Udostępnij
Tweetnij

Recenzja SanDisk Ultra Dual USB Drive

To kolejny produkt firmy SanDisk, który trafił na redakcyjne testy. Urządzenie o tyle ciekawe, że pozwala wydatnie zwiększyć pamięć na dane tabletu czy smartfona. Czy przydatne? Sprawdźmy.

To kolejny produkt firmy SanDisk, który trafił na redakcyjne testy. Urządzenie o tyle ciekawe, że pozwala wydatnie zwiększyć pamięć na dane tabletu czy smartfona. Czy przydatne? Sprawdźmy.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja SanDisk Connect Wireless Flash Drive

Jeśli miałbyś/miałabyś wybrać najlepszego producenta tabletów z poniższej listy, to byłby to...?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

SanDisk Ultra Dual USB Drive – budowa

SanDisk Ultra Dual USB Drive to urządzenie stosunkowo niedrogie, bo kosztujące około 76 złotych za wersję o pojemności 32 GB i około 135 złotych za model z 64 GB miejsca na dane. To ceny porównywalne do dobrej klasy pamięci przenośnych USB.

SanDisk Ultra Dual USB Drive 01

Pamięć otrzymujemy w typowym dla kart pamięci, kartonikowym opakowaniu, umieszczone pod przezroczystym tworzywem.

SanDisk Ultra Dual USB Drive 02SanDisk Ultra Dual USB Drive 03

Korpus urządzenia otrzymał perforację co wydatnie zwiększa wygodę jego chwytu. Jest to szczególnie istotne, zważywszy na jego gabaryty – 37 x 20 x 11 mm. Przy tych rozmiarach, gładka powierzchnia obudowy mogłaby skutecznie utrudniać aplikowanie do niewielkich smartfonów czy tabletów.

Materiały wykorzystane do konstrukcji są świetnej jakości, do tego zresztą SanDisk zdążył przyzwyczaić swoich klientów. Wiadomo powszechnie, że im mniejsze urządzenie, tym trudniej o jakieś niedoróbki, błędy w spasowaniu, pozostałości po odlewie, etc. Tu nie znajdziecie nic, do czego można by się przyczepić. Samo spasowanie poszczególnych elementów również zasługuje na uznanie.

SanDisk Ultra Dual USB Drive 04

Oczywiście najistotniejszymi elementami urządzenia są złącza. Na obydwu końcach umieszczono wtyki microUSB i pełnowymiarowy USB. Obydwa są zakryte przez wysuwane osłonki, wykonane z przezroczystego, brązowego tworzywa. Tu kolejny dowód na chęć „dopieszczenia” i dbałość o szczegóły. Każda z nich posiada stosowny występ, aby ułatwić manewrowanie nimi, wsuwanie i wysuwanie z korpusu. Warto zauważyć, co zostało zresztą wymuszone gabarytami pamięci, że nie da się odkryć jednocześnie obydwu złącz. Korpus jest po prostu za krótki. Oczywiście nie rzutuje to na funkcjonalność urządzenia, nie ma bowiem sensu jednoczesne podłączanie pamięci do tabletu, a następnie do komputera. Nie dość, że nie do tego służy urządzenie SanDiska, to jeszcze mogłoby to spowodować uszkodzenie któregokolwiek ze spiętych w ten sposób urządzeń.

SanDisk Ultra Dual USB Drive 05

W tak małym urządzeniu znalazło się nawet miejsce na przypięcie smyczki – uszko umieszczone na jednym z boków korpusu. Przydatne, choć mogłaby takowa smycz znaleźć się w zestawie…

Testy

Jeśli mówimy o pamięci przenośnej, to przede wszystkim mamy na myśli prędkości przesyłu danych podczas zapisu oraz odczytu z nośnika. Testy przeprowadziłem z wykorzystaniem dwóch aplikacji syntetycznych – Crystal DiskMark oraz ATTO. Pamięć SanDisk zpstała sprawdzona w dwóch wariantach – przy podłączeniu do portu USB 2.0 i 30.0. Oto wyniki dla pierwszej aplikacji:

Dla porównania osiągów SanDisk Ultra Dual USB Drive, identyczne testy przeprowadziłem z wykorzystaniem pamięci USB Patriot Xporter, która swego czasu była jedną z najszybszych nośników na rynku. Oto wyniki Patriota, również w dwóch sytuacjach – dla portu USB 2.0 i 3.0:

Patriot jest szybszy, jednak zważywszy na zastosowanie w testowanym SanDisku interfejsu USB zgodnego ze standardem 2.0, prędkości na poziomie

Wyniki osiągnięte przez obydwa urządzenia w ATTO:

Sytuacja wygląda podobnie, choć już tylko dla interfejsu USB 2.0. Aplikacja wyraźnie faworyzuje kości wykorzystane w SanDisku, a zwłaszcza w przypadku podpięcia do portu, który z uwagi na nominalnie wyższe osiągi nie ogranicza przepustowości.

Aby sprawdzić pamięć na „żywym organizmie”, sprawdziłem również ile czasu zajmuje kopiowanie plików na i z SanDiska. W tym wypadku kopiowałem dla porównania: 1 plik o wielkości 699 MB oraz, dla porównania, 88 plików umieszczonych w 8 folderach o wielkości łącznej 686 MB. W przypadku kopiowania na nośnik, operacje zajęły dla obydwu testów 1 minutę 23 sekundy. W przypadku odczytu plików z pamięci SanDisk, czas dla tych operacji (odpowiednio) zajął 38 i 39 sekund. Również jest to wynik zbliżony.

Podsumowanie

SanDisk Ultra Dual USB Drive to urządzenie bliskie ideału. Tak, to nie czcze przechwałki. Oferuje bowiem nie tylko znakomitą jakość wykonania samego urządzenia, zarówno pod kątem wykorzystanych w konstrukcji materiałów, ale i ich spasowania. To również pamięć oferująca podwójną funkcjonalność, pozwalając podłączyć ją do komputera, ale i do dowolnego urządzenia mobilnego – tabletu czy smartfona. To również urządzenie oferujące wszystko co można „wydusić” ze standardu USB 2.0. Tu od razu nasuwa się w zasadzie jedyny mankament jaki posiada SanDisk. Szkoda, że producent nie pokusił się o wykorzystanie najnowszego interfejsu, USB 3.0. Jest ono już na tyle popularne, że nie powoduje drastycznego wzrostu ceny produktu końcowego. Niesie za sobą natomiast istotny wzrost prędkości przesyłu danych zapisywanych i odczytywanych z nośnika.

Oczywiście ukoronowaniem tego jest wisienka na torcie w postaci dobrze wyważonej ceny. 32 GB za 75 złotych to nie jest wygórowana kwota za tak dobre urządzenie. Tym samym SanDisk Ultra Dual USB Drive, łącząc w sobie w zasadzie same zalety i zaledwie jedną wadę może zostać uhonorowany logo „Rekomendacji”.

SanDisk Ultra Dual USB Drive

Nasza ocena: 5,5/6

Tablety_Rekomendacja

+ świetna jakość wykonania;
+ pomysł sam w sobie;
+ wysoka wydajność, zwłaszcza jak na zastosowany interfejs;
+ dobrze wyważona cena;

– brak interfejsu USB 3.0.

Sprzęt do testów dostarczył:

SanDisklogo

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij