Udostępnij
Tweetnij

10 najlepszych darmowych aplikacji na tablety z Androidem

Niedawno popełniliśmy podobny do tego artykuł, proponujący 10 najlepszych aplikacji na iPada. Tym razem pokusiliśmy się o stworzenie listy 10 darmowych programów „must have” na tablety z Androidem. Oto nasze propozycje.

Niedawno popełniliśmy podobny do tego artykuł, proponujący 10 najlepszych aplikacji na iPada. Tym razem pokusiliśmy się o stworzenie listy 10 darmowych programów „must have” na tablety z Androidem. Oto nasze propozycje.

Przeczytaj koniecznie >> Firefox z jednym interfejsem dla wszystkich urządzeń

1. ES File Explorer

To coś, co jest nieodzownym dodatkiem w prawie każdym urządzeniu. EStrongs oddaje nam w ręce eksplorator plików ES File Explorer. Chcąc napisać o nim, łatwiej byłoby napisać czego nie umożliwia, ponieważ lista jego możliwości jest imponująco długa. Nie tylko możliwość przeglądania plików na tablecie, ich edycja czy przenoszenie. Dodatkowo z programem zintegrowano panel zarządzania uruchomionymi usługami, co pozwala na zarządzanie pamięcią operacyjną urządzenia. Nie zabrakło możliwości udostępniani plików zarówno na portalach, w wiadomościach oraz poprzez sieci bezprzewodowe.

Aplikacja jest całkowicie bezpłatna, choć jak w wielu przypadkach, w sklepie Google Play jest też jej płatna odmiana. Posiadanie ES File Exploratora na tablecie z Androidem to naszym zdaniem absolutna konieczność, szczególnie dla osób modernizujących swój system.

2. Skype

Skype to propozycja dla osób pragnących być w ciągłym kontakcie ze znajomymi czy rodziną, w dodatku w kontakcie możliwie tanim. Tanie, a nawet bezpłatne jest zarówno wysyłanie wiadomości, ale również połączenia głosowe i wideo pomiędzy użytkownikami Skype.  Użytkownik otrzymuje ponadto możliwość przesyłania plików (obrazów, filmów i muzyki) do innych użytkowników. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem sieci WiFi lub 3G, przy czym w przypadku tej ostatniej, należy liczyć się z naliczeniem opłat za przesył danych przez swojego operatora.

Do poprawnego działania aplikacja wymaga systemu w wersji co najmniej 2.2 można (wówczas możemy korzystać tylko z kamery w panelu tylnym) lub Androida w wersji 2.3, w którym można korzystać z obydwu kamer.

3. Mapy Google

Jeżeli nie chcecie inwestować w często drogą, pełnopłatną aplikację do nawigacji satelitarnej, to warto zainteresować się produktem Google. Mapy Google to aplikacja, która może nie jest nawigacją w pełnym tego słowa znaczeniu, jednak oferuje najbardziej potrzebne jej funkcje. Program oferuje szczegółowe mapy z budynkami 3D, wskazówki lektora jak w typowej nawigacji, informacje o ruchu drogowym czy miejscach zakorkowanych. Aplikacja jest bardzo rozbudowana, umożliwia podgląd zarówno w postaci map fizycznych jak i widoku satelitarnego.

Dla osób korzystających ze wskazówek o trasie sporadycznie, może okazać się niezastąpionym źródłem informacji. Miłym dodatkiem jest możliwość wyszukiwania punktów użyteczności publicznej – restauracji, kin, etc. Może to być przydatne zwłaszcza w czasie wakacyjnych wojaży.

4. Facebook

Tego programu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Aplikacja, która zapewnia użytkownikowi bezpośrednią łączność z największym portalem społecznościowym na świecie. Facebook dla Androida zapewnia stały kontakt ze znajomymi, możliwość udostępniania zdjęć i filmów, wysyłanie wiadomości SMS i prowadzenie rozmów na czacie. Nie zabrakło również dodatków znanych z przeglądarkowej strony Facebook – możliwości grania w gry, a także dzięki wykorzystaniu modułu GPS zamontowanego w naszym urządzeniu, meldowanie się w miejscach, w których jesteśmy.

Facebook dla Androida umożliwia także korzystanie z aplikacji zawartych w portalu, przeglądanie i edycję galerii zdjęć. Krótko mówiąc – dokładnie to samo co mamy do dyspozycji w pełnej wersji w przeglądarce.

5. ipla

Jednym słowem można określić tę aplikację jako telewizja internetowa dla użytkowników Androida. Umożliwia ona zarówno na ekranach smartfonów jak i tabletów z Androidem oglądanie programów telewizyjnych, serwisów informacyjnych, seriali, teledysków, etc. Zasoby ipla szacowane są na ponad 20 tysięcy pozycji stanowiących ponad 8.500 godzin oglądania. Użytkownicy mogą w czasie rzeczywistym oglądać 6 kanałów telewizyjnych: Polsat News, TV Biznes, Superstacja, 4Fun.TV, Rebel, iTV. Dodatkowo operato umożliwia korzystanie z wypożyczalni VOD, przy czym największym plusem tutaj jest opcja pobrania programu na urządzenie i oglądanie jej w trybie offline.

Aplikacja obsługuje tablety równie z najnowszymi wersjami Androida, oferując rozdzielczość wyświetlanego materiału 1280 x 800 pikseli. Z usługi można korzystać viua WiFi lub 3G, przy czym w przypadku tej ostatniej, szczególnie w przypadku pobierania filmów, należy liczyć się z opłatami za przesył danych naliczanymi przez operatora.

6. avast!

To coś, czego w dobie wszechobecnego zagrożenia wirusami w cyberprzestrzeni nie może zabraknąć nie tylko w komputerze PC, ale i w urządzeniu mobilnym. avast! Mobile Security to w zasadzie pełne zabezpieczenie naszego tabletu przed wirusami, kradzieżą danych, czy nawet fizyczną utratą urządzenia. Oprócz typowych funkcji, czyli ochrony antywirusowej i firewalla, avast! w wersji mobilnej chroni nas przez filtrowanie połączeń (książka kontaktowa), sms, oferuje monitoring uruchomionych aplikacji, ochronę sieci www, blokadę portów urządzenia czy karty pamięci.

Dość istotnym jest fakt, że wydawca położył nacisk, aby przy wszystkich swoich olbrzymich możliwościach, program był łaskawy dla baterii naszego urządzenia, nie obciążając jej nadto. Ciekwaostką jest również wspomniana możliwość zdalnych: zablokowania karty SIM, wyszukania urządzenia, wyczyszczenia pamięci, uruchomienie alarmu – za pomocą jednej wiadomości tekstowej.

7. Allegro

Czy jest ktoś w Polsce, kto choć raz nie zakupił towaru na Allegro? Jeśli nawet nie, to jak przypuszczamy jest takich osób bardzo niewiele. Prezentowana aplikacja umożliwia korzystanie z największego portalu aukcyjnego w naszym kraju. Dzięki niej wyszukamy towary za pomocą wyszukiwarki, kodów kreskowych, zdjęć i głosu. Ciekawymi dodatkami są możliwość skanowania kodów kreskowych, a także widżet ekranu początkowego, który oferuje szybkie wyszukanie przedmiotu bez konieczności uruchamiania samej aplikacji.

Uzupełnieniem już są przegląd historii wyszukiwania i interaktywna pomoc aplikacji. Program ma niestety jedną wadę, której nie sposób pominąć. Aplikacja Allegro umożliwia jedynie zakup towarów. Póki co nie wystawimy przedmiotu na sprzedaż, choć być może w niedalekiej przyszłości taka funkcjonalność również się pojawi.

8. Tłumacz Google

To niewątpliwie program, który w dobie możliwości podróżowania nie tylko po Starym Kontynencie, ale i po świecie, może znacząco przyczynić się do poprawy naszej komunikatywności. Aplikacja oferuje tłumaczenie słów i fraz w ponad 64 językach. W większości języków Tłumacz Google oferuje również tłumaczenie wymawianych fraz. Ciekawymi dodatkami jest  możliwość odsłuchiwania tłumaczeń czytanych na głos, komunikowanie się w trybie konwersacji, wyświetlanie tłumaczeń w językach innych niż łacińskie (np. chińskim) przy użyciu zapisu fonetycznego literami łacińskimi.

Użytkownik ma również możliwość wzbogacania wbudowanego słownika o frazy czy słowa nowo wpisane, a także, i to jest bardzo interesujące, tłumaczenia z wpisów dokonanych metodą pisma odręcznego. Wspomnijmy tylko jeszcze o wyświetlaniu tłumaczeń na całym ekranie tak, aby osoby znajdujące się obok nas mogły również zobaczyć tłumaczony tekst i mamy gotowy przepis na praktycznie bezstresowy kontakt nawet w nieznanym nam języku.

9. Dysk Google

Czy zdarzyła się wam sytuacja, gdy niespodziewanie na urządzeniu zabrakło miejsca na pobranie lub wgranie jakiegoś pliku? Na domiar złego karta pamięci jest pełna, albo, co gorsza, urządzenie nie posiada slotu na zewnętrzny nośnik? Ta usługa pomoże w takie sytuacji. Dysk Google to usługa będąca niczym innym jak serwisem przechowywania danych użytkownika w chmurze, na serwerach producenta. Jak zapewnia Google, aplikacja umożliwia nie tylko pełną kontrolę nad danymi przechowywanymi na Dysku, ale i możliwość ich udostępniania, a także pełnej edycji.

Google połączyło ponadto swój Dysk z aplikacją Dokumenty Google, pozwalającą na edycję plików z tekstem sformatowanym, wyświetlanie dokumentów PDF, ich konwersję, etc. Dodatkowo, pliki można udostępniać w trybie offline, pozwalającym na ich obróbkę bez konieczności połączenia z siecią. Interfejs aplikacji został zoptymalizowany dla tabletów nawet z najnowszymi wyświetlaczami i z systemem Android 3.0+.

10. Instagram

Jak wspominaliśmy przy okazji artykułu traktującego o aplikacjach dla iPada, ten program, choć występujący pod własną nazwą, jest już od pewnego czasu własnością Facebooka. Instagram to miód na serce dla osób lubujących się w fotografice, a co za tym idzie, w tworzeniu galerii, albumów zawierających zdjęcia. Umożliwia on obróbkę fotografii, ale również udostępnianie ich, co specjalnie nie powinno dziwić, w ramach największego na świecie portalu społecznościowego.

Instagram możemy bez problemu zintegrować ze swoim profilem na Facebooku. Program oferuje obsługę zdjęć w pozycji horyzontalnej i wertykalnej, a także współpracuje z tabletami posiadającymi system Android 2.2 i wyższy, współdziała z wbudowanymi w tablety kamerami oraz posiada wsparcie dla OpenGL ES 2.

Słowo na zakończenie

Jak zwykle przy takich okazjach można powiedzieć, że z powodzeniem znajdziemy lepsze aplikacje. Pewnie i tak, jednak nie sposób spośród olbrzymiej wręcz ich liczby wybrać takie, które będą odpowiadały każdemu użytkownikowi. Nasza lista powinna raczej być traktowana jako propozycja, która z Waszą Drodzy Czytelnicy pomocą, może być wzbogacona o sugestie, aplikacje które Waszym zdaniem będą równie przydatne. Zapraszamy do komentowania!

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij