Udostępnij
Tweetnij

Uruchomiamy tabletowe aplikacje dla Androida na smartfonie

Część aplikacji, które znajdziemy w Google Play store możemy uruchamiać tylko na konkretnym typie urządzenia. Na tablecie lub smartfonie. Niestety, ale nie wszystkie programy dla Androida są „elastyczne”, a więc dostosowane pod kątem wyświetlaczy o danej gęstości dpi. Na szczęście istnieje prosta metoda, który pozwoli wam uruchamiać aplikacje pisane dla tabletów na smartfonach z Androidem.

Część aplikacji, które znajdziemy w Google Play store możemy uruchamiać tylko na konkretnym typie urządzenia. Na tablecie lub smartfonie. Niestety, ale nie wszystkie programy dla Androida są „elastyczne”, a więc dostosowane pod kątem wyświetlaczy o danej gęstości dpi. Na szczęście istnieje prosta metoda, który pozwoli wam uruchamiać aplikacje pisane dla tabletów na smartfonach z Androidem.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzje akcesoriów dla tabletów

Część aplikacji w Google Play store dostosowanych jest pod kątem wyświetlaczy tabletów (dotyczy to przede wszystkim gier w wersji HD), a inne z kolei dedykowane są smartfonom. Część z kolei działa na obu urządzeniach, ale oferuje zupełnie inny widok. Dobrym przykładem jest tutaj Gmail dla Androida, który na smartfonach oferuje widok w postaci jednej kolumny, a na tabletach już w dwóch.

Możemy jednak „oszukać” aplikacje z Google Play store i te „tabletowe” zmusić do uruchamiania na telefonach z Androidem.

W celu przeprowadzenia dalszych czynności z tego poradnika musimy dysponować tylko smartfonem z Androidem, który jest zrootowany, a więc oferuje dostęp do konta z największymi uprawnieniami w systemie. Jeśli posiadasz takie urządzenie, to następnie wykonaj następujące kroki:

1. Wykonaj kopię zapasową smartfonu za pomocą nanbackup. Przyda się w momencie, gdyby coś poszło nie tak.

2. Pobierz paczkę APK z XposedInstaller (dostępna pod tym adresem) i zainstaluj ją w smartfonie. Uruchom paczkę i zignoruj ostrzeżenie w postaci uzyskania dostępu do uprawnień roota. Następnie naciśnij przycisk Install/Update i potem uruchom smartfona ponownie dotykając przycisk Reboot.

3. Pobierz pakiet Per App Density Setting (dostępny tutaj) i również go zainstaluj w smartfonie.

4. Uruchom Xposed Framework App i na karcie Modules aktywuj funkcję Per App Density Module. Następnie zresetuj urządzenie.

5. Uruchom aplikację Per App Settings, gdzie następnie możesz ustawić możliwość uruchamiania dowolnych aplikacji dla Androida (również o niestandardowej dla smartfonu rozdzielczości) wskazując na przykład wartość 160 dpi (ale nie więcej niż 177 dpi) i rozdzielczość 1280 x 800 pikseli.

Warto dodać, że sklep Google Play store w tabletowej wersji również możesz domyślnie uruchomić na smartfonie. W tym celu musisz tylko uruchomić PerAppSetting, odnaleźć ustawienia dla Play store i ustawić wartość 160 dpi. Następnie zapisz ustawienia (przyciskiem Save). Odnajdź również aplikację com.google.android.gsf, dla której ustaw taką samą wartość dpi i zapisz ustawienia. Uruchom sklep Google Play i po chwili przywita cię „tabletowa” wersja modułu.

Rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że nie wymaga instalacji specjalnego ROM-u, który posiada wbudowane opcje do zmiany dpi dla elementów interfejsu (na przykład Paranoid Android). Proste i skuteczne. Pamiętajcie jednak, że wszystkie czynności opisane powyżej wykonujecie na własne ryzyko i redakcja tablety.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne problemy z urządzeniem, które mogą być konsekwencją wykonywania tych działań.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij