Udostępnij
Tweetnij

Google udostępnia Chrome beta dla Androida

O planach związanych z przystosowaniem przeglądarki Chrome na potrzeby urządzeń z Androidem słyszeliśmy pół roku temu. Koniec końców i okazało się, że programiści firmy z Mountain View nie zasypiali gruszek w popiele. Wczoraj, w Android Market udostępniono pierwszą, poglądową wersję beta przeglądarki Chrome dla Androida. Dostęp do aplikacji jest jednak mocno ograniczony i na razie nie wszyscy mogą wypróbować program w akcji.

O planach związanych z przystosowaniem przeglądarki Chrome na potrzeby urządzeń z Androidem słyszeliśmy pół roku temu. Koniec końców i okazało się, że programiści firmy z Mountain View nie zasypiali gruszek w popiele. Wczoraj, w Android Market udostępniono pierwszą, poglądową wersję beta przeglądarki Chrome dla Androida. Dostęp do aplikacji jest jednak mocno ograniczony i na razie nie wszyscy mogą wypróbować program w akcji.

Przeczytaj koniecznie >> 10 najlepszych tricków na tablety z Androidem

Pierwsze oznaki prac związanych z przeportowaniem Chrome na potrzeby tabletów z Androidem mogliśmy ujrzeć już w sierpniu zeszłego roku, gdy do sieci web przedostał się film prezentujący wczesny prototyp aplikacji działającej pod kontrolą Honeycomba. Później zrobiło się nieco cicho i sądzono, że Chrome zostanie zintegrowany z Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich. Nic takiego się jednak nie wydarzyło. Google jedynie usprawniło wbudowaną w system przeglądarkę, ale nadal nie była to aplikacja bazującą na otwartym Chromium. Z kolei w grudniu pojawiły się nowe informacje, które sugerowały rychłe pojawienie się Chrome na Androidzie. Były to prorocze znaki, bo wczoraj wieczorem firma z Mountain View publicznie ogłosiła dostępność Chrome beta dla własnej mobilnej platformy.

Niestety, Chrome beta nie może wypróbować każdy. Po pierwsze aplikacja współpracuje wyłącznie z Androidem Ice Cream Sandwich, a jak wiemy, tablety z tym systemem na rynku możemy policzyć na palcach obu dłoni. Kolejną niedogodnością jest dostępność aplikacji wyłącznie dla mieszkańców kilku regionów (w tym Stanów Zjednoczonych i wybranych państw Europy, które jednak nie obejmują Polski…). Oczywiście wkrótce Google rozszerzy dostępność Chrome beta, ale na razie w kraju musimy obejść się smakiem.

Co takiego interesującego jest w Chrome beta dla Androida? Przeglądarkę w całości oparto na „dużym” Chrome z numerem 16.0.915.75, ale zmodyfikowano interfejs na potrzeby ekranów dotykowych, zarówno tabletów, jak i smartfonów.

Chrome beta pozwala przeglądać strony internetowe w kartach, ma prosty interfejs użytkownika oraz pozwala wyszukiwać informacje bezpośrednio na uruchomionych witrynach. Google chwali się, że Chrome dla Androida jest niesamowicie szybki. Akceleracja sprzętowa zapewnia szybkie działanie programu, a strony z wyników wyszukiwania wczytują się w mgnieniu oka. Pierwsze wyniki są od razu wstępnie ładowane do pamięci, ale ma to również negatywne odbicie. Posiadając limit na internet mobilny nowej funkcji raczej nie docenimy i szybko wyłączymy, gdyż skutecznie przyczyni się ona do szybkiego zużycia pakietu na dane.

Nowa przeglądarka firmy z Mountain View to również liczne funkcje związane z synchronizacją ze starszym bratem. Możemy synchronizować zakładki i dane z omniboksu. Ponadto logując się do konta Google dostajemy ciekawą opcję, która pozwala uruchamiać te same karty na mobilnym Chrome, które przed chwilą przeglądaliśmy na komputerze. Producent dozbroił aplikację również w możliwość surfowania w trybie prywatności.

Google Chrome dla Androida nie będzie jednak obsługiwać Flasha. Informację potwierdziło samo Adobe, które zresztą wycofuje się już z Flash Playerem z Androida, jak i innych urządzeń mobilnych. Google stawia przede wszystkim na HTML5, również w tabletach i smartfonach. Stąd też brak wsparcia dla Flasha nie powinien już nikogo dziwić…

Szkoda tylko, że nie mamy okazji, aby wypróbować przeglądarkę w akcji. Na pocieszenie pozostaje nam tylko film opublikowany przez Google, na którym możemy zobaczyć Chrome beta na Androidzie. Mamy również nadzieje, że w przeciągu najbliższych tygodni producent rozszerzy dostępność przeglądarki na inne rynki, w tym również Polskę. Chrome beta dostępny jest pod tym adresem. Jeśli nie możecie wytrzymać i posiadacie tablet z Androidem Ice Cream Sandwich, to warto wiedzieć, że po sieci web krąży już plik APK z przeglądarką. Pobierzecie go na przykład tutaj.

Fot.: Google

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij