Udostępnij
Tweetnij

Historia Androida. Część 8: żelka i tablet Nexus 7

Zbliżamy się do końca naszej wyprawy w czasie, gdzie przyjrzeliśmy się z bliska historii Androida – najpopularniejszej platformy mobilnej na świecie. Pozostał nam ostatni rozdział. Poświęcony ostatniemu roku z życia systemu, a więc czasie, gdy Google między innymi udostępniło Jelly Bean i wprowadziło na rynek pierwszy tablet z logo Nexus na obudowie.

android-system-560x350

Zbliżamy się do końca naszej wyprawy w czasie, gdzie przyjrzeliśmy się z bliska historii Androida – najpopularniejszej platformy mobilnej na świecie. Pozostał nam ostatni rozdział. Poświęcony ostatniemu roku z życia systemu, a więc czasie, gdy Google między innymi udostępniło Jelly Bean i wprowadziło na rynek pierwszy tablet z logo Nexus na obudowie.

Przeczytaj koniecznie >> 10 najlepszych trików na tablety z Androidem

Na co przede wszystkim zwracasz uwagę podczas zakupu tabletu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Naszą wyprawę w czasie skończyliśmy ostatnio w czerwcu 2012 roku, przed prezentacją systemu Android 4.1 Jelly Bean oraz pierwszego tabletu z logo Nexus. Jak wyglądał ostatni rok dla Androida? Pora na małe przypomnienie.

Google prezentuje żelkę i Nexusa 7

W trakcie czerwcowej konferencji Google I/O firma z Mountain View w 2012 roku zaprezentowała pierwszą odsłonę systemu Android z linii Jelly Bean – wydanie z numerkiem 4.1. Pierwsza wersja żelki doczekała się wielu usprawnień względem Androida Ice Cream Sandwich. System doczekał się udoskonaleń pod względem wydajności i stabilności oraz wielu ciekawych funkcji, w tym widżetów, których rozmiar może być zmieniany automatycznie i nowych opcji z zakresu obsługi powiadomień.

Android 4.1 Jelly Bean został udostępniony w postaci aktualizacji dla użytkowników Nexusów 19 lipca. W tym samym miesiącu do sprzedaży trafił również pierwszy tablet z logo Nexus, czyli urządzenie przygotowane przez Asusa. Wtedy też Nexus 7 oferował naprawdę udany stosunek jakości i funkcjonalności do ceny. Tablet wyposażono między innymi w 7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli i czterordzeniowy procesor Nvidia Tegra 3, a całość wyceniono (w wersji z 16 GB pamięci na dane) na zaledwie 199 dolarów.

25 miliardów pobrań aplikacji z Google Play store

W sierpniu 2012 roku Google ogłosiło, że liczba pobrań aplikacji z Play store przekroczyła magiczną barierę 25 miliardów. Wynik z pewnością był świetny. Tym bardziej, że pod koniec 2011 roku świętowano 10 miliardów ściągnięć aplikacji. W lipcu tego roku wynik został podwojony, gdy Google pochwaliło się 50 mld pobranych aplikacji. W październiku zeszłego roku okazało się również, że Android kontroluje już aż 75% rynku smartfonów.

Google prezentuje Androida 4.2 i Nexusa 10

Pod koniec października zeszłego roku firma z Mountain View zaprezentowała światu Androida 4.2 Jelly Bean, w którym na szczególną uwagę zasługiwało pojawienie się wsparcia dla wielu kont użytkowników na tabletach, pomiędzy którymi możemy się płynnie przełączać.

W trakcie tej samej konferencji zaprezentowano tablet Nexus 10, który dla odmiany został przygotowany przez Samsunga. Urządzenie z pewnością było ciekawe, głównie z racji z implementacji wyświetlacza o rozdzielczości aż 2560 x 1600 pikseli. Mimo wszystko Nexus 10 (pomimo dosyć atrakcyjnej ceny) nie odniósł spektakularnego sukcesu.

Google I/O – czas na zmiany w Androidzie

Majowa konferencja Google I/O o dziwo nie przyniosła nam nowej odsłony Androida (tej doczekaliśmy się dopiero dwa miesiące później), ale firma z Mountain View zapowiedziała kilka ciekawych zmian związanych z rozwojem własnej platformy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wiele nowych funkcji ma być implementowanych poprzez aplikacje, a nie w samym systemie.

Android 4.3 Jelly Bean, czyli ostatnia żelka

W lipcu Google zaprezentowało Androida 4.3 Jelly Bean, który po chwili został udostępniony użytkownikom Nexusów. Przy okazji doczekaliśmy się również nowego Nexusa 7 z wyświetlaczem full HD, który ponownie dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie. Warto dodać, że Android 4.3 jest ostatnią wersją systemu spod znaku żelki. Kolejną odsłoną Androida będzie wydanie z numerem 4.4 aka… Kit Kat.

I tak oto zakończyła się nasza wyprawa w czasie. Teraz pozostaje nam już tylko na bieżąco obserwować dalszy rozwój Androida. Wcześniejsze odcinki naszego cyklu artykułów znajdziecie pod tym adresem.

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij