Udostępnij
Tweetnij

Aakash – najtańszy tablet świata wkrótce w 4. odsłonie

Pamiętacie „najtańszy tablet” świata – Aakash? Okazuje się, że czwarta generacja tego urządzenia zbliża się wielkimi krokami i już wkrótce indyjscy studenci będą mogli nabyć w cenie stanowiącej równowartość zaledwie 24,65 dolara.

Tablet Aakash

Pamiętacie „najtańszy tablet” świata – Aakash? Okazuje się, że czwarta generacja tego urządzenia zbliża się wielkimi krokami i już wkrótce indyjscy studenci będą mogli nabyć w cenie stanowiącej równowartość zaledwie 24,65 dolara.

Przeczytaj koniecznie >> Aakash 2 – najtańszy tablet świata debiutuje w Indiach

Jaki masz system we własnym tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Aakash jest wspólną inicjatywą rządu Indii oraz firmy Datawind, w ramach której ponad dwa lata temu zbudowano najtańszy tablet na świecie. Urządzenie indyjscy studenci mogli zakupić w cenie stanowiącej równowartość zaledwie 35 dolarów. Później urządzenie trafiło do detalicznej sprzedaży (w cenie o 12 dolarów wyższej), jako tablet Ubislate i cieszyło się na tyle dużym powodzeniem, że producent miał problemy z realizacją zamówień.

W między czasie na rynku pojawiła się druga i trzecia generacja tabletu, a teraz z kolei na stronie indyjskiego rządu opublikowano dokument (w formacie PDF), w którym zaproponowano specyfikację techniczną dla Aakash IV. Urządzenie ma być wyposażone w następujące elementy:

  • 7-calowy wyświetlacz pojemnościowy;
  • 1 GB pamięci operacyjnej RAM typu DDR3;
  • 4 GB pamięci na dane, które będzie można rozszerzyć za pomocą kart microSD (o pojemności do 32 GB);
  • Wi-Fi b/g/n i Bluetootha 2.1 lub nowszego;
  • baterię, która pozwoli na 3 godziny odtwarzania filmów w rozdzielczości 720p i do 5 godzin podczas pracy z przeglądarką internetową.

Ponadto urządzenie ma pozwalać na dual boot, a więc możliwość uruchamiania dwóch systemów: Androida oraz Ubuntu. Rząd indyjski zamierza dostarczyć urządzenie do 25 tysięcy koledżów oraz 400 uczelni wyższych na terenie całego państwa. Aakash IV ma kosztować 1130 rupii indyjskich, co stanowi równowartość zaledwie 24,65 dolara.

Źródło deity.gov.in

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij