Udostępnij
Tweetnij

Jak zaktualizować firmware w obiektywach QX10 i QX100?

Ostatnio do naszej redakcji zawitały obiektywy Sony QX10 oraz QX100, których recenzję już niedługo znajdziecie na łamach portalu. W międzyczasie oba obiektywy otrzymały duże uaktualnienie firmware do wydania z okragłym numerem 2.0. Podpowiadamy więc, jak prawidłowo przeprowadzić proces aktualizacji oprogramowania w tych urządzeniach.

Obiektywy Sony QX10 i QX100

Ostatnio do naszej redakcji zawitały obiektywy Sony QX10 oraz QX100, których recenzję już niedługo znajdziecie na łamach portalu. W międzyczasie oba obiektywy otrzymały duże uaktualnienie firmware do wydania z okragłym numerem 2.0. Podpowiadamy więc, jak prawidłowo przeprowadzić proces aktualizacji oprogramowania w tych urządzeniach.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzje akcesoriów dla tabletów

Gdybyś miał wybrać tylko jedno akcesorium dla tabletu, to co by to było?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Co nowego w uaktualnionym firmware?

Zanim przejdziemy do procesu aktualizacji, to warto zapoznać się z nowościami, które wprowadza uaktualnienie. Warto tutaj wymienić następujące udoskonalenia:

  • Dodano ustawienia dla ISO;
  • Zmieniono rozdzielczość nagrywanych filmów z 1440 x 1080 pikseli na 1920 x 1080 pikseli (przy 30 klatkach na sekundę);
  • Udoskonalono prędkość migawki w przypadku zdjęć seryjnych (tylko w droższym modelu Sony QX100).

Zanim rozpoczniemy instalację firmware

Przed rozpoczęciem procesu aktualizacji musimy najpierw przygotować kabel USB, którym podłączamy aparat do komputera. Następnie usuwamy kartę microSD z aparatu (o ile ją umieściliśmy). Ponadto bateria aparatu QX10 lub QX100 powinna być naładowana przynajmniej w 75% (Sony zaleca naładowanie jej do pełna).

Uaktualniamy firmware w QX10 lub QX100

Jeśli jesteśmy gotowi do przeprowadzenia procesu aktualizacji, to musimy wykonać następujące czynności. Opisywane poniżej kroki pokazują proces aktualizacji wykonany z komputera z systemem Windows, ale w przypadku urządzeń z OS X wygląda to niemal identycznie. Warto jednak dodać, że w celu uaktualnienia firmware na aparacie musimy pracować na koncie z uprawnieniami administratora.

1. Pobieramy odpowiedni plik firmware, który znajdziemy pod tym adresem lub tu.

2. Uruchamiamy pobrany plik z aktualizacją. Następnie włączamy aparat przyciskiem, który znajdziemy na obudowie.

3. Podłączamy aparat QX10 lub QX100 do komputera kablem USB.

4. W kolejnym kroku w kreatorze instalacji klikamy na przycisk Następny. Rozpocznie się proces weryfikacji podłączonego z komputerem urządzenia. Po chwili wyświetli się okno Sprawdź wersję. Ponownie klikamy na przycisk Następny.

1

5. W lewym dolnym rogu zostaną wyświetlone informacje o zainstalowanej wersji firmware oraz o dostępnej aktualizacji. Klikamy na przycisk Następny, aby przejść do kolejnego okna.

6. W kolejnym kroku usuwamy bezpiecznie podłączony sprzęt. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku pamięci podłączanych do komputera za pomocą złącza USB. Następnie naciskamy spust migawki na aparacie i klikamy ponownie na przycisk Następny.

7. Rozpocznie się proces ostatecznej weryfikacji przed rozpoczęciem instalacji nowego firmware. Rozpoczynamy proces klikając na przycisk Uruchom. W żadnym przypadku nie odłączamy aparatu od komputera oraz nie naciskamy żadnych przycisków do momentu, aż kreator  instalacji firmware nas o tym nie poinformuje. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do trwałego uszkodzenia aparatu.

2

O postępie instalacji uaktualnienia będziemy informowani specjalnym paskiem. Proces wgrywania firmware trwa tylko kilka minut.

3

8. Po kilku minutach w oknie Zakończ instalację pojawi się aktywny przycisk Zakończ. Klikamy go, co spowoduje zamknięcie kreatora instalacji.

4

To wszystko. Nasz aparat fotograficzny QX został uaktualniony. Przypominamy wam, że w tym wpisie możecie (jeszcze przez kilka najbliższych dni) podpowiedzieć na co mamy zwrócić uwagę w trakcie testów i co chcecie dokładnie wiedzieć o obiektywach Sony? I tak na koniec, już zupełnie na marginesie, zachęcamy was do obserwowania na Instagramie. Znajdziecie nas tam jako „Tabletypl„.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij