Udostępnij
Tweetnij

Kupujemy tablet na Komunię. Czym się kierować podczas zakupu?

Wielkimi krokami zbliża się maj, a więc okres Pierwszej Komunii Świętej. Nie ukrywajmy, ale z tej okazji kupujemy również prezenty, w tym przede wszystkim elektronikę użytkową. Coraz częściej zamiast laptopa wybieramy tablet. I rzeczywiście, tablet internetowy z pewnością jest dobrym pomysłem na prezent dla dziecka. Jak jednak wybrać odpowiednie urządzenie? Staramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Wielkimi krokami zbliża się maj, a więc okres Pierwszej Komunii Świętej. Nie ukrywajmy, ale z tej okazji kupujemy również prezenty, w tym przede wszystkim elektronikę użytkową. Coraz częściej zamiast laptopa wybieramy tablet. I rzeczywiście, tablet internetowy z pewnością jest dobrym pomysłem na prezent dla dziecka. Jak jednak wybrać odpowiednie urządzenie? Staramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Przeczytaj koniecznie >> Poradniki w serwisie Tablety.pl

Na co przede wszystkim zwracasz uwagę podczas zakupu tabletu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Ważne pytanie: cena

Tablet internetowy może kosztować 200 lub 2 tysiące złotych. Załóżmy jednak, że szukamy urządzenia w cenie do tysiąca złotych. Z prostej przyczyny. Ten przedział cenowy jest nie tylko najpopularniejszy w kraju, ale przede wszystkim oferuje nam szeroki wybór. Poza tym pierwszy tablet dla dziecka wcale nie musi być iPadem. Urządzenia z Androidem również dobrze się sprawdzą. Zarówno podczas edukacji, jak i rozrywki.

Znamy cenę, szukamy dalej

Następnie musimy zdecydować, czego dokładnie szukamy. Załóżmy, że rezygnujemy z takich dodatków, jak modem 3G, który dziecku raczej nie będzie potrzebny. To samo dotyczy GPS  i bluetootha, które też nie będą konieczne. Rezygnacja z tych dodatków pozwoli nam zaoszczędzić nawet 200-300 złotych. To sprawia, że w przedziale do tysiąca złotych możemy przebierać w dowolnych konfiguracjach sprzętowych. Znajdziemy tutaj zarówno tablety z ekranami o przekątnej 7, jak 10,1 cali. Od nas zależy wybór wielkości urządzenia. Dla dziecka najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wybór mniejszego tabletu. Na przykład z wyświetlaczem 7- lub 8-calowym. Taki tablet będzie wygodnie leżał w mniejszych dłoniach i nie krępował dostępu do każdego miejsca na wyświetlaczu.

Do gier czy edukacji?

Z pewnością do jednego i drugiego. Rodzi się jednak pytanie: co dziecko będzie robić częściej? Jeśli nasza pociecha jest młodocianym maniakiem gier, to warto zdecydować się na urządzenie wyposażone w czterordzeniowy procesor i 2 GB pamięci RAM. Taka konfiguracja zapewni płynne działanie nawet nowszych tytułów, również w przyszłości. Jeśli jednak dziecko nie będzie grało (wcale lub bardzo rzadko), a wykorzystywało tablet do nauki, to warto zaoszczędzić i zrezygnować z tak mocnej konfiguracji. Dwurdzeniowy procesor oraz 1 GB pamięci RAM wystarczą w zupełności do pracy z kilkoma aplikacjami.

Oprogramowanie

Kupując tablet internetowy warto zwrócić uwagę na oprogramowanie. Po pierwsze najlepiej wybrać urządzenie z systemem Android 4.1 Jelly Bean lub nowszym. Oczywiście koniecznie z dostępem do sklepu Google Play. Część urządzeń nie oferuje dostępu do sklepu z aplikacjami Google. W konsekwencji nie będziemy mogli (w prosty sposób) sięgnąć po dodatkowe oprogramowania dla dziecka. Warto również zwrócić uwagę na preinstalowane aplikacje. Jeśli producent oferuje oprogramowanie edukacyjne dla najmłodszych, to warto wziąć pod uwagę zakup właśnie takiego urządzenia. Miłym dodatkiem będą także narzędzia do kontroli rodzicielskiej, które umożliwią nam konfigurowanie ustawień związanych z internetem oraz ilością czasu, który dziecko spędzi z tabletem.

Pamięć na dane nie musi być duża, ale…?

Jeśli zdecydujemy się na zakup tańszego tabletu, na przykład w cenie około 300 złotych, to musimy pamiętać, że otrzymamy do dyspozycji zapewne tylko 4 GB pamięci na dane (z czego niemal połowa zostanie zajęta przez oprogramowanie bazowe). W przypadku tabletu wykorzystywanego do gier i przechowywania multimediów będzie to zdecydowanie zbyt mało. Rozwiązaniem problemu jest czytnik kart microSD, który pozwoli nam szybko rozszerzyć pamięć o kolejne gigabajty. Warto więc zwrócić uwagę na obecność tego elementu.

Wideokamera tak, aparat fotograficzny niekoniecznie

Kupując tablet dla dziecka warto wybrać urządzenie z wbudowaną wideokamerką. Jeśli nasza pociecha lubuje się w fotografowaniu, to możemy pokusić się o model z aparatem fotograficznym umieszczonym na tylnej ściance obudowy. Nie jest to jednak koniecznością… tym bardziej, że jakość zdjęć wykonywanych aparatami w tabletach pozostawia wiele do życzenia.

Pojemna bateria

Im pojemniejsza bateria, tym dłużej dziecko będzie mogło użytkować urządzenie na jednym ładowaniu. Pojemności takie, jak 2000-3000 mAh lepiej omijać szerokim łukiem. Po około 3-4 godzinach tablet będzie już rozładowany. W przypadku grania w gry jeszcze szybciej. Warto więc wybrać model, który będzie wyposażony w pojemniejszy akumulator.

Wiemy już mniej więcej czym kierować się podczas zakupu tabletu dla dziecka. Szeroki wybór urządzeń, również w cenie do tysiąca złotych znajdziecie w naszym Sklepie Tablety.pl.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij