Udostępnij
Tweetnij

Recenzja i test Sandisk Connect Wireless Media Drive

Zewnętrzne nośniki danych są jednymi z najczęściej wybieranych akcesoriów do tabletów. Pozwalają one gromadzić większe ilości danych. Najczęściej nasz wybór pada na kartę pamięci, jednak w dzisiejszym artykule zaprezentujemy coś, co pozwoli zwiększyć pojemność magazynu danych bezprzewodowo. Zapraszamy do lektury!

Zewnętrzne nośniki danych są jednymi z najczęściej wybieranych akcesoriów do tabletów. Pozwalają one gromadzić większe ilości danych. Najczęściej nasz wybór pada na kartę pamięci, jednak w dzisiejszym artykule zaprezentujemy coś, co pozwoli zwiększyć pojemność magazynu danych bezprzewodowo. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja SanDisk Ultra Dual USB Drive

Firma SanDisk jest jednym z czołowych producentów akcesoriów związanych z przechowywaniem danych. Karty pamięci oferujące bardzo wysokie prędkości transferów to coś, oprócz jakości i często wysokiej ceny, z czym kojarzony jest ten producent.

Na łamach naszego portalu mieliśmy okazję przyjrzeć się już produktom SanDisk. Dzisiaj na testy trafił bezprzewodowy dysk zewnętrzny – Connect Wireless Media Drive. Na początek przyjrzyjmy się jego specyfikacji:

 

SanDisk_Connect_Wireless_Media_Drive_00_Specyfikacja

Urządzenie – budowa, materiały

SanDisk_Connect_Wireless_Media_Drive_01SanDisk_Connect_Wireless_Media_Drive_02

W charakterystycznym dla SanDiska opakowaniu w czerwo – białych kolorach odnajdziemy instrukcję obsługi urządzenia, a także przewód microUSB, za pomocą którego nie tylko naładujemy baterię wbudowaną w dysk, ale i prześlemy z komputera PC pliki do jego pamięci. Do redakcji trafił model wyposażony w 32 GB przestrzeni na dane. Warto tu dodać, że w ofercie jest jeszcze model z 64 GB pamięci. Testowany model zakupimy za kwotę 439 złotych, zaś model z 64 GB pamięci za sumę 639 PLN. Ceny pochodzą z Ceneo (na dzień 17.11.2014 r.), natomiast o czym warto wspomnieć to fakt, że w wyszukiwarkach cen często mylnie podawane są linki do Sandisk Connect Wireless Flash Drive, którego recenzję również możecie przeczytać na naszym portalu, a który jest zgoła innym urządzeniem.

SanDisk_Connect_Wireless_Media_Drive_03

Czym jest Sandisk Connect Wireless Media Drive? W przeciwieństwie do dotychczas testowanych urządzeń magazynowania danych, to nie pamięć przenośna USB, a dysk zewnętrzny, który nie posiada wbudowanego interfejsu pozwalającego podłączyć go bezpośrednio do komputera czy innego urządzenia (mówię o typowej wtyczce, nie o połączeniu zewnętrznym przewodem).

Zamknięto go w niewielkiej, płaskiej, mieszczącej się w dłoni obudowie. Podstawę jej budulca stanowi aluminium, które jest zresztą widoczne na bokach korpusu. Uzupełniono je tworzywem, na górze i na spodzie urządzenia. Górna część to wykonany na wzór plecionki plastik, z naniesionym centralnie, chromowanym logo producenta.

 

SanDisk_Connect_Wireless_Media_Drive_04

Dół z kolei to również tworzywo, jednak jednolite i delikatnie chropowate, z zaokrąglonymi ku górze krawędziami. Tutaj dodatkowo umieszczono pierścień, wykonany z połączenia gumy i pianki. Dzięki temu nasz dysk nie przesunie się po położeniu w zasadzie na dowolnej powierzchni.

Warto tu dodać, że już chyba tradycyjnie dla swoich produktów, SanDisk w testowanym urządzeniu stanął na wysokości zadania. Jakość materiałów, a przede wszystkim spasowania elementów są klasą samą dla siebie. To w istocie wzór godny naśladowania przez innych producentów.

 

SanDisk_Connect_Wireless_Media_Drive_05

Jednym z istotnych elementów umieszczonych na owalnej ramce dysku jest przycisk zasilania. Taką też pełni rolę. Jego przyciśnięcie przez około 3 sekundy powoduje włączenie urządzenia, ponowne wciśnięcie prze krótki czas powoduje wyłączenie SanDiska. Dysk posiada także system oszczędzania energii, dzięki któremu w przypadku dłuższej przerwy w użytkowaniu wyłączy się samoczynnie.

SanDisk_Connect_Wireless_Media_Drive_06

Po przeciwległej stronie tej krawędzi odnajdziemy trzy malutkie diody LED. Sygnalizują one (od lewej na powyższym zdjęciu): połączenie z Internetem, połączenie z siecią Wi-Fi oraz poziom energii zgromadzonej w ogniwie. Wszystkie trzy diody mają kolor zielony. W przypadku wyczerpania się baterii (osiągnięcia poziomu 10% naładowania), ostatnia pulsuje kolorem czerwonym.

SanDisk_Connect_Wireless_Media_Drive_07

Jeśli 32 czy 64 GB przestrzeni okaże się dla kogokolwiek niewystarczające, SanDisk przewidział możliwość powiększenia przestrzeni dyskowej. Wystarczy karta pamięci w standardzie SD/SDHC/SDXC.

SanDisk_Connect_Wireless_Media_Drive_08

Ostatnim elementem urządzenia jest port microUSB. Pozwala on nie tylko na ładowanie baterii wbudowanej w dysk, ale i przesyłanie danych z/na komputer PC. Urządzenie jest rozpoznawane jako dysk zewnętrzny czy pamięć przenośna, więc operacja kopiowania nie powinna być niczym trudnym. Szkoda tylko, że SanDisk nie przewidział wyposażenia dysku w najnowszy interfejs. Miast tego musimy pomęczyć się z wolniejszymi transferami, oferowanymi przez USB 2.0.

SanDisk_Connect_Wireless_Media_Drive_09SanDisk_Connect_Wireless_Media_Drive_10

Jak niewielkim urządzeniem jest Sandisk Connect Wireless Media Drive możecie zobaczyć na powyższych zdjęciach porównawczych. Kompaktowy dysk zmieścimy dosłownie wszędzie, a postawiony na biurku nie będzie zabierał wiele miejsca. W dodatku sam wygląd jest na tyle atrakcyjny, że nie trzeba go ukrywać. ;)

Oprogramowanie, działanie

Do współpracy z komputerem PC wymagany jest jedynie system operacyjny Windows lub Mac. Z kolei do współpracy z urządzeniami mobilnymi, działającymi pod kontrolą iOS czy Androida, wymagana jest aplikacja SanDisk Wireless Media Drive. Umożliwia ona nie tylko zarządzanie danymi zgromadzonymi w dysku, ale i obsługę urządzenia pod kątem połączeń pomiędzy nim a tabletami czy smartfonami, a także z Internetem.

This slideshow requires JavaScript.

Aplikacja jest bezpłatna, a ponadto banalnie prosta w obsłudze i jest naprawdę intuicyjna. Nieco większego zaangażowania może wymagać połączenie z Internetem za pośrednictwem dysku SanDisk, jednak to również nie jest trudne.

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że dysk pracuje bezprzewodowo w oparciu o sieć Wi-Fi w standardach b/g/n. W chwili włączenia zasilania zostaje utworzony swego rodzaju hot-spot, do którego podłączamy bezprzewodowo nasz tablet czy smartfon. Cała operacja zajmuje dosłownie kilkanaście sekund i już możemy przesyłać dane i odtwarzać bezprzewodowo media.

Do połączenia z Internetem natomiast wymagane jest uaktywnienie praw administratora w ustawieniach aplikacji. Do nich dostęp zyskujemy po wpisaniu hasła (domyślne to „admin”, można, a nawet należy je po pierwszym wpisaniu zmienić). Warto tu nadmienić, że w przeciwieństwie do Connect Wireless Flash Drive, w Media Drive bezproblemowo połączymy się z Internetem. Co więcej, nie będzie to miało istotnego wpływu na jakość przesyłanych/odtwarzanych mediów.

Oprócz możliwości połączenia z Internetem, w ustawieniach możemy włączyć lub wyłączyć dostęp do pamięci za pośrednictwem portu USB, a także zaktualizować oprogramowanie firmware dysku, zmienić hasło administratora, zaimportować kontakty, wykasować dane zgromadzone w pamięci czy wysłać opinię na temat użytkowania.

W trakcie używania dysku SanDisk poczyniłem kilka obserwacji, w związku z czym muszę o nich wspomnieć. W porównaniu do Flash Drive wyraźnie uległy poprawnie prędkości przesyłania danych via Wi-Fi (mówię o kopiowaniu plików), jednak w dalszym ciągu, pomimo tego, iż mamy do czynienia z USB w standardzie 2.0, jest to wciąż szybsza droga do skopiowania danych na/z dysk.

Dysk umożliwia kopiowanie danych do pamięci wbudowanej lub do zainstalowanej karty pamięci z komputera. Umożliwia również zapis tychże jeśli zostaną one do dysku przesłane bezprzewodowo. Niestety nie umożliwia kopiowania danych z karty do dysku i odwrotnie z pozycji aplikacji, czyli wewnętrznie. To pewne niedociągnięcie, które mogłoby zostać naprawione, pewnie w drodze aktualizacji oprogramowania firmware.

Jedną z najlepszych funkcjonalności jest możliwość podłączania urządzeń. Z dyskiem SanDisk można połączyć symultanicznie aż 8 różnych urządzeń, natomiast media z dysku można odtwarzać na 5 tabletach czy smartfonach jednocześnie. W dodatku materiał o jakości 720p HD jest na każdym z nich prezentowany bez przycięć, spowolnień czy opóźnień.

Bateria wbudowana w dysk, zgodnie z zapewnieniami producenta ma zapewnić 8 godzin nieprzerwanego streamingu. I jeśli będziemy przesyłać materiał w jakości HD 720p na jedno urządzenie, to ogniwo przetrwa około 7,5 – 8 godzin. Oczywiście, relatywnie, jeśli zwiększymy liczbę urządzeń podłączonych do dysku, ten czas będzie się skracał.

Należy pamiętać, że dysk SanDisk to wciąż urządzenie do magazynowania danych (choć o nieco rozbudowanych możliwościach), zatem nie posiada wbudowanych aplikacji do odtwarzania mediów. Są one prezentowane na urządzeniach odbiorczych, zaś same pliki/dane są „zasysane” z Media Drive.

Podsumowanie

Sandisk Connect Wireless Media Drive to niewątpliwie produkt świetny. Znakomita jakość materiałów i wykonania, mogąca być wzorem dla innych producentów, nie tylko akcesoriów czy urządzeń mobilnych idzie pospołu z funkcjonalnościami. Bezprzewodowy przesył danych pomiędzy urządzeniami, streaming mediów via Wi-Fi do kilku urządzeń jednocześnie, w dodatku bez uszczerbku na jakości dla materiałów. Do plusów dodajmy również wydajną baterię i (w odniesieniu do Flash Drive) bezproblemowe i jednoczesne połączenie dysku z urządzeniami i z Internetem.

SanDisk nie ustrzegł się niedociągnięć. Można do nich zaliczyć brak możliwości wewnętrznego przerzucania danych czy wciąż czasochłonne kopiowanie danych via Wi-Fi. Dość istotnym, szczególnie w przypadku kopiowania dużych ilości danych może okazać się brak najnowszego i jednocześnie najszybszego interfejsu – USB 3.0. Niewątpliwym aspektem, szczególnie dla przeciętnego Kowalskiego jest również cena, choć jeśli porównać inne dyski przewodowe na zasadzie pojemność w pojemności, MediaDrive jest nieznacznie droższy. Pomimo tego zdecydowanie wart jest uwagi, zwłaszcza dla osób, dla których jednym z najważniejszych argumentów są kompaktowe wymiary.

Sandisk Connect Wireless Media Drive

Nasza ocena: 5/6

+ wzorcowa jakość materiałów i spasowania elementów;
+ możliwość symultanicznego streamingu wideo do kilku urządzeń;
+ bezproblemowe połączenie z Internetem via dysk;
+ intuicyjna i bardzo prosta aplikacja do obsługi dysku;
+ bezproblemowe działanie ogólnie;
+ wydajna bateria;

– interfejs USB 2.0;
– brak możliwości kopiowania plików z/do karty pamięci z poziomu dysku.

Aplikację do obsługi urządzenia możecie pobrać, klikając na jeden z poniższych przycisków:

playstoreappstore

Sprzęt do testów dostarczył:

SanDisklogo

Którą z polskich marek tabletów cenisz sobie najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij