Udostępnij
Tweetnij

Czytniki linii papilarnych w urzadzeniach z Androidem pojawią się za pół roku (wideo)

Osoba, która blokuje kodem swój ekran w urządzeniu z Androidem, za każdym razem gdy chce z urządzenia skorzystać musi go wpisywać. Jak wynika z informacji podawanych przez źródło, wkrótce to się zmieni.

FIDO Experiences

Osoba, która blokuje kodem swój ekran w urządzeniu z Androidem, za każdym razem gdy chce z urządzenia skorzystać musi go wpisywać. Jak wynika z informacji podawanych przez źródło, wkrótce to się zmieni.

Przeczytaj koniecznie >> Pierwsze kroki z Androidem – Poradnik cz.6: komunikatory [wideo]

Planujesz zakup tabletu Surface Pro?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

W ciągu sześciu najbliższych miesięcy będziemy mogli wybierać spośród urządzeń z Androidem, wyposażonych w czytniki biometryczne. Ten system zabezpieczeń będzie umożliwiał nie tylko blokadę urządzeń, ale i przeprowadzanie szeregu różnych operacji.

Scenariusz ten jest realizowany przez FIDO Alliance, grupę 48 firm prowadzonych przez PayPal i Lenovo. „Intencją FIDO jest umożliwienie konsumentom dostępu do usług mobilnych przy bardzo wysokiej jakości zabezpieczeniach”, mówi Michael Barrett, przewodniczący Sojuszu FIDO. Ideą FIDO jest – uwaga – wyeliminowanie stosowania haseł dostępu do kont, operacji na urządzeniach mobilnych.

Wspomnieć tu należy, że Apple iPhone 5S posiada czytnik linii papilarnych, zwany dotykowym ID. Może on być używany do blokowania i odblokowywania telefonu, a także do uwierzytelnienia tożsamości użytkownika podczas zakupu mediów cyfrowych w iTunes. Ciekawostką jest to, że czytnik (na razie) nie jest zgodny z FIDO. Rzeczniczka FIDO, Natalie Kerris, odmówiła komentarza na ten temat. Barrett z kolei twierdzi, że czytnik może być łatwo dostosowany do specyfikacji i wymagań FIDO.

Niewątpliwie jest w tym wszystkim głębszy sens. Najsłabszym ogniwem w procesie np. logowania się do konta bankowego jest człowiek, często jego nieostrożność (zapisywanie haseł na karteczkach) i zawodność pamięci. Czytnik linii papilarnych, jeśli nie zlikwiduje, to wydatnie zminimalizuje ryzyko przejęcia poufnych danych.

Skoro przełom w technologii zabezpieczeń ma nastąpić za około pół roku, to ciekawe jak w odniesieniu do informacji o dostępności czujników biometrycznych w urządzeniach z Androidem, mają się doniesienia na temat najnowszego phabletu HTC, modelu One Max, który zgodnie z ostatnimi informacjami ma posiadać takowy element. Czy Max go otrzyma? Czy będzie on zgodny z wymogami FIDO..? A może One Max to urządzenie rozpoczynające wielką rewolucję zabezpieczeń na rynku urządzeń mobilnych?

Źródło: USA Today

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij