Udostępnij
Tweetnij

Avid Studio – recenzja aplikacji do montażu filmów dla iPada

Większość osób uważa tablety za niepotrzebny gadżet, który oprócz przeglądania stron internetowych i odbierania poczty do niczego innego się nie nadaje, co jest czystym absurdem. W zasobach App Store jakiś czas temu znalazł się interesujący program – Avid Studio – przekształcający iPada w półprofesjonalne studio do montażu wideo, którego możliwości sprawdziliśmy na własnej skórze.

Większość osób uważa tablety za niepotrzebny gadżet, który oprócz przeglądania stron internetowych i odbierania poczty do niczego innego się nie nadaje, co jest czystym absurdem. W zasobach App Store jakiś czas temu znalazł się interesujący program – Avid Studio – przekształcający iPada w półprofesjonalne studio do montażu wideo, którego możliwości sprawdziliśmy na własnej skórze.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja: Adobe Photoshop Express – wersja na iPada

Amerykańska firma Avid znana z innowacyjnych rozwiązań audiowizualnych przygotowała użytkownikom tabletów Apple’a uproszczoną wersję swojego oprogramowania do nieliniowego montażu filmu. Avid Studio nie wymaga dużej ilości wolnego miejsca i oferuje wiele interesujących funkcji, w tym oś czasu oraz możliwość wycinania niepotrzebnych fragmentów z materiałów filmowych w locie. Program pozwala również przygotować pokaz ze zdjęć (slideshow).

Avid Studio posiada przyjazny i czytelny interfejs użytkownika, dzięki któremu osoby nie mające styczności z oprogramowaniem do montażu filmów na urządzeniach z ekranem dotykowym nie będą mieć większych problemów z używaniem programu. Producent wprowadził również obsługę gestów (m.in. obracanie, powiększanie, przeciąganie) usprawniając tym samym pracę. Opcje stosowane przy postprodukcji znajdują się w zasięgu ręki i dostęp do nich nie jest w żadnym wypadku utrudniony.

Przy każdym uruchomieniu Avid Studio wyświetlany jest komunikat z pytaniem, czy chcemy odbudować bibliotekę multimediów, dzięki czemu zostaną zaimportowane wszystkie pliki (zdjęcia, filmy i muzyka) znajdujące się w pamięci iPada. Im częściej będziemy używać programu to komunikat ten zacznie być irytujący, ponieważ producent mógł zastosować podobne rozwiązanie, jakie posiadają edytory graficzne na przykład Adobe Photoshop Express, gdzie dostęp do plików zapisanych w urządzeniu jest bezpośredni. Po zaimportowaniu materiałów multimedialnych przez Avid Studio zostanie wyświetlone menu główne z taśmą filmową, na której umieszczone będą wszystkie nasze projekty. Aby rozpocząć montaż filmu lub pokaz slajdów klikamy na pustą klatkę kadru, wpisujemy tytuł produkcji po czym wczytany zostanie edytor, którego interfejs tylko z pozoru wygląda na trudny do opanowania. Górna część oferuje dostęp do materiałów zapisanych w iPadzie i kluczowych opcji programu oraz podglądu. Środkowa część pozwala określić położenie wszystkich elementów wchodzących w skład naszej produkcji. Dolna część wyświetla szczegółowy widok tworzonego projektu gdzie scalimy, podzielimy i wytniemy fragmenty z filmów oraz ścieżek dźwiękowych. Jednocześnie możemy dostosować głośność i proporcje obrazu. Na osi czasu istnieje również możliwość umieszczenia dowolnej ilości dźwięków na trzech ścieżkach.

Po lewej stronie Avid Studio znajduje się kilkanaście ikonek, dzięki którym uzyskamy dostęp do plików wideo, graficznych i audio zapisanych w tablecie, efektów przejść i specjalnych, a także dodawania napisów którym dostosujemy rodzaj, kolor i wielkość czcionki. Program pozwala również uruchomić wbudowany aparat fotograficzny, dzięki czemu z poziomu Avid Studio zarejestrujemy filmy lub wykonamy zdjęcia, które automatycznie zostaną zaimportowane do naszego projektu. Materiały multimedialne i efekty oferowane przez program dodajemy do środkowej części okna edycyjnego poprzez przytrzymanie ich palcem, a następnie przeciągnięcie do scenariusza. Jeśli będziemy chcieli usunąć dowolny plik z projektu należy chwycić go, przeciągnąć do górnej części okna i puścić. Proste i wygodne.

Po zakończeniu montażu, materiał zapiszemy w pamięci iPada lub wyślemy za pośrednictwem poczty elektronicznej albo udostępnimy w serwisie YouTube lub Facebook. Po wybraniu jednej z opcji wyświetlone zostanie kolejne okienko, w którym wybierzemy rozdzielczość (small – 480p; medium – 540p i HD – 720p) klipu. Przed umieszczeniem naszego projektu w zasobach YouTube nadamy tytuł, dodamy opis, tagi i określimy kategorię oraz sposób udostępniania filmu. Osoby posiadające Avid Studio na komputerze stacjonarnym będą mogły wyeksportować surowy projekt przed utworzeniem jednolitego pliku.

Avid Studio to niezwykle interesujące narzędzie oferujące najbardziej przydatne i używane funkcje przy montażu, dzięki którym utworzymy profesjonalnie wyglądające materiały multimedialne. Dużą zaletą programu jest możliwość przesłania gotowego materiału wideo do serwisów społecznościowych, zwłaszcza YouTube i Facebook. Większość osób powinna ucieszyć również cena Avid Studia, która wynosi… 3,99 Euro. Avid Studio zakupimy w App Store.

Plusy:

+ obsługa gestów

+ szybkie działanie

+ intuicyjnie menu

+ przycinanie, scalanie i dzielenie materiałów w locie

+ dużo efektów dźwiękowych

+ możliwość udostępniania w serwisach YouTube i Facebook

Minusy:

– brak języka polskiego

– mało efektów graficznych i przejść

– denerwujące import materiałów przy każdym uruchomieniu

Do testów dostarczył: Avid Technology

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij