfejsów – microHDMI, microUSB i jack audio. Co więcej, i to jest zdecydowana przewaga 811-tki, znajdziemy tu slot kart microSIM, dzięki czemu po zainstalowaniu posiadanej karty możemy liczyć na ciągły dostęp do sieci. Sam modem nie sprawia absolutnie żadnych problemów, łączenie z punktami dostępowymi następuje bardzo szybko, modem nie zrywa połączeń i pracuje bez zakłóceń.

System, aplikacje, multimedia, działanie

Iconia A1-811 pracuje pod kontrolą Androida 4.2.2. W kwestii działania systemu i aplikacji, nawet tych bardziej wymagających, nie można nic zarzucić “dachówce” Acera. Jedynie kilkukrotnie zdarzyły się 1-, 2-sekundowe freezy, głównie w chwili przechodzenia z jednej aplikacji do drugiej. Również w grach tablet spisuje się bardzo dzielnie. Wprawdzie “Real Racing 3” nie jest zgodny z tym tabletem, ale już “Blood & Gloory” jak najbardziej i gra nie powoduje zadyszki u układu SoC tabletu.

This slideshow requires JavaScript.

Acer preinstalował kilka dodatkowych aplikacji. Pośród tych, które można znaleźć w sklepie Play, znalazły się autorskie programy:

 • Acer Life Image – multimedialny pamiętnik;
 • Acer Cloud – usługa przechowywania danych w chmurze;
 • Zinio – czytnik e-booków i prasy;
 • AccuWeather – rozbudowana pogodynka wraz z widżetami;
 • Aild Tangend Games – odpowiednik sklepu Google Play Gry;
 • McAffee – program antywirusowy;
 • Movie Studio – aplikacja do obróbki wideo;
 • Simeji – japońska klawiatura ekranowa;
 • TuneIn – aplikacja zbierająca w jednym miejscu sieciowe stacje radiowe;
 • Menedżer plików.

Jeśli mówimy o multimediach, tablet radzi sobie dobrze praktycznie z każdym materiałem wideo. Stawił czoła nawet próbkom filmów w rozdzielczości FullHD, odtwarzając je płynnie, bez przycięć. To zdecydowany plus. Jedynym mankamentem, który nota bene znany jest jako przypadłość wbudowanego odtwarzacza wideo w Androidzie, jest fakt generowania problemów z poprawnym odtwarzaniem napisów z plikami .mkv oraz sporadyczne problemy z odtwarzaniem dźwięku w przypadku materiałów .mp4.

Nieco słabiej za to wypada wbudowany aparat. Sama matryca o rozdzielczości 5Mpix niestety nie wystarczy żeby zrobić rewelacyjne fotografie:

Nie jest wprawdzie tragicznie, jednak do ideału wciąż daleko. Z drugiej jednak strony… Topowa konkurencja z logo w postaci nadgryzionego owocu nie oferuje wiele więcej ;)

W kwestii jakości pracy modułów łączności bezprzewodowej, niewiele można zarzucić Iconii. GPS łapie fixa na zewnątrz w kilkanaście sekund. Moduł Wi-i również działa świetnie, choć jego zasięg, co zapewne spowodowane jest słabszej jakości anteną, jest nieco słabszy w porównaniu do innych testowanych tabletów.

Na pochwałę niewątpliwie zasługuje bateria. Z jednej strony to nic dziwnego, skoro mamy tu do czynienia z oszczędnym pod względem zapotrzebowania na energię układem SoC (28nm) i niewymagającym wyświetlaczem. Po dwóch dniach czuwania, przy kilkukrotnym przejrzeniu poczty, przerzuceniu kilku stron www, w trzecim dniu, po całym popołudnie spędzonym na oglądaniu wideo na YouTube, bateria pokazała poziom 58%. Jak można było się spodziewać, niewielka różnica w pojemności spowodowała również nieznaczny wzrost wydajności w stosunku do ogniwa zastosowanego w 810-tce.

Pisałem o działaniu tabletu w aplikacjach, o multimediach. A co “powiedzą” aplikacje do testów syntetycznych? Oto wyniki osiągnięte przez “dachówkę” Acera w benchmarkach:

W aplikacjach sprawdzających wydajność obliczeniową i graficzną układu, A1-811 reprezentuje średnią lub poziom nieco powyżej niej. Jedynie 3DMark, w teście Extreme, w przypadku zresztą obydwu modeli Acera, postawił wysoko poprzeczkę chipom MediaTek. Z kolei w teście przeglądarkowym testowana Iconia wypada bardzo przyzwoicie.

Tymczasem test pamięci zastosowanej w Iconii dowodzi tego, że Acer nie oszczędzał na chipach flash. 811-tka zostawia w tyle dotychczas testowane tablety. Plus.

Podsumowanie

Chciałoby się rzec: powtórka z rozrywki. Nie jest to jednak do końca prawdą. Pół roku to w segmencie tabletów szmat czasu. To – można śmiało powiedzieć – spory skok w kwestii wydajności urządzeń dostępnych na rynku. Pomimo tego Acerowi udało się utrzymać poziom średniej półki.

Iconia A1-811 nie jest najwydajniejszym tabletem dotychczas przeze mnie testowanym. Co do tego nie mam wątpliwości. Nie można jednak tego oczekiwać od urządzenia kosztującego niespełna 900 złotych. To wciąż jednak “dachówka” z wydajnym układem, o bardzo wysokiej jakości wykonania, która z pewnością przyniesie wiele zadowolenia potencjalnemu użytkownikowi.

Tablet Acera nie ma zbyt wielu wad. Niskie natężenie dźwięku emitowanego przez głośnik i stosunkowo niska rozdzielczość wyświetlacza to wady, którymi de facto cechuje się wiele tabletów dostępnych obecnie na rynku. Nawet tych, z wyższej  półki. Rekompensują to w pełni bardzo dobra bateria, sprawnie działający system i co najważniejsze – wbudowany modem 3G. Tym samym, biorąc pod uwagę stosunek jakości wykonania, wyposażenia, możliwości i ceny, tablet może otrzymać logo Rekomendacji portalu Tablety.pl.

Acer Iconia A1-811

Nasza ocena 5/6

Tablety_Rekomendacja

+ bardzo wysoka jakość materiałów i wykonania tabletu;
+ bardzo szybkie pamięci flash zastosowane w tablecie;
+ dobra wydajność;
+ bardzo wydajna bateria;
+ bardzo dobry wyświetlacz;
+ dobrej jakości głośnik, choć nieco cichy;
+ dobrze wyważona cena;
+ pełen pakiet interfejsów;
+ wbudowany modem 3G…

– … choć szkoda, że bez obsługi LTE;
– tylko przeciętny aparat cyfrowy;
– nie najwyższych lotów kamerka rozmów wideo;

Sprzęt do testów dostarczył:

Acer logo

The following two tabs change content below.

Maciej Rosiński

Redaktor/Recenzent
Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.
 • twin

  hm bardzo dobry wyświetlacz? w innych testach jakoś nie zachwalają go zarzucając mu zbyt słabe podświetlenie oraz słabe odwzorowanie kolorów

 • marPOL

  Powiadam ten tablet i ciekawie mnie tylko jedno, czy czeka go jakaś aktualizacja

 • marPOL

  Powiadam ten tablet i ciekawie mnie tylko jedno, czy czeka go jakaś aktualizacja

 • xxx

  idealny tablet

 • Rychu

  Niektóre filmiki na you-tube po parunastu sekundach zatrzymują się. Jak temu zaradzić?

 • maciei slusarz

  No wiec mam problem robilismy z zona zdjęcia takim wlasnie tabletem i puźniej cos namieszalem i fotki sa w tej chwili na auto backupie,chce je wykasowac i nie moge ,jest to wogole możliwe,jesli tak to prosze napisac mi to krok po kroku bo nie mam zielonego pojecia jak to zrobic.Dziękuje za pomoc

 • Sulphur

  Hej,
  potrzebuję pomocy w wyborze taba:
  MODECOM FreeTab 7,5 vs Acer Iconia A1-811 vs NavRoad FREE 8” (3G)

  Ktoś, coś mogłby doradzić?

  • lol

   nie polecam ci na pewno navroada

  • Xxx

   Acer iconia a1-811

 • inez

  Kupilam go córce. Właśnie z niego piszę :-) świetny tablet jak dla mnie czy dla dziecka:-) chodzi płynnie ,bateria… Hmmmm.. Nie wiem sama, jest non stop używany przez córkę ale szybko się ładuje. Gram sobie czasem na nim. Nie miałam do czynienia z tabletami za duzo ,tylko z ipadem trochę. No apple to to nie jest ale nie uważam żeby był jakiś gorszy. O dźwięk jest na pewno dość słaby ale na slochawkach daje radę. Aparat szału nie robi ale na dworze zdjęcia czy filmy są ładne, w domu trzeba czasem pokąbinować z oświetleniem. Z tym ze na dworze nie bardzo na nim widać. Ale jako domowa zabawka jest naprawdę godny polecenia. I wielkość taka w sam raz w ręce. Aż by się chciało obsługiwać jedna ręką przez jego lekkość i proporcje ale się nie da:-)