Udostępnij
Tweetnij

Android świętuje 5-te urodziny, a jak się narodził?

Android świętuje właśnie piąte urodziny. Oficjalnie za datę narodzin platformy Google uznaje się 5 listopada 2007 roku. Dziś Android jest liderem na rynku smartfonów oraz coraz lepiej radzi sobie także na tabletach internetowych. Wiecie jednak jak powstawał i jakie były jego początki? Zapraszamy na krótką wyprawę w przeszłość!

Android świętuje właśnie piąte urodziny. Oficjalnie za datę narodzin platformy Google uznaje się 5 listopada 2007 roku. Dziś Android jest liderem na rynku smartfonów oraz coraz lepiej radzi sobie także na tabletach internetowych. Wiecie jednak jak powstawał i jakie były jego początki? Zapraszamy na krótką wyprawę w przeszłość!

Przeczytaj koniecznie >> 10 najlepszych trików na tablety z Androidem

Dokładnie 5 listopada 2007 roku, a więc pięć lat temu powołano do życia konsorcjum Open Handset Alliance, które przede wszystkim dedykowano Androidowi. Wtedy też Eric Schmidt powiedział następujące słowa: „dzisiejsze ogłoszenie jest ważniejsze niż jakikolwiek jeden Google Phone, o którym prasa spekulowała przez ostatnie kilka tygodni. Naszą wizją jest wyposażenie w tę potężną platformę tysięcy różnych modeli telefonów!” Oczywiście wiemy jak sytuacja wygląda dziś. Android jest bezapelacyjnie najpopularniejszym systemem operacyjnym dla smartfonów na świecie (mając udział na poziomie 75% rynku) oraz coraz lepiej radzi sobie na tabletach. Z ostatnich wyliczeń analityków firmy IDC wynika, że w przypadku dachówek platforma Google może się pochwalić udziałem na poziomie niemal 50% i już mocno depcze po piętach iPadowi. Droga do sukcesu nie była jednak prosta. Cofnijmy się w czasie i przyjrzyjmy się z bliska historii powstawania Androida.

Wszystko zaczęło się w 2005 roku. Dokładnie w lipcu, kiedy to Google kupiło małą kalifornijską firmę Android Inc. Zaraz po tej transakcji pojawiły się różne plotki na temat tego, co firma z Mountain View zamierza zrobić z projektem Android, o którym wtedy wiadomo było tylko, że związany jest z oprogramowaniem dla urządzeń przenośnych. Nieco później, bo w 2006 roku było już jasne, że Google pracuje nad własnym systemem operacyjnym bazującym na Linuksie dla urządzeń mobilnych. W tym celu w firmie powołano do życia nowy zespół, którym dowodził Andy Rubin – niekwestionowany ojciec Androida. Google nie zasypiało gruszek w popiele. Firma szybko pozyskała sobie partnerów do nowego projektu na świecie. W tym nie tylko producentów sprzętu, ale również operatorów sieci komórkowych. Wiadomym więc było, że chodzi o system dedykowany telefonom.

Końcówka 2006 roku była jeszcze ciekawsza, gdyż pojawiły się pierwsze plotki na temat tego, że Google szykuje własny telefon z Androidem! Wtedy urządzenie prasa okrzyknęła jako gPhone lub Google Phone. Prawdopodobnie firma posiadała aż 30 różnych prototypów urządzeń pracujących pod kontrolą Androida.

W drugiej połowie września Google zgłosiło wiele wniosków patentowych związanych z telekomunikacją. Zastosowanie Androida zaczęło więc się klarować. Wszystko stało się jasne właśnie 5 listopada 2007 roku, gdy do życia powołano Open Handset Alliance – konsorcjum, w skład którego wchodziły między innymi następujące firmy: Google, Qualcomm, Nvidia, T-Mobile, HTC, Motorola czy Intel. Tydzień później z kolei udostępniono (na zasadach wolnego oprogramowania) pierwszą wersję pakietu SDK dla Androida wraz ze stosownymi narzędziami i bibliotekami dla programistów. Co prawda początkowo platforma spotkała się z dosyć dużą krytyką ze strony deweloperów, tak mimo wszystko doskonale wiemy jak dalej potoczyły się losy Androida.

Platforma Google przez kolejne lata tylko umacniała się na rynku (bardzo rzadko notując chwilowe spadki udziałów). Dziś na świecie jest już ponad 500 milionów urządzeń pracujących w oparciu o Androida, a każdego dnia aktywowanych jest ponad milion nowych! Analitycy Gartnera zakładają ponadto, że w 2016 roku Android będzie najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie – wśród wszystkich urządzeń i zdetronizuje tym samym Windows!

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij