Udostępnij
Tweetnij

Apple A8 to dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 2,0 GHz

Do premiery tegorocznych iGadżetów pozostało już coraz mniej czasu. Tymczasem nowych informacji na temat procesora Apple A8, który będzie sercem iPhone’a 6 i nowych iPadów, dostarcza nam chiński serwis CNBeta. Jeśli wierzyć plotkom, to układ A8 nadal będzie dwurdzeniowym procesorem, który ma być taktowany zegarem do 2,0 GHz. Co jeszcze wiemy na temat nowego SoC od Apple?

SoC Apple A7

Do premiery tegorocznych iGadżetów pozostało już coraz mniej czasu. Tymczasem nowych informacji na temat procesora Apple A8, który będzie sercem iPhone’a 6 i nowych iPadów, dostarcza nam chiński serwis CNBeta. Jeśli wierzyć plotkom, to układ A8 nadal będzie dwurdzeniowym procesorem, który ma być taktowany zegarem do 2,0 GHz. Co jeszcze wiemy na temat nowego SoC od Apple?

Przeczytaj koniecznie >> Kupujemy tablet do gier za mniej niż tysiąc złotych. Na co zwracać uwagę?

Cenisz sobie produkty Apple?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Premiery iPhone’a 6 (oraz być może także nowych iPadów) spodziewamy się już we wrześniu. Wraz z nowymi iUrządzeniami doczekamy się także nowego procesora od Apple – układu A8. Nowych informacji na temat SoC dostarczają nam chińskie media.

Serwis CNBeta informuje, że SoC Apple A8 będzie układem dwurdzeniowym. Tak więc firma z Cupertino jednak nie zwiększyła liczby rdzeni w nowym procesorze, choć takie plotki pojawiały się już wcześniej. Tutaj można dodać tylko jeden komentarz. To po prostu w stylu Apple, które od lat udowadnia, że zwiększanie liczby rdzeni wcale nie jest konieczne, aby efektem końcowym był wydajny procesor. Firma z Cupertino potrafi odpowiednio zoptymalizować własne oprogramowanie pod kątem nowych procesorów i efekt zawsze jest świetny.

Domyślamy się jednak, że Apple A8 będzie znacznie wydajniejszym układem niż procesor A7. Skoro zwiększeniu nie ulegnie liczba rdzeni, to w jaki sposób to osiągnąć? Nie tylko poprzez zmiany w architekturze, ale również za sprawą wzrostu częstotliwości taktowania rdzeni. A jeśli wierzyć plotce, to firma z Cupertino w A8 zamierza znacząco podnieść częstotliwość taktowania poszczególnych rdzeni. Do wartości aż 2,0 GHz. Dla porównania, w układach A7 mieliśmy do czynienia z taktowaniem na poziomie 1,3 GHz (lub 1,4 GHz w iPadzie Air). Tak znacząco podwyższony zegar z pewnością przyczyni się do wzrostu wydajności.

Już procesor Apple A7 został oceniony przez redaktorów serwisu Anandtech jako układ klasy desktop. Gwoli przypomnienia, względem układu A6 procesor Apple A7 oferował między innymi następujące udoskonalenia:

  • Rozmiar bufora zmiany kolejki w postaci 192 mikro-opów (w Apple A6 jest to 45 mikro-opów);
  • Dwa razy większą całkowitą liczbę ALU (4 vs 2);
  • Opóźnienia obciążenia w postaci 4 cykli (w A6 są to 3 cykle);
  • Podwojony rozmiar pamięci podręcznej L1 (zarówno na dane, jak i instrukcje) do 64 KB (vs 32 KB z Apple A6);
  • Pojawienie się pamięci podręcznej trzeciego poziomu (rozmiar pamięci L2 nie uległ zmianie i nadal wynosi 1 MB) w postaci bufora o rozmiarze 4 MB.

Anandtech stwierdził, że w App Store nie było aplikacji, które są w stanie wykorzystać w pełni mocy procesora Apple A7. Problem bardziej stanowi mały rozmiar pamięci RAM w iUrządzeniach, który wynosi tylko 1024 megabajty.

Co jeszcze wiemy na temat nowego procesora od Apple? Układ ma być wytwarzany w 20 nm procesie technologicznym (zamiast 28 nm), a produkcją procesorów zajmują się dwie firmy i są to TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) oraz Samsung. Masowe wytwarzanie procesorów rozpoczęło się zimą, a w zeszłym kwartale rozpoczęto dostarczać je do Apple. W tym miesiącu rozpocznie się produkcja iPhone’ów 6, a nowy procesor zagości także na pokładzie nowych iPadów.

Rzeczywistą wydajność Apple A8 poznamy oczywiście niedługo po premierze nowych iPhone’ów, a tej spodziewamy się we wrześniu.

Źródło: CNBeta

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij