Udostępnij
Tweetnij

Google I/O: bez Androida 4.3 i nowego Nexusa 7, ale nowości było wiele

Dziś o godzinie 18:00 naszego czasu rozpoczęła się konferencja Google I/O. Pierwszy dzień wydarzenia przyniósł nam liczne nowości ze świata Androida oraz innych produktów firmy z Mountain View. Doczekaliśmy się między innymi usługi Google Play Game, licznych rozwiązań dla deweloperów oraz informacji na temat Map Google, a to nie wszystko! Podsumowujemy dla was pierwszy dzień konferencji.

google-io

Dziś o godzinie 18:00 naszego czasu rozpoczęła się konferencja Google I/O. Pierwszy dzień wydarzenia przyniósł nam liczne nowości ze świata Androida oraz innych produktów firmy z Mountain View. Doczekaliśmy się między innymi usługi Google Play Game, licznych rozwiązań dla deweloperów oraz informacji na temat Map Google, a to nie wszystko! Podsumowujemy dla was pierwszy dzień konferencji.

Przeczytaj koniecznie >> 10 najciekawszych trików na tablety z Androidem

Cenisz sobie produkty Apple?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Ciut informacji liczbowych

Tegoroczna konferencja Google I/O rozpoczęła się oczywiście od kilku ciekawych danych statystycznych związanych z Androidem. Warto tutaj wymienić następująco:

  • Do tej pory aktywowano 900 milionów urządzeń z systemem Google. Wynik świetny, gdy weźmiemy pod uwagę, że system debiutował na rynku 4,5 roku temu. Tak więc okrągły miliard aktywacji przed końcem tego roku, to już pewniak.
  • Pobrano 48 miliardów aplikacji z Google Play store. Do wyniku z App Store niewiele więc brakuje, bo obecnie Apple odlicza do 50 miliardów pobrań aplikacji dla iOS. Warto dodać, że 2,5 miliarda ściągnięć zanotowano tylko w ostatnim miesiącu.
  • Z przeglądarki Chrome korzysta już 750 milionów użytkowników, a program również doczekał się dziś kilku ciekawych rozwiązań, w tym integracji z Google Now na desktopach.

Google Play Game, czyli centrum gier dla Androida

Kolejnym punktem dzisiejszego wieczoru było ujawnienie centrum gier dla urządzeń z Androidem, o którym wspominaliśmy wam z zeszłym tygodniu. Google Play Game jest mocno zintegrowane z innymi rozwiązaniami firmy z Mountain View, w tym z serwisem Google+ oraz usługami Google Play. Deweloperzy gier mogą już teraz pobierać pakiet SDK, który pozwoli im przystosować własne gry pod kątem Play Game.

Google Play Music All Access, czyli odpowiedź na Spotify

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, Google ujawniło dziś informacje związane z własną usługa strumieniowania muzyki – Google Play Music All Access. To nic innego, jak odpowiedź firmy z Moutain View na takie usługi, jak Spotify, Deezer czy WiMP. Nowa usługa jest oczywiście zintegrowana z Google Play Music i będzie kosztować 9,99 dolarów/miesiąc. Będzie również dostępna 30-dniowa wersja trial. Te osoby, które rozpoczną korzystanie z edycji testowej Google Play Music All Access przed 30 czerwca mogą liczyć na zniżkę podczas zakupu subskrypcji. Wtedy też cena wyniesie 7,99 dolara na miesiąc.

Google Hangouts

Kolejną nowością, którą dziś zaprezentowano jest platforma komunikacyjna Hangouts. Nowe rozwiązanie jest dostępne nie tylko dla Androida, ale również na komputery PC oraz dla urządzeń z systemem iOS. Hangouts zostało oddane w ręce użytkowników już dziś i można je pobrać zarówno z App Store, jaki Google Play store. W tym celu udajcie się pod ten adres.

Nowe mapy

Google słynie z własnych map i dziś nie pozostawiło złudzeń, że jest liderem na rynku tego typu rozwiązań. Mapy Google już latem tego roku trafią w odświeżonej wersji na urządzenia z iOS i Androidem, w tym również doczekamy się natywnej wersji aplikacji dla iPada. Nowe mapy mają być jeszcze głębiej zintegrowane z takimi usługami, jak Google Street View.

Google Now na desktopach

Wiedzieliśmy o tym już od jakiegoś czasu, a w trakcie konferencji informacje te potwierdzono. Google Now na dobre zadomowi się także na naszych komputerach. Usługę zintegrowano z przeglądarką Chrome, a więc będziemy mogli wydawać polecenia głosowe również na desktopach. Rozmawianie z komputerem pozostawiamy jednak waszej ocenie… ;)

Jednak pozostał niedosyt…

Niestety, ale pierwszego dnia konferencji Google I/O nie doczekaliśmy się prezentacji Androida 4.3, jak i nowego Nexusa 7 (choć na początku keynote wydawało się, że oba produkty zostaną przedstawione). Pozostaje nam wierzyć, że nastąpi to jutro. Nic nie jest jeszcze przesądzone.

Konferencja Google I/O potrwa do najbliższego piątku, czyli 17 maja. Spodziewamy się, że podczas wydarzenia zostaną ujawnione kolejne produkty. Niemniej, jest mało prawdopodobnym, że poznamy właśnie te, na które najbardziej czekaliśmy.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij