Udostępnij
Tweetnij

Windows 8: czy dzięki pakietowi Office Microsoft ma szansę z iPadem?

Żyjemy w erze post PC. Coraz częściej decydujemy się na zakup tabletu internetowego zamiast tradycyjnego komputera. Jesienią na rynku spodziewajmy się pierwszych tabletów z Windows 8 na pokładzie, w sukces których mocno wierzy Microsoft. Rodzi się jednak pytanie: czy tego typu urządzenia z nowymi okienkami mają szansę w starciu z iPadem? Całkiem możliwe, bo gigant z Redmond ma pewnego asa w rękawie, w postaci pakietu biurowego Microsoft Office!

Żyjemy w erze post PC. Coraz częściej decydujemy się na zakup tabletu internetowego zamiast tradycyjnego komputera. Jesienią na rynku spodziewajmy się pierwszych tabletów z Windows 8 na pokładzie, w sukces których mocno wierzy Microsoft. Rodzi się jednak pytanie: czy tego typu urządzenia z nowymi okienkami mają szansę w starciu z iPadem? Całkiem możliwe, bo gigant z Redmond ma pewnego asa w rękawie, w postaci pakietu biurowego Microsoft Office!

Przeczytaj koniecznie >> Coraz więcej kontrowersji wokół tabletów z Windows RT. Tym razem chodzi o cenę

Microsoft obecnie dwoi się i troi, aby móc (w końcu) stanąć do równej walki z iPadem na rynku tabletów internetowych. Do tej pory gigant z Redmond przespał boom na tablety, ale zamierza powrócić w chwale już jesienią tego roku, a to za sprawą systemu Windows 8, który przygotowano przede wszystkim z myślą o ekranach dotykowych.

Mimo wszystko firmy analityczne nie pozostawiają Microsoftowi złudzeń i spekulują, że iPad i tak przez wiele kolejnych lat będzie rządzić na rynku tabletów, a gigant z Redmond i jego Windows 8 będą musiały zadowolić się jedynie małym kawałkiem tego torciku.

Microsoft ma jednak spore szanse na sukces, a to głównie za sprawą własnego pakietu biurowego Office, który dostępny jest obecnie tylko na komputery z Windows i Mac OS X. Analiza przeprowadzona przez firmę Morgan Stanley nie pozostawia złudzeń. Okazuje się, że pracownicy firm, które przymierzają się do zakupu tabletów stawiają przede wszystkim na możliwość pracy z pakietem biurowym Microsoftu. Taką odpowiedź udzieliło aż 61% respondentów. Wśród ankietowanych, którzy już tablet posiadają odpowiedź również pojawiała się często, bo w przypadku 44%.

Wiemy, że Microsoft pracuje również nad pakietem Office dla iPada. Po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym już w zeszłym roku. W lutym z kolei do sieci wyciekło zdjęcie Office’a uruchomionego pod kontrolą tabletu Apple’a. Microsoft wszystkiemu zaprzeczył, ale temat powraca jak rzeka. Kilkanaście dni temu serwis BGR.com raportował, że Office na iPada jest już gotowy i zadebiutuje jesienią. Dziś rano z kolei wspominaliśmy wam, że The Wall Street Journal potwierdził te doniesienia. Oprogramowanie rzekomo jest już ukończone, ale Microsoft z (nie)wiadomych powodów wstrzymuje się z jego premierą. Rodzi się więc pytanie: czy jest to celowy zabieg, który ma na celu wyrównać szansę w momencie debiutu Windows 8?

Wszystko na to wskazuje. Kolejna odsłona Office, która ukrywa się pod kryptonimem „15” zostanie przystosowana pod kątem pracy na ekranach dotykowych. W tym celu zaimplementowano specjalny tryb, którego aktywacja spowoduje powiększenie elementów i przycisków tak, aby było je łatwiej trafić palcem. Co ciekawe, wybrane składniki Office będą zintegrowane również w Windows RT. Wiemy, że Microsoft nie planuje specjalnej, osobnej wersji pakietu na potrzeby architektury ARM, ale programy Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote trafią na tablety z tymi układami oraz Windows RT w zupełności za darmo.

Gigant z Redmond może więc mieć sporą przewagę. Jeśli do tego dodamy jeszcze brak Office’a dla iPada, to szanse Microsoftu jeszcze wzrosną. Analiza Morgan Stanley sugeruje więc, że Windows 8 może stać się drugą po iOS tabletową platformą na świecie z udziałem rzędu 25%. Android z kolei spadłby na trzecią pozycję.

Nie zmienia to faktu, że iPad jednak nadal będzie rządzić. Mimo wszystko odstawienie Androida byłoby i tak wielkim sukcesem.


sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij