Udostępnij
Tweetnij

Speedlink Libera – test bezprzewodowej klawiatury dla tabletów

Klawiatury bezprzewodowe dla tabletów możemy zakupić w różnych cenach. Jeśli jesteśmy wymagający i zasobni w gotówkę, to bez problemu znajdziemy urządzenie nawet i za 500 złotych. W nasze ręce trafiła jednak jedna z tańszych klawiatur bluetooth dla tabletów – Speedlink Libera za mniej niż 100 złotych. Przetestowaliśmy gadżet i podpowiadamy czy rzeczywiście zakup takiej klawiatury ma sens.

Klawiatury bezprzewodowe dla tabletów możemy zakupić w różnych cenach. Jeśli jesteśmy wymagający i zasobni w gotówkę, to bez problemu znajdziemy urządzenie nawet i za 500 złotych. W nasze ręce trafiła jednak jedna z tańszych klawiatur bluetooth dla tabletów – Speedlink Libera za mniej niż 100 złotych. Przetestowaliśmy gadżet i podpowiadamy czy rzeczywiście zakup takiej klawiatury ma sens.

Przeczytaj koniecznie >> ZAGGkeys FLEX – testujemy uniwersalną klawiaturę dla tabletów

Klawiatury bezprzewodowe oferowane są nierzadko z wieloma innymi gadżetami, jak pokrowcami czy podstawkami na tablety. Jeśli jednak szukacie tylko samej klawiatury, to propozycja Speedlink w postaci Libery może być dla was.

Pierwsze wrażenia

Producent zapakował klawiaturę w dosyć sporych gabarytów pudełko. Po rozpakowaniu ujrzymy w środku dwa razy mniejsze urządzenie, które jest obiektem niniejszego testu, dwie baterie „paluszki” oraz dokumentację. Na więcej nie liczcie. To nieco inny przedział cenowy niż taki ZAGGkeys FLEX, który testowaliśmy kilka tygodni temu.

Sama klawiatura robi miłe, pierwsze wrażenie. Ładna, estetyczna obudowa z białego plastiku wykończona srebrną farbą na myśl przywodzi klawiaturę bezprzewodową Apple. Niemniej, już po chwili widać, że mamy do czynienia z czymś z niższej półki cenowej. Choć elementy Speedlink Libera są dobrze spasowane i nic nie trzeszczy, to sama klawiatura jest dosyć giętka. Nie staraliśmy się jej połamać na siłę, ale całkiem możliwe, że nie wytrzymałaby zbyt mocnego uścisku. Ponadto obudowa ma pewien minus. Mowa o spodniej części, gdzie na wybrzuszeniu znajduje się miejsce na baterie. Sprawia to, że gadżet nabiera sporo gabarytów i ponadto nie położymy jej płasko na jakiejkolwiek powierzchni. Dla jednych może być to plus, a innych minus.

Podłączenie

Nie ukrywajmy, ale podłączenie Speedlink Libera do tabletu jest banalnie proste, podobnie jak w przypadku innych klawiatur bezprzewodowych używających do komunikacji bluetootha. W tym celu wystarczy tylko nacisnąć przycisk Connect i po chwili voila! Możemy rozpocząć pracę z urządzeniem. Nie trzeba się „gimnastykować” ze sterownikami, nie czekają nas też inne trudności.

Wygoda, ale i… zrywane połączenia

Praca z klawiaturą Speedlink Libera jest bardzo przyjemna… pod jednym warunkiem. Nie możemy odchodzić od tabletu na zbyt dużą odległość. Producent deklaruje na opakowaniu zasięg do 10 metrów. Nasze testy wykazały jednak, że przy ośmiu metrach już zaczynają się schody. Klikając na klawisze litery pojawiają się na ekranie po chwili. Zwiększając odległość jeszcze bardziej musimy liczyć się z możliwością zerwania połączenia. W normalnej pracy nie będzie to przeszkadzać, jedynie podczas użytkowania klawiatury z urządzeniem, które na przykład podłączone jest do telewizora. Zazwyczaj pracujemy na mniejszych odległościach, ale warto wiedzieć o takich problemach.

Poza tym do pracy z Liberą nie można się niczego przyczepić. Klawiatura ma wygodne klawisze wykonane w technologii nożycowej, które cechują się niskim skokiem. Dzięki temu czujemy komfort pracy nawet po wielu godzinach pisania. Ponadto urządzenie wyposażono w 11 dodatkowych klawiszy funkcyjnych. Warto o tym wspomnieć, bo tych nierzadko nie znajdziemy nawet w droższych klawiaturach. Tutaj producent pomyślał o wszystkich.

Speedlink zapewnia, że na tych samych bateriach Libera może pracować do pięciu miesięcy. Oczywiście nie udało nam się tego zweryfikować w przeciągu kilku dni testów, ale warto dodać, że po tym czasie kontrolka odpowiedzialna za informowanie o stanie naładowania baterii nawet nie mrugnęła. Klawiatura wyposażona jest w mechanizm oszczędzania energii, który włącza się sam w momencie nieużywania gadżetu.

Podsumowanie

Speedlink Libera jest z pewnością klawiaturą, którą możemy polecić wszystkim niewymagającym użytkownikom i oczekujących jedynie urządzenia do pisania, jak i pracy z multimediami. Na uwagę na pewno zasługuje cena wynosząca zaledwie 79,99 złotych. To niewiele. Ponadto gadżet z powodzeniem wykorzystamy w połączeniu z innymi urządzeniami, jak smartfon czy komputer.

Zalety

+ ładne wykonanie;
+ długi czas pracy na bateriach;
+ prostota podłączenia;
+ klawisze funkcyjne;
+ uniwersalne zastosowanie;
+ niska cena.

Wady

– problemy z połączeniem przy dużych odległościach;
– plastik zamiast aluminium.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij