Udostępnij
Tweetnij

ADATA i-Memory UE710 – test i recenzja klucza USB z Lightning

Do naszej redakcji przywędrował uniwersalny klucz USB z wtykiem Lightning dla iPhone’ów i iPadów – ADATA i-Memory UE710. Przetestowaliśmy to urządzenie i podpowiadamy, czy warto je zakupić.

Do naszej redakcji przywędrował uniwersalny klucz USB z wtykiem Lightning dla iPhone’ów i iPadów – ADATA i-Memory UE710. Przetestowaliśmy to urządzenie i podpowiadamy, czy warto je zakupić.

adata

Zawartość opakowania i pierwsze wrażenia

ADATA i-Memory dotarł do nas w fabrycznym opakowaniu, które zawiera klucz USB oraz trochę niezbędnej papierologii. Nic nadzwyczajnego, ale warto zauważyć, że z tyłu pudełka umieszczono niezbędne informacje, w tym kod QR do aplikacji i-Memory, która jest niezbędna do pracy pendrive’a z urządzeniami z systemem iOS.

IMG_6932

Sam klucz USB ADATA i-Memory nie jest zbyt mały, ale nie jest też przesadnie duży. Pendrive wykonano z plastiku. Do testów otrzymaliśmy wariant w złotym kolorze, ale istnieją także inne. Klucz jest bardzo lekki i ma zaokrąglone brzegi obudowy.

Na szczególna uwagę zasługuje plastikowy przełącznik, który pozwala nam wysunąć wtyk Lightning, a z drugiej strony jest to pełnowymiarowa wtyczka USB 3.0. Przełącznik działa też na zasadzie blokady, a więc przesunięcie go w jedną stronę trwale zabezpiecza przed samoczynnym chowaniem się jednego z dwóch gniazdek. Na przykład w trakcie wkładania do portu USB. Dopiero jego lekkie wciśnięcie lekko do środka powoduje zwolnienie blokady. Niby niewiele, ale znacznie ułatwia to wygodę pracy z niewielkim gadżetem.

adata4 adata3

Ze złączem USB 3.0, ale…

Jak już wspomnieliśmy ADATA i-Memory ma port USB 3.0, który zapewnia szybki transfer danych. To oznacza, że po podłączeniu pendrive’a do komputera możemy liczyć na szybkie przeniesienie danych. Nasze testy wykazały, że odczyt plików odbywa się ze średnią prędkością około 21-22 MB/s. Natomiast zapis plików odbywa się z niewiele mniejszą prędkością – około 17 MB/s.

Jak natomiast sytuacja wygląda w przypadku podłączenia ADATA do Lightning iPhone’a lub iPada? Tutaj transfery są już dużo niższe, ale wynika to z faktu, że interfejs Apple’a zapewnia zgodność z USB 2, a nie USB 3. W drugim przypadku szybszy transfer plików oferowany jest tylko w iPadzie Pro z 12,9-calowym ekranem Retina. Przeprowadziliśmy test na katalogu ze zdjęciami o łącznym rozmiarze 250 MB. W przypadku zgrywania ich z komputera proces przebiega w ciągu zaledwie 20 sekund. Zgranie tych samych zdjęć na iPhone’a trwało prawie 4 minuty.

Czytelny interfejs aplikacji

Podłączając ADATA i-Memory do komputera mamy do czynienia z domyślnym eksploratorem plików, którego w urządzeniach z systemem iOS nie ma. Tutaj z pomocą przychodzi aplikacja i-Memory, która oferuje czytelny interfejs użytkownika. I choć nie jest ona dostępna po polsku, tak każdy odnajdzie się tu dosłownie po chwili. Interfejs podzielono na cztery sekcje i są to:

  • External Storage, gdzie znajdziemy informacje na temat ogólnego rozmiaru plików przechowywanych na ADATA i-Memory oraz szybki dostęp do poszczególnych typów danych, jak muzyka, zdjęcia czy filmy. Wraz z podglądem. Nie zabrakło także menedżera plików z wbudowaną wyszukiwarką.
  • My Phone – tutaj znajdziemy informacje na temat zajętej pamięci flash na iPhonie, jak i szybki dostęp do multimediów oraz wspomnianego menedżera plików, z którego jednak nie ma większego pożytku.
  • Status – w tym miejscu wyświetlane są informacje na temat przeprowadzanych transferów plików. Tutaj także można je szybko anulować.
  • Settings – ustawienia, gdzie na szczególną uwagę zasługuje opcja Contact Backup. Służy ona do szybkiego tworzenia kopii zapasowej kontaktów. Dane zapisywane są na kluczu USB w postaci pliku .vcf.

Podsumowanie

ADATA i-Memory jest z pewnością ciekawym gadżetem do szybkiego tworzenia kopii zapasowych danych z iPhone’ów i iPadów oraz ich przenoszenia na inne urządzenie. Gadżet działa jak należy i pozwala na kopiowanie danych do i z iPhone’a, choć transfer plików z iUrządzeń na klucz USB mógłby odbywać się nieco szybciej, tak iMemory nie można za bardzo nic zarzucić. Dużym plusem jest także przejrzysta aplikacja mobilna oraz certyfikat MFi, który zapewnia nam pełną kompatybilność z iGadżetami marki Apple. Pendrive nie jest jednak tani. Testowany model z 32 GB pamięci flash kosztuje 299 złotych. W ofercie dostępne są także wersje z 64 i 128 GB pamięci.

Nasza ocena: 5/6

Plusy:

+ złącza Lightning i szybkie USB 3.0
+ możliwość kopiowania danych w obie strony
+ przemyślana konstrukcja
+ różne warianty kolorystyczne
+ przemyślana aplikacja na urządzenia z iOS
+ certyfikat MFi

Minusy:

– transfer danych z iUrządzenia na klucz mógłby odbywać się szybciej
– niemałe ceny

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Sprzęt do testów dostarczyło:

AData_last_logo

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij