Udostępnij
Tweetnij

Historia Androida. Część 4: od wersji do wersji

Naszą wycieczkę w przeszłość skończyliśmy ostatnio na 2008 roku, kiedy to Android stał się rzeczywistością za sprawą oficjalnego debiutu samego systemu Google’a, jak i rynkowej premiery pierwszego urządzenia z tym OS-em – smartfonu T-Mobile G1. Dziś z kolei przyjrzyjmy się z bliska kolejnym 12 miesiącom historii Androida. Cofnijmy się do roku 2009…

Android

Naszą wycieczkę w przeszłość skończyliśmy ostatnio na 2008 roku, kiedy to Android stał się rzeczywistością za sprawą oficjalnego debiutu samego systemu Google’a, jak i rynkowej premiery pierwszego urządzenia z tym OS-em – smartfonu T-Mobile G1. Dziś z kolei przyjrzyjmy się z bliska kolejnym 12 miesiącom historii Androida. Cofnijmy się do roku 2009…

Przeczytaj koniecznie >> Poradniki w serwisie Tablety.pl

Pierwsze aktualizacje

Po premierze Androida 1.0 w 2008 roku Google ostro zabrało się do prac związanych z kolejnymi wersjami własnego systemu. Już w lutym 2009 roku firma z Mountain View udostępniła pierwsze, znaczące uaktualnienie dla platformy – w postaci Androida 1.1. Patch nie tylko rozwiązał w smartfonie G1 kilka problemów, na które skarżyli się użytkownicy, ale również pojawiły się nowe funkcje. Na przykład możliwość zapisywania załączników z wiadomości MMS.

Trzy miesiące później, w maju 2009 roku Google udostępniło Androida 1.5, którego znamy również jako Cupcake. Tym razem pojawiło się znacznie więcej nowości. Warto tutaj wymienić nową klawiaturę ekranową, pojawienie się widżetów na ekranie domowym, zupełnie nową przeglądarkę internetową, możliwość nagrywania filmów za pomocą programu Aparat i nowe aplikacje Google’a, które zintegrowano z systemem. Android 1.5 był również znacznie szybszy względem poprzednich wersji. Warto dodać, że w międzyczasie (w kwietniu) T-Mobile ogłosiło ponad milion sprzedanych smartfonów G1. Udało się to osiągnąć w pół roku po jego rynkowej premierze, co na tamte czasy stanowiło naprawdę niezły wynik!

Kolejny konkurs na aplikacje i Android 1.6

Druga połowa 2009 roku również była bardzo ciekawa dla Androida. W sierpniu Google ogłosiło drugą edycję konkursu Android Developer Challenge, w ramach którego deweloperzy mogli zgłaszać własne aplikacje. W kolejnym miesiącu Google zapowiedziało następną odsłonę Androida – z numerkiem 1.6. Tydzień później (15 września) system został udostępniony w postaci aktualizacji. Ta wersja systemu z pewnością była przełomową. Wśród nowości i udoskonaleń, które pojawiły się wraz w Donut warto wymienić:

  • pole szybkiego wyszukiwania;
  • dodano wsparcie dla VPN;
  • pojawiły się wskaźniki zużycia energii baterii w panelu ustawień;
  • odświeżono aplikację Android Market;
  • pojawiło się wsparcie dla konwersji tekstu na mowę;
  • dodano obsługę wielu nowych gestów.

System (po raz kolejny) również znacznie szybciej działał niż poprzednie wersje. Oficjalną zapowiedź systemu możecie obejrzeć na poniższym filmie.

Android 2.0 i wszystko zaczyna się od początku

Google długo nie kazało czekać na kolejną odsłonę Androida. Już pod koniec października 2009 roku firma z Mountain View zaprezentowało zupełnie nową wersję systemu – Android 2.0 Eclair. W tej wersji systemu na szczególną uwagę zasługuje dodanie wsparcia dla Bluetootha 2.1, nowe aplikacje Kalendarz i Internet, odświeżona klawiatura ekranowa oraz liczne udoskonalenia w aplikacjach Aparat, E-mail, Wiadomości oraz Kontakty.

Android 2.0 stanowił swego rodzaju przełom (co Google chciało podkreślić za sprawą samego numeru wersji), ale okazał być się również problematyczny. Od Eclair rozpoczęła się tak zwana fragmentacja platformy, z którą Google stara sobie poradzić do dziś. O tym jednak opowiemy wam w kolejnym odcinku naszego cyklu artykułów. Z kolei wcześniejsze materiały poświęcone historii Androida znajdziecie pod tym adresem.

Pytanie konkursowe #03

Donut, to nazwa kodowa Androida z numerem…?

1. Androida 1.1;
2. Androida 1.5;
3. Androida 1.6.

Więcej informacji o naszym konkursie znajdziecie w regulaminie.

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij