Udostępnij
Tweetnij

Recenzja tabletu Acer Iconia A1-811

Nie dalej jak pół roku temu mieliście okazję zapoznać się z recenzją tabletu Acer Iconia A1-810. Dzisiaj na nasz redakcyjny warsztat trafił prawie bliźniaczy model, Iconia A1-811. Różnice między obydwoma tabletami są – wydawałoby się – marginalne, jednak jeśli zagłębić się w specyfikację, nie kończy się jedynie na zmianie cyferek w oznaczeniu modelu. Czym zatem różnią się obydwa modele? Czy warto wydać niespełna 900 złotych na testowany tablet Acera? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w niniejszym artykule. Zapraszamy!

Nie dalej jak pół roku temu mieliście okazję zapoznać się z recenzją tabletu Acer Iconia A1-810. Dzisiaj na nasz redakcyjny warsztat trafił prawie bliźniaczy model, Iconia A1-811. Różnice między obydwoma tabletami są – wydawałoby się – marginalne, jednak jeśli zagłębić się w specyfikację, nie kończy się jedynie na zmianie cyferek w oznaczeniu modelu. Czym zatem różnią się obydwa modele? Czy warto wydać niespełna 900 złotych na testowany tablet Acera? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w niniejszym artykule. Zapraszamy!

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja tabletu Acer Iconia A1-810

Zamierzasz kupić tablet z Windows 8 lub RT?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Skoro wspomniałem o poprzednim modelu, to warto porównać to, co widnieje na „papierku”, czyli specyfikacje obydwu urządzeń, podawane przez Acera:

Acer Iconia A1-811 Specyfikacja

Iconia A1-811 różni się od modelu A1-810, nie tylko oznaczeniem. Pierwsza „nowość” to zmiana układu zasilającego tablety. Słowo nowość celowo umieściłem w cudzysłowie, ponieważ procesor MT8389 jest identyczny z poprzednim układem – MT8125. To takie same, czterordzeniowe chipy z rdzeniami Cortex A9, wykonane w 28-nanometrowym procesie technologicznym i pracujące w przypadku obydwu Iconii z taktowaniami 1,2GHz. A1-811 to również identyczny ekran IPS, o przekątnej 7,9 cala (format 4:3) i nie powalającej jak na dzisiejsze wymogi rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. W testowanym modelu znalazło się 1GB pamięci operacyjnej i 8GB przestrzeni na dane użytkownika. W 811-tce powiększono nieco baterię (4960 vs. 4740 mAh) i co chyba najistotniejsze, dodano wbudowany modem 3G, obsługujący również standard HSDPA, choć szkoda, że zabrakło obsługi LTE.

Tablet – opakowanie, budowa, wykonanie

Opakowanie, czy jak kto woli kartonik ;), zawiera podstawowe akcesoria:

Acer Iconia A1-811 01Acer Iconia A1-811 02

Ładowarka sieciowa, przewód USB i komplet dokumentacji w formie papierowej są uzupełnieniem wytłoczki, w której umieszczono sam tablet. To niewiele, jednak nie zapominajmy o tym, że tablet wyceniono na 899 PLN (najniższa cena w Ceneo na dzień 02.12).

Acer Iconia A1-811 03

Patrząc na front tabletu próżno dopatrywać się różnic w konstrukcji w stosunku do A1-810. Niesymetryczna, nieaktywna ramka, która przy krótszych krawędziach ma około 2,5cm, a przy dłuższych 1cm szerokości. Pośrodku ekran, o którym można powiedzieć, że bardzo dobrze odwzorowuje obraz. To nie jest żyletka pokroju testowanego ostatnio iPada mini z Retiną, ale też i nie ma obawy o konieczność… liczenia pikseli. Dość powiedzieć, że matryca oferuje praktycznie pełne kąty patrzenia, kolory i kontrast są na poziomie dobrym, natomiast – i tu powtórka z modelu 810 – biel ma delikatnie żółty odcień. Osoby obawiające się o ostrość obrazu mogę uspokoić, nie widać pikseli nawet przy bliższym spojrzeniu.

Ciekawostką, z którą zetknąłem się również w przypadku 810-tki, jest sposób wybudzania tabletu z uśpienia. Nie musimy korzystać z dedykowanego przycisku, a wystarczy jednoczesne dotknięcie matrycy pięcioma palcami, aby ekran się rozświetlił.

W górnej części ramki umiejscowiono webkamerkę o matrycy 0,3Mpix. Nie zaoferuje ona jakości porównywalnej do tej, z lustrzanek cyfrowych, jednak spełnia ona swoje zadanie poprawnie przechwytując obraz, zarówno statyczny, jak i ruchomy.

Acer Iconia A1-811 04

Tablet jest stosunkowo gruby i nawet delikatnie zaokrąglone krawędzie panelu tylnego nie są w stanie, choćby optycznie, zmienić tego wrażenia. Tył wykonano z tworzywa dobrej jakości w kolorze kości słoniowej, o gładkiej strukturze. Całość jest bardzo dobrze spasowana, nie uświadczymy tu żadnych szczelin, skrzypień i innych tego typu przypadłości, które zwykle towarzyszą urządzeniom określanym jako budżetowe.

Acer Iconia A1-811 05

W lewym, dolnym narożniku umieszczono skryty pod metalową siateczką głośnik. Reprodukuje on dźwięk o bardzo dobrej jakości, choć jest on stosunkowo cichy i odsłuch w gwarnym pomieszczeniu może być cokolwiek kłopotliwy.

Acer Iconia A1-811 06

W tablecie zainstalowano aparat z matrycą 5Mpix. Jakość zdjęć przezeń wykonywanych omówię przy okazji opisu multimediów. W tym miejscu natomiast warto wspomnieć, czy wypomnieć, że przydałaby się dioda LED doświetlająca fotografowane obiekty.

Acer Iconia A1-811 07Acer Iconia A1-811 08Acer Iconia A1-811 09Acer Iconia A1-811 10

W Iconii A1-811, podobnie jak w poprzedniku, oprócz bardzo dobrze spasowanych i sprawnie działających przycisków głośności i zasilania, znajdziemy w zasadzie cały pakiet interfejsów – microHDMI, microUSB i jack audio. Co więcej, i to jest zdecydowana przewaga 811-tki, znajdziemy tu slot kart microSIM, dzięki czemu po zainstalowaniu posiadanej karty możemy liczyć na ciągły dostęp do sieci. Sam modem nie sprawia absolutnie żadnych problemów, łączenie z punktami dostępowymi następuje bardzo szybko, modem nie zrywa połączeń i pracuje bez zakłóceń.

System, aplikacje, multimedia, działanie

Iconia A1-811 pracuje pod kontrolą Androida 4.2.2. W kwestii działania systemu i aplikacji, nawet tych bardziej wymagających, nie można nic zarzucić „dachówce” Acera. Jedynie kilkukrotnie zdarzyły się 1-, 2-sekundowe freezy, głównie w chwili przechodzenia z jednej aplikacji do drugiej. Również w grach tablet spisuje się bardzo dzielnie. Wprawdzie „Real Racing 3” nie jest zgodny z tym tabletem, ale już „Blood & Gloory” jak najbardziej i gra nie powoduje zadyszki u układu SoC tabletu.

This slideshow requires JavaScript.

Acer preinstalował kilka dodatkowych aplikacji. Pośród tych, które można znaleźć w sklepie Play, znalazły się autorskie programy:

  • Acer Life Image – multimedialny pamiętnik;
  • Acer Cloud – usługa przechowywania danych w chmurze;
  • Zinio – czytnik e-booków i prasy;
  • AccuWeather – rozbudowana pogodynka wraz z widżetami;
  • Aild Tangend Games – odpowiednik sklepu Google Play Gry;
  • McAffee – program antywirusowy;
  • Movie Studio – aplikacja do obróbki wideo;
  • Simeji – japońska klawiatura ekranowa;
  • TuneIn – aplikacja zbierająca w jednym miejscu sieciowe stacje radiowe;
  • Menedżer plików.

Jeśli mówimy o multimediach, tablet radzi sobie dobrze praktycznie z każdym materiałem wideo. Stawił czoła nawet próbkom filmów w rozdzielczości FullHD, odtwarzając je płynnie, bez przycięć. To zdecydowany plus. Jedynym mankamentem, który nota bene znany jest jako przypadłość wbudowanego odtwarzacza wideo w Androidzie, jest fakt generowania problemów z poprawnym odtwarzaniem napisów z plikami .mkv oraz sporadyczne problemy z odtwarzaniem dźwięku w przypadku materiałów .mp4.

Nieco słabiej za to wypada wbudowany aparat. Sama matryca o rozdzielczości 5Mpix niestety nie wystarczy żeby zrobić rewelacyjne fotografie:

Nie jest wprawdzie tragicznie, jednak do ideału wciąż daleko. Z drugiej jednak strony… Topowa konkurencja z logo w postaci nadgryzionego owocu nie oferuje wiele więcej ;)

W kwestii jakości pracy modułów łączności bezprzewodowej, niewiele można zarzucić Iconii. GPS łapie fixa na zewnątrz w kilkanaście sekund. Moduł Wi-i również działa świetnie, choć jego zasięg, co zapewne spowodowane jest słabszej jakości anteną, jest nieco słabszy w porównaniu do innych testowanych tabletów.

Na pochwałę niewątpliwie zasługuje bateria. Z jednej strony to nic dziwnego, skoro mamy tu do czynienia z oszczędnym pod względem zapotrzebowania na energię układem SoC (28nm) i niewymagającym wyświetlaczem. Po dwóch dniach czuwania, przy kilkukrotnym przejrzeniu poczty, przerzuceniu kilku stron www, w trzecim dniu, po całym popołudnie spędzonym na oglądaniu wideo na YouTube, bateria pokazała poziom 58%. Jak można było się spodziewać, niewielka różnica w pojemności spowodowała również nieznaczny wzrost wydajności w stosunku do ogniwa zastosowanego w 810-tce.

Pisałem o działaniu tabletu w aplikacjach, o multimediach. A co „powiedzą” aplikacje do testów syntetycznych? Oto wyniki osiągnięte przez „dachówkę” Acera w benchmarkach:

W aplikacjach sprawdzających wydajność obliczeniową i graficzną układu, A1-811 reprezentuje średnią lub poziom nieco powyżej niej. Jedynie 3DMark, w teście Extreme, w przypadku zresztą obydwu modeli Acera, postawił wysoko poprzeczkę chipom MediaTek. Z kolei w teście przeglądarkowym testowana Iconia wypada bardzo przyzwoicie.

Tymczasem test pamięci zastosowanej w Iconii dowodzi tego, że Acer nie oszczędzał na chipach flash. 811-tka zostawia w tyle dotychczas testowane tablety. Plus.

Podsumowanie

Chciałoby się rzec: powtórka z rozrywki. Nie jest to jednak do końca prawdą. Pół roku to w segmencie tabletów szmat czasu. To – można śmiało powiedzieć – spory skok w kwestii wydajności urządzeń dostępnych na rynku. Pomimo tego Acerowi udało się utrzymać poziom średniej półki.

Iconia A1-811 nie jest najwydajniejszym tabletem dotychczas przeze mnie testowanym. Co do tego nie mam wątpliwości. Nie można jednak tego oczekiwać od urządzenia kosztującego niespełna 900 złotych. To wciąż jednak „dachówka” z wydajnym układem, o bardzo wysokiej jakości wykonania, która z pewnością przyniesie wiele zadowolenia potencjalnemu użytkownikowi.

Tablet Acera nie ma zbyt wielu wad. Niskie natężenie dźwięku emitowanego przez głośnik i stosunkowo niska rozdzielczość wyświetlacza to wady, którymi de facto cechuje się wiele tabletów dostępnych obecnie na rynku. Nawet tych, z wyższej  półki. Rekompensują to w pełni bardzo dobra bateria, sprawnie działający system i co najważniejsze – wbudowany modem 3G. Tym samym, biorąc pod uwagę stosunek jakości wykonania, wyposażenia, możliwości i ceny, tablet może otrzymać logo Rekomendacji portalu Tablety.pl.

Acer Iconia A1-811

Nasza ocena 5/6

Tablety_Rekomendacja

+ bardzo wysoka jakość materiałów i wykonania tabletu;
+ bardzo szybkie pamięci flash zastosowane w tablecie;
+ dobra wydajność;
+ bardzo wydajna bateria;
+ bardzo dobry wyświetlacz;
+ dobrej jakości głośnik, choć nieco cichy;
+ dobrze wyważona cena;
+ pełen pakiet interfejsów;
+ wbudowany modem 3G…

– … choć szkoda, że bez obsługi LTE;
– tylko przeciętny aparat cyfrowy;
– nie najwyższych lotów kamerka rozmów wideo;

Sprzęt do testów dostarczył:

Acer logo

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij