Udostępnij
Tweetnij

Historia Androida. Część 6: Android zadomawia się na tabletach

Pomału zbliżamy się do kresu naszej historii poświęconej systemowi Android. Ostatnim razem cofnęliśmy się do 2010 roku, kiedy to prześledziliśmy najciekawsze wydarzenia związane z platformą Google, które miały miejsce w tym czasie. Teraz z kolei cofniemy się do 2011 roku, gdy Android na dobre zadomowił się na tabletach za sprawą systemu Honeycomb, a potem Ice Cream Sandwich.

android-system-560x350

Pomału zbliżamy się do kresu naszej historii poświęconej systemowi Android. Ostatnim razem cofnęliśmy się do 2010 roku, kiedy to prześledziliśmy najciekawsze wydarzenia związane z platformą Google, które miały miejsce w tym czasie. Teraz z kolei cofniemy się do 2011 roku, gdy Android na dobre zadomowił się na tabletach za sprawą systemu Honeycomb, a potem Ice Cream Sandwich.

Przeczytaj koniecznie >> Kupujemy tablet do gier za mniej niż tysiąc złotych. Na co zwracać uwagę?

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

W 2010 roku doczealiśmy się premiery pierwszy tabletów internetowych z systemem Android. Wśród nich była pierwsza generacja Samsunga Galaxy Tab, którą zaprezentowano we wrześniu 2010 roku. Urządzenie pracowało pod kontrolą Androida 2.2 Froyo i niestety pozostawiało sporo do życzenia pod względem funkcjonalności. Androidowo-tabletowa rewolucja nastąpiła dopiero w 2011 roku!

Google zapowiada Androida 3.0 Honeycomb

Początek 2011 roku z pewnością upłynął nam pod znakiem Androida zaprojektowanego pod kątem tabletów internetowych. Na początku stycznia Google zaprezentowało światu system Honeycomb, czyli Androida 3.0, który skrojono z myślą o tabletach internetowych. Dzień później, 6 stycznia okazało się, że platforma Google wyprzedziła w Stanach Zjednoczonych system iOS i stała się (po BlackBerry) drugim co do popularności systemem mobilnym na tym rynku. Nieco później, bo w lutym doczekaliśmy się prezentacji pierwszych tabletów (w tym Motoroli Xoom) z Honeycombem, ale na ich premierą trzeba było poczekać kilka miesięcy dłużej.

Tablety z Androidem Honeycomb trafiają na rynek

Dopiero w maju 2011 roku Google (wraz z partnerami) oficjalnie wprowadziło na rynek pierwsze tablety z Honeycombem. Ta wersja systemu została przede wszystkim zoptymalizowana pod kątem większych wyświetlaczy dotykowych stosowanych w tabletach internetowych. Zmodyfikowano nie tylko główny interfejs Androida, ale również pojawiły się pewne nowości, w tym paski akcji (który znacznie ułatwiał kontrolowanie aplikacji) oraz systemowy (odpowiedzialny za globalne powiadomienia). Ponadto dodano wiele nowych funkcji pozwalających personalizować ekran domowy systemu Android oraz przeprojektowano klawiaturę ekranową. Na uwagę zasługuje również pojawienie się nowych standardów zaprojektowanych z myślą o aplikacjach pisanych pod kątem większych wyświetlaczy dotykowych. Przeprojektowano także widżety.

100 milionów urządzeń z Androidem

Platforma Google zaliczyła kolejne momentum we własnej historii w maju 2011 roku, gdy ogłoszono 100 milionów aktywowanych urządzeń z Androidem. Nieco później, bo w połowie lipca tego samego roku Google pochwaliło się, że dzienna liczba aktywacji nowych smartfonów i tabletów z Androidem przekroczyła barierę 500 tysięcy. Andy Rubin – niezaprzeczalny ojciec Androida zdradził wtedy także, iż wzrost aktywacji notowany jest na poziomie 4,4%/tydzień, co z pewnością stanowiło świetny wynik. Warto dodać, że na chwilę obecną każdego dnia aktywowanych jest dziennie ponad 1,5 miliona nowych urządzeń z Androidem, a więc trzy razy więcej niż dwa lata temu.

Android na tabletach i… pierwsze problemy

Wydanie tabletowej wersji Androida z pewnościa stanowiło milowy krok w rozwoju platformy Google’a (wszak jest to obecnie najpopularniejszy system na „dachówkach”), ale sprawiło również pewne problemy, które zaczęły pogłębiać proces fragmentacji systemu firmy z Mountain View. Google oczywiście zdawało sobie z tego sprawę i postanowiło ratować sytuację. Za sprawą systemu Android 4.0 Ice Cream Sanwich, który udostępniono pod koniec 2011 roku, a mającego rozwiązać powstałe problemy i ujednolicić platformę. O tym jednak opowiemy wam w kolejnych odcinku naszego cyklu artykułów poświęconych historii najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie. Wcześniejsze artykuły na temat historii Androida znajdziecie pod tym adresem.

Źródło: droidlife, google, wikipedia

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij