Udostępnij
Tweetnij

Windows 8: jakie ma szanse na rynku tabletów?

Do rynkowej premiery Windows 8, czyli nowego systemu Microsoftu, którym producent zamierza zdziałać cuda na rynku tabletów, pozostało już tylko kilka miesięcy. Tymczasem firmy analityczne wręcz prześcigają się w prognozach, które raz są korzystne dla Redmond, a inny razem nie pozostawiają na nowych okienkach wręcz suchej nitki. Jedną z tych drugich jest najnowszy raport firmy NPD DisplaySearch, który nie wróży sukcesu Windows 8 na tabletach. Czy tak jednak w rzeczywistości będzie?

Do rynkowej premiery Windows 8, czyli nowego systemu Microsoftu, którym producent zamierza zdziałać cuda na rynku tabletów, pozostało już tylko kilka miesięcy. Tymczasem firmy analityczne wręcz prześcigają się w prognozach, które raz są korzystne dla Redmond, a inny razem nie pozostawiają na nowych okienkach wręcz suchej nitki. Jedną z tych drugich jest najnowszy raport firmy NPD DisplaySearch, który nie wróży sukcesu Windows 8 na tabletach. Czy tak jednak w rzeczywistości będzie?

Przeczytaj koniecznie >> Microsoft ujawnia wymagania dla Windows 8 na tabletach. Czego się spodziewać?

Nie ukrywajmy, ale Microsoft przespał cały boom na tablety i obecnie dwoi się oraz troi, aby naprawić swój błąd. Gigant z Redmond zamierza w chwale kontratakować konkurencję za pomocą tabletów z Windows 8. Na pewno pomoże w tym zupełnie nowy interfejs Metro UI, który stworzono z myślą o ekranach dotykowych czy wsparcie dla architektury ARM, prężnie zdobywającej obecnie rynek i dominującej wśród komputerów z ekranami dotykowymi.

Premiery nowego systemu Microsoftu, a wraz z nim również pierwszych urządzeń (w tym tabletów) z Windows 8 spodziewamy się już w okolicy października tego roku, a więc za niespełna sześć miesięcy. Czasu pozostało już coraz mniej. Microsoft obecnie szykuje się do udostępnienia ostatniej przed wydaniem RTM wersji poglądowej systemu (Windows 8 Release Preview), której spodziewamy się za około miesiąc, na początku czerwca. Stąd do wydania finalnego już niedaleko. Tak więc firmy analityczne zaczynają prześcigać się w raportach, w których starają się wywróżyć udział Windows 8 na rynku tabletów.

Najnowsze zestawienie firmy analitycznej NPD DisplaySearch nie pozostawia na Windows 8 wręcz suchej nitki. Według ich szacunków w tym roku Windows RT (czyli wariant nowych okienek dla architektury ARM) zdoła zagarnąć sobie tylko 1,5% rynku tabletów. Liderem pozostanie oczywiście Apple, a drugie miejsce przypadnie Androidowi z wynikiem nieco ponad 20%. Co ciekawe, w kolejnych latach wzrost Windows RT ma być również marginalny. Dopiero w 0217 roku nowe okienka na tabletach z układami ARM według NPD DisplaySearch mają szansę zagarnąć dla siebie około 7,5% rynku, gdzie iPad ma mieć ponad 50% udziałów, a Android już 40,5%.

Co najciekawsze, analiza NPD DisplaySearch w ogóle nie wróży zainteresowania tabletami z procesorami opartymi na architekturze x86 oraz standardowym wariantem Windows 8. Nie uważacie, że jest to co najmniej dziwne? Według nas nawet bardzo. Po pierwsze w tym roku spodziewamy się około 30 nowych tabletów z Windows 8 od wielu producentów i gros tych maszyn wyposażonych ma być właśnie w procesory x86, a nie ARM. Tych drugich będzie znacznie mniej. Kolejnym aspektem przemawiającym za wyborem tabletu z Windows 8 i intelowskim procesorem jest pełna wsteczna kompatybilność z dotychczasowymi aplikacjami pisanymi dla okienek. Pamiętamy, że Windows 8 na ARM nie pozwoli uruchamiać nam starszych programów? Co innego w systemie dla architektury x86, gdzie mają (rzekomo) działać praktycznie wszystkie aplikacje, które współpracują z Windows 7. Można więc stwierdzić, że klienci będą jednak chętniej sięgać po tablety z intelowskimi układami. Chociażby dlatego, że będą mogli użytkować dotychczasowe, ulubione programy.

Analitycy NPD DisplaySearch mogą więc się mylić. W rzeczywistości zostanie to zweryfikowane dopiero po premierze Windows 8. Takie wróżenie z fusów wydaje być się niezbyt dobrym pomysłem. Tym bardziej, że analizy różnych firm bardzo od siebie odbiegają wynikami. Wato więc potraktować je z przymrużeniem oka i poczekać, a wtedy zobaczymy jak będzie.

Jak uważacie: czy Windows 8 odniesie sukces na tabletach czy nie? Zamierzacie kupić tablet z tym systemem?

Zamierzasz kupić tablet z Windows 8 lub RT?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij