Udostępnij
Tweetnij

Zupełnie nowy Firefox dla Androida już do pobrania [wideo]

Zgodnie z ubiegłotygodniowymi zapowiedziami, firma Mozilla zaprezentowała dzisiaj oficjalnie najnowszą wersję przeglądarki internetowej dla Androida.

Zgodnie z ubiegłotygodniowymi zapowiedziami, firma Mozilla zaprezentowała dzisiaj oficjalnie najnowszą wersję przeglądarki internetowej dla Androida.

Przeczytaj koniecznie >> 10 najlepszych darmowych gier na tablet z Androidem

Każdy użytkownik systemu Android wie, że wbudowana przeglądarka jest … delikatnie mówiąc … słaba. Do dzisiaj nie było w sklepie z aplikacjami jakiejś specjalnie sensownej alternatywy. Mozilla ma nadzieję, że zmiany jakie poczyniono w nowym Firefoksie, zagwarantują “znaczący wzrost prędkości przeglądania i możliwość personalizacji”.

Jako najważniejszą zmianę można z powodzeniem uznać porzucenie XUL na natywny kod Androida. Poza tym nowy „lisek” otrzymał spersonalizowany ekran startowy umożliwiający historię przeglądania, zakładki i hasła. Ma to maksymalnie usprawnić nawigowanie w sieci. Przeglądarka obsługuje protokoły HTML5, JavaScript, CSS, co daje pole do popisu deweloperom zajmującym się tworzeniem aplikacji współpracujących z przeglądarką. Funkcje Firefox Sync i Forefox Add-Ons, a także natywna obsługa Flash Playera zapewne zaspokoją oczekiwania osób narzekających dotychczas na brak możliwości personalizacji i poprawnego odtwarzania osadzonych w witrynach obiektów.

Wykaz zmian w nowym „ognistym lisku” przedstawia się następująco:

  • Zupełnie nowy interfejs użytkownika, który opracowano w celu lepszej integracji z powłoką Androida. Ponadto bardzo łatwo dostrzec, że w rzeczywistości nowe GUI bazuje na wspomnianym wyżej Australisie.
  • Wsparciem dla wtyczek – użytkownicy liska w Androidzie do tej pory narzekali, że przeglądarka nie obsługuje plug-inów, a jedynie rozszerzenia. Nowa beta wprowadza długo wyczekiwane wsparcie dla Flash Playera i innych wtyczek.
  • Szybsze uruchamianie i wczytywanie stron – Firefox od teraz oparty jest na natywnym kodzie Androida (wcześniej na XUL). Zmiana „bazy” programu zaowocowała znacznym przyspieszeniem przeglądarki (nie tylko podczas uruchamiania, ale również w czasie wczytywania stron internetowych). Zmniejszyło się również zużycie pamięci operacyjnej RAM.
  • Przebudowana strona startowa – podobnie, jak w ostatnich wydaniach beta liska dla desktopów, tak i Firefox Mobile doczekał się nowej strony startowej wyświetlającej najczęściej odwiedzane witryny.
  • Zablokowane plug-iny – pojawiło się wsparcie dla Flash Playera, ale warto zauważyć, że domyślnie zawartość wyświetlana za pomocą wtyczek jest blokowana. Należy najpierw zezwolić na ich wyświetlanie (poprzez tapnięcie).
  • Jeszcze lepsza praca z ekranem – zaimplementowano zupełnie nowe technologie odpowiedzialnie za przybliżanie elementów na stronach internetowych. Dzięki temu przeglądarka znacznie lepiej reaguje na polecenia wydawane palcami.
  • Szyfrowane wyszukiwanie – domyślnie wyszukiwanie w Google odbywa się za pomocą protokołu HTTPS.
  • Lepszy Awesome Bar – pasek mobilnego liska doczekał się funkcji pozwalających na prostszy dostęp do najczęściej odwiedzanych stron, historii przeglądania oraz zakładek.

Nowy Firefox dla Androida jest już do pobrania w Google Play.

 

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij